Poplatky v ETH síti na půlročním minimu – NFT mánie upadá

4.8
(4)

Není to tak dávno, co pouhé schválení transakce v ETH síti člověka dosti zabolelo. Nyní se ovšem situace rapidně změnila. Co je tím hlavním důvodem, že rapidně klesají gas poplatky v síti Ethereum?

Odpověď je NFT.

Ethereum poplatky klesají

Přestože celková tržní kapitalizace kryptoměn na začátku roku klesla, trh s NFT (nezaměnitelnými tokeny), nevykazoval žádné známky zpomalení. V lednu zaznamenala společnost OpenSea další rekord v prodejích na svém tržišti, když dosáhla obratu 5 miliard dolarů. Na vlnu NFT navíc naskočila řada celebrit, včetně Paris Hiltonové, Eminema, Toma Bradyho a řady dalších.

V posledních týdnech ovšem objem ETH na OpenSea prudce poklesly.

ETH volume opensea
Objemy Etherea na tržišti OpenSea (v milionech) Zdroj: Dune Analytics

Pokud to převedeme do řeči čísel, tak v období mezi 1. až 6. únorem poklesy objemy z 247 milionů dolarů až na 124 milionů dolarů. Ve stejném období také poklesla mediánová cena plynu (gas) o polovinu, z 134 gwei na 65 gwei.

Podle posledních údajů společnosti Arcane Research činí průměrná cena transakce na Ethereu 15 USD (0,0045 ETH), což je nejméně od srpna loňského roku.

ETH_trancastion fee
Zdroj: Arcane Research Weekly Report

Klesající trend v posledních třech měsících odpovídá ceně ETH, která od přelomu roku, společně s ostatními kryptoměnami, klesá. Aktuálně se cena ETH pohybuje na úrovni 2 740 USD.

Menší aktivita na řetězci může způsobit nižší poplatky

Je velice pravděpodobné, že větší přijetí protokolů L2, jako jsou Optimism, Arbitrum a Polygon, snížilo na jedné straně transakční aktivitu na řetězci a na té druhé snížilo poplatky za ETH.

Průměrné náklady na transakci na blockchainu Etherea (s gas) činí v době psaní tohoto článku 0,0042 ETH (nebo 10,89 USD) za převod. Během víkendu byla tato hodnota ještě výrazně nižší, když byla podle webu Gasprice.io zaznamenána průměrná cena plynu 19 gwei, tedy méně než 1 dolar.

Blockchain Ethereum je dlouhodobě kritizován za přemrštěné síťové náklady, a to zejména v době, kdy je síť přetížená. Navzdory těmto omezením zůstává Ethereum jednou z nejoblíbenějších platforem, která hostí stovky decentralizovaných finančních aplikací (DeFi) a nezaměnitelných tokenů (NFT). Euforie kolem NFT a DeFi skutečně hrála velkou roli v tom, že poplatky za plyn v síti Ethereum dosáhly v loňském roce rekordních hodnot.

Závěr

S tím, jak celkový trh s kryptoměnami vstoupil do medvědího trhu, začal zájem investorů a objemy transakcí klesat, což vedlo k uvolnění kapacity sítě a také ke snížení poplatků za gas v Ethereum síti.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
3 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1
Hodnocení článku :
     

Spíše bych tipoval, že investory v této době krize “nebaví” investovat do umění obecně. Jak zase bude klid, tak se to, podle mě, opět rozjede. Otázka, jestli po této další krizovce někdo nevymyslí další šaškárnu. Covidolež byla takovým zápalným balíčkem od kterého může “chytnout” prakticky cokoliv a ekonomika (= LIDI) dostane další velkou ránu, kterých už teď je nepočítatelně 😕

Poslední editace 1 rok před přes bkf1
MadTrader

Takže coved nebyl, všichni jsou blbý jen ty jseš ten chytrej. Musíš to mít v životě hodně těžký.

bkf1

Samozřejmě že byl (a vlastně v jisté formě vždy byl), ale to jak byl prezentován byla čistokrevná lež a navíc globální, což je ultraprůser. Pak se není moc čemu divit, že i v tom našem “civilizovaném 21. století” po něčem takovém vznikne válečný konflikt. A samozřejmě může být ještě MNOHEM hůř, lidská společnost si dobrovolně dala masivní (a zbytečný) zásah na všech frontách, po tomhle nemohlo přijít něco jako “tak se oklepem, poučíme se a jdem v klidu dál”… každopádně NFT má určitě své místo, jen teď na něj logicky není prostor (resp. není zájem)…

Poslední editace 1 rok před přes bkf1
spot_img