Další virus, který sužuje celou planetu

0
(0)

Zprávy a souhrny

Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Dne 7. května byl v počítači v řídicí místnosti společnosti Colonial Pipeline objeven vzkaz od hackera. Hackeři ukradli 100 GB dat společnosti Colonial a vyhrožovali, že je zpřístupní hackerům po celém světě, pokud společnost nezaplatí výkupné 5 milionů USD v BTC. Společnost Colonial reagovala odstavením svého hlavního aktiva, ropovodu a plynovodu, který je dlouhý 5 550 mil z Texasu do New Jersey a přepravuje více než 100 milionů galonů denně. Jedná se o největší ropovod v USA.

Nesmírné následky

Dopad odstávky na dodávky a ceny plynu byl okamžitý. Ceny ve Virginii vzrostly z 3 na 7 USD za galon a stovky čerpacích stanic v Severní Karolíně neměly benzín na prodej. Během několika dní společnost Colonial zaplatila hackerům 4,4 milionu USD, což později přiznal i generální ředitel Joseph Blount.

Mohlo to být horší. Hackerská skupina s názvem DarkSide, předpokládá se, že pochází z Ruska, údajně ukradla údaje o vyúčtování zákazníků. Nenarušili čerpadla, ventily a fyzické struktury řízené senzory, přesto DarkSide během týdne způsobila na jihovýchodě USA ekonomické škody za miliardy.

„Hrozba hackerských útoků se celosvětově stupňuje,“ říká Nicole Perlroth, hlavní kybernetická reportérka deníku New York Times a autorka knihy This Is How They Tell Me the World Ends. Perlroth strávila výzkumem a psaním své knihy sedm let. Cestovala po celém světě a otevřela dveře do skrytého mnohamiliardového odvětví, které vedou paranoidní géniové páchající krádeže dat a ransomware.

„Dilema ransomware útoků spočívá v asymetrii. Zatímco vypnutí elektrické sítě vyspělé země by vyžadovalo prostředky armády a bylo by posuzováno jako válečný akt, ransomwaru stačí pouhá krádež nebo věrohodná hrozba. Mohou to provést volně sdružené skupiny hackerů po celém světě. Mohou ho provést za peníze, částky výkupného po celém světě se rychle navyšují, nebo dokonce anarchisté, kteří nemají jiný motiv než píchnout mocnosti do oka.“

-vysvětluje Perlroth.

Nejzranitelnější odvětví

Podle Perlroth jsou nejzranitelnější vůči ransomware útokům bankovnictví, elektroenergetika, zdravotnictví, armáda, ropa a plyn, doprava a zásobování vodou.

„Když jsem začala svůj výzkum, moje vlastní obava se týkala zásobování vodou. Stále je to tak.“

Popisuje svou největší obavu Perlroth a má pravdu. Na začátku letošního roku se jediný hacker pokusil zvýšit obsah hydroxidu sodného v americké úpravně vody na jedovatou úroveň. Příště to může být státem sponzorovaná teroristická skupina, která bude mít smrtelnější následky.

Perlroth se také obává globálních dodavatelských řetězců v oblasti energetiky a dopravy:

„Obávám se menších, soukromých společností v dodavatelském řetězci, které nedostatečně investují do zabezpečení sítí, protože mají nízké marže nebo třeba nemohou najít potřebné talenty.“

Hrozba roste a je globální. Britská výzkumná společnost Vanson Bourne provedla průzkum mezi 5 400 vedoucími pracovníky v oblasti IT ve 30 zemích. Více než třetina z nich byla zasažena útoky ransomware. Většina z nich uvedla, že se útočníkům podařilo zašifrovat jejich data. Průměrný účet za nápravu útoku ransomwaru, s ohledem na prostoje, čas strávený lidmi, náklady na zařízení, náklady na síť, ztracené příležitosti a zaplacené výkupné, činil 1,85 milionu USD.

Nejčastěji napadaná země? Indie. Nejlépe napadenými zeměmi v rámci ASEAN jsou Malajsie, Filipíny a Singapur. Mnoho zemí, včetně těch, které jsou nejvíce podezřelé ze sponzorování nebo ukrývání hackerů, Írán, Severní Korea, Rusko, se však průzkumu nezúčastnilo.

Závěr

Bezpečnost je důležitá. Ransomware útoky se netýkají jen kryptoměn nebo bank, jedná se o celosvětovou hrozbu, která rozhodně není na ústupu a hackeři se snaží být vždy o krok napřed.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: