DeFi nabízí příležitosti, ale potřebuje lepší dodržování předpisů

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Caroline Crenshaw, Komisařka Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), se domnívá, že DeFi má potenciál, ale je třeba řešit transparentnost a pseudonymitu.

Panoptikum příležitostí

V nedávném článku časopisu “The International Journal of Blockchain Law” Crenshaw vyložila svůj pohled na decentralizované finance (DeFi). Ačkoli “DeFi představuje panoptikum příležitostí”, podle ní s sebou nese i významná rizika.

Při prezentaci pozadí regulačního prostředí kolem DeFi a role SEC v něm zdůraznila dvě důležité otázky, kterými by se měla komunita zabývat. Ačkoli spolu neoddělitelně souvisejí, vyzdvihla nedostatek transparentnosti a pseudonymity.

DeFi postrádá transparentnost

Při řešení prvních problémů Crenshaw zdůraznila úlohu Komise pro cenné papíry a burzy. Vzhledem k tomu, že regulační orgán je zodpovědný za umožnění přístupu k důležitým informacím, aby investoři mohli činit informovaná investiční rozhodnutí, uvedla, že decentralizované finance se musí zabývat transparentností.

Crenshaw sice uznala, že kód je open source a transakce jsou zaznamenávány ve veřejném blockchainu, ale zmínila jiný druh transparentnosti. Vyprávěla, jak velkou část DeFi financují investoři rizikového kapitálu, jejichž příspěvky jim umožňují přednostní přístup k projektu.

Dostatek zdrojů také umožňuje profesionálním investorům kontrolovat projekty předtím, než se k nim zavážou.

“Drobní investoři již nyní mají v DeFi značnou nevýhodu oproti profesionálním investorům a tato informační nerovnováha problém ještě prohlubuje,”

– uvedla.

Pseudonymita je synonymem pro DeFi

Crenshaw rovněž poznamenala, že je odpovědností Komise pro cenné papíry a burzy, aby zabránila manipulaci s trhem. V této souvislosti uvedla, že sklon DeFi k pseudonymitě činí trhy náchylnějšími k manipulaci.

“Bez účinné metody pro určení skutečné identity obchodníků, respektive vlastníků chytrých kontraktů, je velmi obtížné zjistit, zda ceny aktiv a objemy obchodů odrážejí organický zájem, nebo jsou výsledkem manipulativního obchodování například jedné osoby, která používá boty k ovládání více peněženek, nebo skupiny lidí, kteří obchodují ve vzájemné shodě,”

– vysvětlila.

Připustila sice, že pseudonymita je synonymem pro DeFi, ale dodala, že drobné investory houfně přitahuje nikoli tato vlastnost, ale přesvědčení, že mohou najít lepší výnosy než u jiných investic.

Závěr

Jak už to tak bývá, všechno má svá pro a svá proti. Informační nerovnováha je v klasickém investičním světě též, pro to nemusíme chodit až k decentralizovaným financím. Ovšem problém pseudonymity se dá spíše vnímat z oblasti nedostatečného studia před počátkem investice.

Přidejte se také na náš oficiální discord server.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img