Evropský parlament hlasoval proti zákazu PoW

4.9
(9)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Členové Výboru pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu dnes hlasovali proti verzi návrhu zákona o trzích s kryptoaktivy (Markets in Crypto Assets, MiCA), která by mohla účinně zakázat kryptoměny založené na metodě Proof of Work v rámci EU. To je obrovská úleva pro kryptoprůmysl, jehož zástupci dříve varovali před hrozbou tvrdého regulačního scénáře.

MiCA

MiCA je regulační rámec, který obsahuje 126 článků a také podrobný plán jejich implementace institucemi EU a členských států. Návrh představila Evropská komise již v roce 2020 v rámci své strategie pro digitální finance.

MiCA pokrývá širokou škálu témat souvisejících s kryptoměnami, jako je status všech hlavních měn a stablecoinů, těžba a činnost burz, s některými významnými výjimkami, jako jsou digitální měny emitované centrálními bankami neboli CBDC, bezpečnostní tokeny, nezaměnitelné tokeny neboli NFT a decentralizované finance neboli DeFi.

Výrazné rozdíly

Hlavní intrika dnešního parlamentního zasedání spočívala ve výrazných rozdílech mezi dvěma verzemi návrhu, které byly předloženy k hlasování. Jedna z nich obsahovala formulaci, která by mohla postavit mimo zákon jakékoli operace s kryptoměnami, které se opírají o protokol Proof of Work neboli PoW. Problematická linie by vyžadovala, aby poskytovatelé měn předložili podrobný plán dodržování standardů environmentální udržitelnosti.

V případě bitcoinu (BTC) a některých dalších decentralizovaných systémů by takové podrobnosti v zásadě nebylo možné poskytnout, protože neexistuje žádný centrální provozovatel ani individuální či kolektivní rozhodovací orgán.

Proto byla tato verze návrhu již dříve opravena, aby se taková regulační slepá ulička odstranila. Jak již dříve ujistil člen Výboru Evropského parlamentu pro hospodářství a měnové záležitosti Stefan Berger, problematická formulace se v konečném návrhu neměla objevit.

32 členů hlasovalo proti zákazu PoW

Nakonec se tvrdá verze MiCa skutečně objevila, ale většina europoslanců ji nepodpořila. Jak uvedl Patrick Hansen, vedoucí strategie krypto společnosti Unstoppable Finance, 32 členů výboru ECON hlasovalo proti restriktivní verzi a pouze 24 hlasovalo pro. Posledně jmenovanou menšinu tvořili z velké části členové frakce Zelených a Progresivní aliance socialistů a demokratů.

Umírněnější verze MiCA, která nyní bude pokračovat v cestě institucemi EU, neobsahuje žádný přímý ani implicitní zákaz PoW. Místo toho ukládá Evropské komisi, hlavnímu výkonnému orgánu EU, aby do 1. ledna 2025 předložila legislativní návrh „s cílem zahrnout do taxonomie udržitelných financí EU veškeré činnosti související s těžbou kryptoaktiv“.

Těžba kryptoměn by mohla být ještě před lednem 2025 zařazena do kategorie „neudržitelných“ činností, čímž by dostala zákaz podpory a investic ze strany evropských společností a vlád. K úplnému zákazu, jehož uzákonění by mohlo dramaticky změnit stav krypta v Evropě, je to však ještě poměrně daleko.

Dalším krokem pro MiCa je trojí projednání v Evropském parlamentu, Evropské komisi a Radě Evropské unie.

Závěr

To je rozhodně dobrá zpráva pro krypto v Evropě. Snad se do budoucna zadaří najít rámec, který by vyhovoval všem stranám. Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 9

Buď první kdo článek ohodnotí

3 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
AjRep

No, to jsem si oddychl 🙂

jan

Az tam bude sedet vice levice nez pravice tak jsme v prdeli 😀

FC Slaboj Višněhrad

Nj, pak budou zřejmě „povoleny“ pouze sluníčkové PoS Shitcoiny.

Reklama: