I přes „Černý čtvrtek“ v březnu tohoto roku uvedl CEO společnosti Binance Changpeng Zhao (CZ), že panická situace je pro kryptoměny dobrá, zejména pokud jde o růst segmentu.
Krach trhu vyvolaný panikou
Balancing the Ledger is back! For our return, Binance CEO @cz_binance — the most intriguing guy in crypto — shared his thoughts on China, the pandemic much more w/@jenwieczner and Ihttps://t.co/ZSW87fMSt0
— Jeff Roberts (@jeffjohnroberts) October 21, 2020
Koncem února až začátkem dubna 2020 bylo období extrémní volatility jak na kryptu, tak na tradičních trzích.
Během této doby vyvolaly zprávy o šíření viru do západního světa strach a panický prodej na trzích. To mělo za následek nejvýznamnější pokles v historii Dow Jones Industrial Average.
Poté však následovaly další dva rekordní poklesy, a sice 12. a 16. března.
Kryptotrhům se nedařilo o moc lépe. Během tří týdnů od 24. února poklesl Bitcoin celkem o 62 % z předchozích 9 900 USD.
Kryptoměna z pandemie těžila
Od té doby se kryptoměna vrátila zpět. Bitcoin dosáhl nového meziročního maxima, a sice 13 200 USD.
Ve skutečnosti se však doposud vytvářelo mnoho dalších faktorů, včetně toho, jak panická situace formovala pohled na kryptoměny jako na alternativu k fiatu.
K tomu Micheal Saylor, generální ředitel společnosti MicroStrategy, která byla první veřejně obchodovanou společností, která koupila bitcoiny, uvedl:
„Nejprve mám mega, mega, mega problém a ten je, že mám spoustu peněz a koukám, jak se rozplývají… Investoři jsou chytřejší než já, nedělám si srandu. Myslím to vážně, jsou chytřejší než já. Věděli to dřív, než jsem věděl, že peníze jsou odpad, a já blázen si na nich seděl“
Pokud jde o růst společnosti Binance, CZ hovořil o vlně nových kupujících, kteří přicházejí za poslední zhruba půl rok. Zmínil, že během lockdownu digitální platformy obecně vzkvétaly kvůli době, kterou lidé trávili doma.
„Vidíme přicházet mnohem více uživatelů. Z webovek a z počtu uživatelů vidíme stále vysoký provoz. Je vyšší než v době, kdy byl bitcoin na dvaceti tisících.“
Když je to spojeno s rostoucím uvědomováním si křehkosti tradičních financí, zájem o kryptoměny exploduje.
„Kvantitativní uvolňování, tisk peněz, stimulační balíčky, všechny tyto věci tlačí lidi více ke kryptu. Letos jsme měli také inovace v DeFi. Takže DeFi se v létě opravdu zvedla. A tak všechny tyto věci pomáhají růstu.“
Zatímco termín masové přijetí poněkud ztratil jiskru kvůli mnoha nesprávným začátkům, možná je tentokrát situace jiná.
Závěr
Lidé se v době pandemie více obraceli na kryptoměny. A to hlavně z důvodu, že viděli, jak finanční systém kolabuje. Nakupovali jste během krachu na burzách více?