Digitální aktiva teď potřebují regulaci více než kdykoli jindy

4.2
(5)

Albert Isola, gibraltarský ministr pro digitální a finanční služby, zveřejnil zajímavý příspěvek, ve kterém se zamýšlí nad tím, jak v době vysoké volatility trhu může regulace obnovit důvěru veřejnosti v kryptoměny.

Náročný rok 2022

Uplynulý rok přinesl světu digitálních aktiv velké výzvy a toto odvětví dosáhlo historických maxim a podobně významných minim. Před necelým rokem dosáhl Bitcoin svého maxima více než 68 000 USD, zatímco nyní se obchoduje za cca 16 650 USD (údaj platný v době psaní článku), což dobře ilustruje volatilitu trhu. V květnu 2022 došlo k faktickému krachu kryptotrhu. Odhadovaná ztráta tržní hodnoty činí více než než 2 bilionů USD.

Regulace je nutná k ochraně finančních aktiv spotřebitelů i k tomu, aby se trh stal celkově bezpečnějším místem. Nejenže to vzbudí větší důvěru v ty, kdo na trhu obchodují, ale také to zvýší atraktivitu odvětví, což usnadní širší přijetí kryptografických služeb.

Zavedení jasných regulačních pokynů by vedlo k tomu, že by státy získaly ke kryptoměnám přátelštější vztah a nabídly by přívětivé prostředí pro rostoucí inovativní společnosti. To zase podpoří hospodářský růst hostitelských jurisdikcí. Správci firem zabývajících se digitálními aktivy tak zakládají své aktivity v těchto dobře regulovaných jurisdikcích. Tam jim totiž umožňují obchodovat v bezpečném a jistém regulačním prostředí s jasnými zákony, které slouží také k ochraně spotřebitelů. 

Ztracená důvěra veřejnosti a jak ji získat zpět

Potřeba regulace digitálních aktiv se v současném útlumu trhu stala ještě naléhavější. Rizika spojená s obchodováním na trzích s virtuálními aktivy byla v uplynulém roce ještě zdůrazněna. Zejména pak v souvislosti s krachem několika velkých burz, včetně Celsius, Voyager Digital a nejnověji FTX. Kvůli špatně regulovanému odvětví přišli zákazníci o kryptoaktiva v hodnotě miliard dolarů v hodnotě kryptoaktiv, která jim byla zablokována na účtech nebo si nemohli finanční prostředky z burz vybrat.

Chyby z minulosti nepochybně poškodily veřejné mínění o kryptografickém průmyslu. K obnovení důvěry je nutné zavést regulaci, která ochrání majetek lidí před nedostatečným řízením společnosti nebo před nekalými praktikami. Zavedení účinných regulačních rámců by mohlo odstartovat napravení důvěry veřejnosti. 

Finanční riziko je nepochybně hlavním faktorem, který brání širokému rozšíření digitálních aktiv. Přestože regulace neodstraní investiční riziko, může investorům poskytnout jistotu, že s nimi bude zacházeno spravedlivě. Důležitou roli v tom hrají standardy integrity trhu spolu s účinnými povinnými kontrolami při oddělování klientských aktiv.

Pokroky v regulaci ve světě

Vzhledem k tomu, že trhy s kryptoměnami jsou stále v relativně rané fázi vývoje, je jejich regulace přirozeně náročná. Tuto výzvu jen umocňují rozdílné názory uvnitř i vně odvětví na to, jakou podobu by regulace měla mít a zda by vůbec měla pokračovat. Má-li se však každodenní používání kryptoměn stát normou, pak je regulace potřeba. Očekává se, že široké přijetí digitálních aktiv také zajistí tolik potřebnou stabilitu tohoto odvětví.

Politické a regulační osobnosti uvítaly zavedení regulace v oblasti digitálních aktiv. Evropská unie letos schválila konečné právní znění návrhu nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA), jehož cílem je podpořit technologické inovace v rámci Evropské unie a zajistit ochranu spotřebitelů před nezákonnými finančními ztrátami.

V roce 2022 navíc došlo k podpisu exekutivního příkazu amerického prezidenta Joea Bidena, jehož cílem je prověřit rizika a přínosy spojené s kryptoměnami. Nedávné zavedení “Komplexního rámce pro regulaci a rozvoj kryptoměn” má za cíl změnit prostředí kryptoaktiv v USA. Jasné rámce, jako jsou ty navržené k zavedení v EU a USA, ukazují vedoucí postavení a nepochybně povzbudí další jurisdikce, které chtějí regulovat blockchainové technologie.

Závěr

Přímá a definitivní legislativa je nezbytná k vytvoření bezpečného a stabilního trhu pro všechny účastníky a také k podpoře spolupráce mezi vládami, regulačními orgány a firmami zabývajícími se digitálními aktivy. Cílem takové legislativy by měla být podpora inovací a zároveň vytvoření bezpečného prostředí pro všechny, kdo s nimi obchodují. Ty, které legislativu nemají, by podle Isola, měly následovat jurisdikce, které jsou v této oblasti již na špici.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.2 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Da Ma
Hodnocení článku :
     

🙂

spot_img