Dopadne Cardano jako Terra s UST?

4.6
(11)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Ještě v lednu čeká Cardano jedna z nejočekávanějších událostí projektu. Potvrzeno totiž bylo spuštění algoritmického stablecoinu Djed. Ten spousta odpůrců přirovnává k neúspěšnému stablecoinu stejného typu, UST na Terra, který odstartoval jednu z největších krypto katastrof minulého roku a způsobil rapidní propad na ceně Terra. Lze ale Djed opravdu přirovnávat k UST?

Algoritmický stablecoin Djed

Než se dostaneme k otázce, kterou blíže rozebírám i v přiloženém videu, pojďme si nejprve zhodnotit, jak bude stablecoin Djed vlastně fungovat. V principu se bude jednat o klasický algoritmický stablecoin ‘vázaný’ na dolar, jehož cena bude udržována na základě předem jasně nastavených pravidel algoritmu.

Tím v tomto případě bude pálení mincí ADA – jejich uzamykání do smart kontraktu – a jejich následné ražení zpět výměnou za Djed. Pokud tak ADA bude stát 2 dolary a vy budete chtít získat 1 dolar v stablecoinu Djed, tedy 1 Djed, budete muset pomocí smart kontraktu spálit 0,5 ADA, za níž dostanete 1 Djed. Naopak pokud byste chtěli prodat 1 Djed za 1 dolar, můžete využít stejnou možnost, kdy spálíte 1 Djed a získáte 0,5 ADA (v hodnotě 1 dolaru).

Terra vs. Cardano v algoritmu

V případě Terra však bylo tímto způsobem možné razit úplně nové mince Terra, a to až do nekonečna. Právě tento mechanismus poté způsobil nekonečný propad na ceně této kryptoměny.

V případě Cardana však nebude Djed přímo uvnitř protokolu Cardana, ale bude jen využívat ADA jako rezervní měny a poběží jako token na blockchainu Cardana. Celkové množství ADA se tak spuštěním stablecoinu ani jeho ražením nezmění! To znamená, že není možné, že by ADA byla při pádu nekonečně znehodnocována. Razit bude možné jen tu, která je součástí rezerv pro stablecoin Djed (část z poplatků a uzamčené mince výměnou za Djed).

4-8násobné rezervy a Shen

Dalším rozdílem je existence alternativního rezervního tokenu Shen. Na ten si budou moci uživatelé přijít taktéž pomocí pálení či ražení ADA. Jeho smyslem je dále navýšit rezervní kapitál. Za jeho držení si uživatelé přijdou na část z poplatků z transakcí týkajících se pálení a ražby Djed.

Díky tomu chtějí vývojáři COTI, kteří stojí za stablecoinem Djed, zajistit, že v jednu chvíli budou rezervy Djed vždy minimálně 4krát vyšší než kapitál ve stablecoinu a zároveň nikdy vyšší než 8krát.

Projekci pro cenu Cardana pro rok 2023 naleznete zde.

Dopadne Cardano jako Terra?

Situaci blíže vysvětluji ve videu, ale v praxi neočekávám, že by Djed byl katastrofou pro Cardano. Ač určitá rizika existují, považuji to za velice nepravděpodobné. Pravděpodobné však určitě je, že by problémy Djedu znamenaly taktéž problémy pro cenu Cardana. Samozřejmě pokud jej bude dostatečné množství lidí vůbec využívat. Smrtící spirála jako na Terra je zde ale pro ADA téměř nemožná. Odloučení ceny Djed od 1 dolaru a následný masivní pokles na ceně rezervní kryptoměny Shen ale vyloučit nedokážu.

Tak jako tak se jedná určitě o velice zajímavou novinku pro ekosystém Cardano, které tak získá decentralizovaný stablecoin. A už podle zpráv k dnešnímu datu je zájem o něj opravdu vysoký!

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
12 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Dom

SigUSD funguje na ERGu od jeho spuštění bez jediného zaváhání,. Djed je kopie, lehce vylepšená, takže to fungovat bude bez chyb si myslím.

Pete

DJED není kopií SigUSD (pegged to USD). Dříve než budeš psát nesmysly, tak si zjisti více informací.

Dom

A co to teda je když ne lehce vylepšená kopie ? Však se tím vývojáři netají, to jen ADA sekta si myslí že mají všechno nejlepší 😀

Pete

Ještě jsi zapomněl dodat, že ERGO fungovat bude, protože je to vylepšené Ethereum 😆.

Twitterový účet Ethereum Classic (ETC) s více než 670 000 sledujícími byl přeměněn na nový účet pro konkurenční proof-of-work síť Ergo (ERG).

Všechny altcoiny se v podstatě snaží být vylepšený Bitcoin! Nemá smysl ztrácet čas tím, že se budeme vzájemně napadat tím, kdo je v jaké sektě. 😉

an onym
Hodnocení článku :
     

Hezky napsané, jen bych dodal, že cardano se nemintuje ani nepálí. Mintuje a pálí se jen djed a shen a podstatné je to, že když není dostatečné alespoň 4x krytí shenem, pak se nedovolí vydat nový djed ani prodat shen. Tím se vyloučí (doufám) možnost spirály, která nastala u terry, která žádnou pojistku neměla.

Fantom

Díky za upřesnění. Myslel jsem si že to bude nějak takhle. Cardano se předpokládám jen zamkne do kontraktu. Připadá mi to jako zajímavý a hlavně velice důležitý projekt. Důvěryhodné stablecoiny klasické (pokud vím Cardano připravuje vlastní klasický stablecoin USDA – auditovaný) a do budoucna především algoritmické jsou nezbytné pro rozvoj smart platforem. Uvidíme jak to bude fungovat, jsem docela optimistický. Nabízí se docela dobrá investiční příležitost – zejména Shen. Nejdříve si to ale zkusím podrobně nastudovat a také si počkám jak to bude zpočátku fungovat. Pokud by měl někdo odkazy kde je celý systém přehledně vysvětlen, ideálně s příklady jak bude systém fungovat při cenových pohybech Cardana a změnách poměrů zajištění Cardano/Shen, tak by bylo skvělé je sem dát. Určitě by je uvítali i ostatní. Rozhovor s J. Tesařem na kryptonovinkách je fajn, ale systém je popsán je docela stručně. Celý ekosystém Cardano mi připadá velice nadějný.

an onym

Tady je ke stažení whitepaper. k pochopení principu stačí naštudovat sekci 2 – Minimal Djed.

https://iohk.io/en/research/library/papers/djed-a-formally-verified-crypto-backed-pegged-algorithmic-stablecoin/

Fantom

Díky za info! 🙂

AjRep

Nepochybuji o tom, že vymyšlené to mají dobře. Jenže to, co může bezchybně fungovat v “laboratorních” podmínkách, nemusí stejně dobře fungovat v reálu, tedy ve velkých objemech a vystavené obrovskému tlaku spekulantů. To ukáže zase až praxe a hlavně až nějaká další velká krizová situace.

Petr
an onym

Overcollateralized je jen hra se slovy- neboli marketing. Samozřejmě, že je algoritmický. Algoritmus se snaží o 4 – 8 násobné zajištění, ale známe volatilitu krypta. V extrémním případě může zajištění klesnout i pod 1.

spot_img