Co vlastně stojí za snahou vlád regulovat kryptoměny?

0
(0)

Existuje několik důvodů, proč se vlády a zákonodárci jednotlivých zemí snaží vytvořit pro kryptoměny regulační rámec. Většina z těchto důvodů je spjata s touhou získat dodatečný zdroj příjmů, což se lidem samozřejmě neříká, a obvykle je tato snaha maskována větou: „Bez regulací je příliš nebezpečné do toho investovat“.

Kromě přirozené touhy vytvořit další zdroj příjmů však existuje i další důvod, více politický než finanční. Pojďme se na tyto důvody podívat trošku podrobněji.

Lákavá daň

Úplně stejně jako cokoli jiného, co souvisí s financemi, tak i kryptoměny jsou náchylné ke zdanění. Pokud se třeba živíte jako trader, který obchoduje na finančních trzích, tak vaše zisky jsou vaším hlavním zdrojem příjmů. Vláda vás musí nějakým způsobem zdanit, a proto vám zdaní právě vaše zisky. Totéž by mělo platit i pro kryptoměny. Existuje však jeden zásadní problém, se kterým se v tuto chvíli zákonodárci potýkají.

Kryptoměny nelze jednoduše sledovat, pokud to záměrně nedělá poskytovatel služby. A ten zase nebude nikomu poskytovat údaje o svých zákaznících, pokud pro to nebude mít legitimní důvod. Oproti tomu je sledování obchodníků na tradičních finančních trzích mnohem snazší třeba i proto, že společnosti jsou povinny zveřejňovat tyto informace a není problém získat data ani ze softwaru forex brokerů.

Vzhledem k obrovskému úspěchu kryptoměn během podzimu 2017 se vlády snaží vymyslet a prosadit zdanění kryptoměn. A tady nastává problém, jak nastavit regulační rámce pro kryptoměny po celém světě. Aby byla daň z kryptoměn legitimní, musí být samy o sobě legitimní i kryptoměny.

Narušení míru a rovnováhy

Pro vlády je důležité mít vše pod kontrolou. To zabraňuje problémům, jako jsou například anarchie, sociální nepokoje a další různá nebezpečí pro právní stát. Prakticky každá osoba v rozvinuté zemi využívá služeb některé z bank. Na těchto účtech jsou zaznamenány provedené transakce, výběry peněz či převody. Když se objeví „sporná“ transakce s velkou částkou peněz, může banka zasáhnout a transakci prověřit. To pomáhá v boji proti praní špinavých peněz a zabraňuje financování násilí a terorismu.

A stále populárnější kryptoměny, jejichž transakce jsou navíc velmi rychlé, vytvářejí problém pro tyto „právní státy“.

  • Problém č. 1 je anonymita. Nikdo neví, kdo, co a kdy komu poslal, a když už je toto někde zaznamenáno, tak vláda k tomu nemá přístup.
  • Problém č. 2 je nedostatek informací a vzděláníPokud vláda říká, že zakazuje nebo reguluje kryptoměny z důvodu ochrany investora, nemusí nutně lhát (i když ochrana neznalých investorů může tvořit pouze malou částí návrhu a většinou jde hlavně o kontrolu a zdanění). Vláda nestojí o to, aby její občané investovali peníze do virtuálních měn, které navíc nejsou ani v zemi v oběhu. Vládě se líbí, když lidé utrácí své peníze doma, u místních prodejců, což dále obohacuje domácí ekonomiku.

Závěr

Další extra příjem z daní a kontrola jsou přesně ty dva hlavní důvody, proč se vlády snaží vytvořit regulační rámec. S odstupem za nimi je touha inovovat, neboť inovace přináší nové společnosti, nové společnosti přinášejí investice a investice zase přinášejí nižší úrokové sazby a tak dále.

Co číst dále?

Winklevoss: Kryptoměny nepotřebují regulace, ale kryptofirmy ano!

Zdroj:
zycrypto.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img