Digitální měny centrálních bank jako téma amerických prezidentských voleb

4
(4)

Většina Američanů o digitálních měnách centrálních bank (CBDC), pokud vůbec ví, o čem je řeč, nejspíše moc nepřemýšlí. A přestože Federální rezervní systém Spojených států amerických zatím nemá v plánu vydávat digitální dolar, potenciální kandidáti na prezidenta ve volbách v příštím roce již bijí na poplach.

Ron Hammond, ředitel pro vztahy s vládou ve společnosti Blockchain Association, k tomu řekl:

Očekávejte, že se tato otázka CBDC stane tématem prezidentské kampaně. Perfektní průsečík strachu z kolapsu vlády, Číny a bankovní krizí financí.

Prezidenští kandidáti se často staví proti CDBC

Řada potenciálních prezidentských kandidátů v poslední době skutečně zaujala ostrý postoj proti CBDC. Odpůrci vykreslují budoucí digitální dolar jako pokus vlády monitorovat či dokonce kontrolovat transakce občanů.

CBDC by teoreticky mohla být skutečně navržena tak, aby ji bylo možné použít pouze pro určité položky. Floridský guvernér Ron DeSantis varuje, že by vláda mohla CBDC použít k omezení nákupu benzínu nebo například množství zbraní.

DeSantis zašel tak daleko, že navrhl zákon, který by používání CBDC na Floridě zakázal. “Snaha Bidenovy administrativy zavést centralizovanou bankovní digitální měnu je o dohledu a kontrole,” uvedl DeSantis v tiskové zprávě. Právě tento týden návrh zákona schválil floridský zákonodárný sbor. Ve středu pak Sněmovna reprezentantů Severní Karolíny jednomyslně schválila návrh zákona zakazující platby v digitálních dolarech ve státě.

Podobnou formulaci použil i další potenciální prezidentský kandidát, demokrat Robert F. Kennedy mladší, který se postavil proti CBDC.

Měli bychom se mít na pozoru, protože CBDC jsou konečným mechanismem sociálního dohledu a kontroly.

A podobně se vyjádřil i další možný kandidát, republikán Vivek Ramaswamy. Ten na Twitteru napsal:

Každý kandidát GOP (Grand Old Party – Republikánská strana) má na CBDC jasnou odpověď: Sakra ne!

Digitální dolar

K otázce digitálního dolaru se ve Spojených státech vyjadřuje v poslední době kdekdo. Naléhavost některých těchto vyjádření by mohla vyvolat dojem, že digitální dolar je hned za rohem, ale ani zdaleka tomu tak není.

Je pravda, že možnost zavedení CBDC zkoumá více než 100 zemí, přičemž 11 zemí již CBDC zavedlo. Nejznámějším příkladem je čínský digitální jüan. Spojené státy se však k myšlence vydávání digitálního dolaru staví velmi opatrně, zejména kvůli obavám o ochranu soukromí. Současný postoj USA by se dal v podstatě shrnout takto: Měli bychom o tom více přemýšlet.

V loňském roce nařídil Bílý dům vládě, aby “posoudila technologickou infrastrukturu a kapacitní potřeby pro potenciální americkou CBDC způsobem, který ochrání zájmy Američanů”. Koncem loňského roku dokončily MIT a Federální rezervní banka v Bostonu svůj vlastní výzkum CBDC. Náměstkyně ministra financí Nellie Liangová letos uvedla, že tvůrci politiky stále zvažují, zda CBDC vůbec mít, a pokud ano, jakou formu by měla mít. Fed také zdůraznil, že by CBDC vydal pouze s podporou výkonné moci a Kongresu.

Je také pravděpodobné, že využívání CBDC by zprostředkovával soukromý sektor, nikoliv přímo Federální rezervní systém. Tato prohlášení však k uklidnění odpůrců CBDC nestačí. V dubnu Federální rezervní systém na Twitteru uvedl, že o vydání digitální měny centrální banky zatím nerozhodl a “neučiní tak bez jasné podpory Kongresu a výkonné moci, ideálně v podobě konkrétního autorizačního zákona”

Závěr

Dá se očekávat, že otázkám spojených s CBDC se budou prezidentští kandidáti věnovat, i když s největší pravděpodobností se asi nestanou ústředním tématem jejich kampaně. Ale je nesmírně důležité o nich mluvit a dostat výhody (ale i nevýhody) digitálních měn centrálních bank do povědomí obyčejných lidí. Otázky ochrany soukromí a až přílišné kontroly ze strany státu jsou totiž naprosto zásadní.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img