Peníze nikdo nechce, asi už to ukončíme – Top 10 citátů proti bohatství

2

Už to asi ukončíme, peníze nikdo nechce… Tento článek bude věnován zajímavým citátům od autorů, kteří z nějakého důvodu odmítají peníze. U některých se možná zasmějete, jiné vás donutí k zamyšlení, zda jsou ty peníze skutečně tak potřebné. Nakonec, včera byly penězi drahé kovy, dnes se platí slibem na papíře a zítra to budou jen čísla v počítači, v mobilu, nebo na blockchainu.

Každý má právo na svůj názor, stejně jako autoři našich dnešních citátů. Tento článek určitě neberte jako kritiku kteréhokoli z nich. Jde spíše o zajímavé názory a argumenty na zamyšlení.

Ekonomický systém je falešný!

Náš první citát bude trochu delší. Jeho autorem je stařešina severoamerického kmene Hopi. Hopiové jsou známí svým proroctvím ohledně zničení Spojených států atomovými bombami ve 3. světové válce a příchodu nového světa. Velmi kriticky a výmluvně se jejich stařešina vyjádřil na adresu našich fiat peněz.

„Dnešní ekonomický systém je založený na falešných penězích. Kdyby měly skutečnou hodnotu, byli bychom ji nejen schopni udržet, ale také by vzrůstala geometrickou řadou. Falešné peníze dělají pravý opak. Ustrašené držení se falešných peněz z nás udělá součást „falešné společnosti“. Nebuďte zaslepení a neztotožňujte se s tím, co může „existovat“ jedině díky iluzorní koncepci, v rámci které lze manipulovat s myslí.“

Roy Littlesun (Stařešina kmene Hopi; 1934)

Peníze nejsou k ničemu!

Říká vám něco jméno Robert Allen Zimmerman? Pokud ne, možná vám bude něco říkat jeho umělecké jméno – Bob Dylan. Tento oblíbený herec a především muzikant, držitel nobelovy ceny za literaturu, si nemyslí, že by peníze byly synonymem úspěchu.

„K čemu jsou peníze? Úspěšný člověk je pro mě ten, co ráno vstane, večer jde spát a mezitím dělá, co chce.“

Bob Dylan

Koně neuplatíš!

Náš další citát pochází z dob filozofů starého Řecka. Moralista, historik, filozof a velmi plodný autor z tohoto období varuje před penězi a bohatstvím všechny otce. Dle jeho slov by možná bylo lepší, posadit všechny rozmazlené děti bohatých otců na koně…

„Je pravda, že synové boháčů a králů se mohou naučit dokonale pouze jízdě na koni, ale ničemu jinému, neboť ve školách jim svým vychvalováním podkuřuje učitel, při zápasu jim úmyslně podléhá soupeř. Jen kůň, který neví a nerozlišuje, kdo je boháč a kdo chuďas, shodí vždy jen ty, kteří neumějí jezdit.”

Plútarchos

Peníze ti nezaplatí štěstí

Kritický realista, nebo romantik? Tento francouzský spisovatel a literární kritik, vlastním jménem Henri Marie Beyle, nám svým dílem i výroky říká, abychom nehledali bohatství, ale lásku, resp. štěstí. Byl mimo jiné považován za znalce života a jeho citát nám jen potvrzuje, že se často zamýšlel nad tím, proč vlastně žijeme a co tu děláme.

„Člověk nežije na zemi proto, aby nabyl bohatství, ale proto, aby nalezl štěstí.”

Stendhal

Něco vlastnit ti život nezaručí!

I náš další autor je v zamyšlení o smyslu života. Tohoto výrazného pána asi není třeba příliš představovat. Jedni ho nenávidí, jiní nenávidí ty, kteří by ho chtěli pošpinit svojí kritikou či upozorňováním na jeho politické i jiné přešlapy. Na youtube bylo jednu dobu populární video, kde se osočil na člena své ochranky po svém přešlapu ze schodů.

Raději však zanechme dalších poznámek, abychom na sebe nepřivolali spravedlivý hněv inkvizitorů. V každém případě jde o nejstručnější a možná tudíž i nejvýstižnější citát této první části našeho článku shrnujícího ty nejlepší „protipeněžní” citáty.

„Jsou lidé, kteří vlastní a lidé, kteří žijí.“

Miloš Zeman

Závěr

A to už je v prvním díle vše. Doufám, že se vám dnešní citáty líbily stejně jako mně. Svoje názory či věcné připomínky určitě nezapomeňte napsat do komentářů pro ostatní a jestli máte rádi zajímavé citáty, určitě zůstaňte s námi do druhé části. A pokud se vám nechce čekat, můžete se mrknou do mojí fb skupiny, kde si něco zajímavého určitě najde každý příznivec finanční svobody a dalších souvisejících témat.

-Kytka

Zdroje:
https://citaty.net/
https://azcitaty.cz/

2
Komentujte

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
KytkaRob Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rob
Host
Rob

Musím říci, že všechny citáty jsou moudré. Dokonce i ten Milošův, ikdyž ho nemám rád, neboť jsem pravdoláskař, Havloid, pražská kavárna a sluníčkář. Víte, co se mi stává? Tak třeba včera: Jdu z nákupu a přemýšlím nad tím, co si vlastně nesu a čeho z těch věcí bych byl schopen dosáhnout bez cizí pomocí při současných vědomostech a schopnostech. Mléko? Ne. Máslo? Ne. Niva? Ne. Maso? Ne, protože nejsem lovec a neumím zabít zvíře. Vyrobit tu konopnou tašku, ve které nákup nesu? Ne. No a to jsou jen potraviny. Co třeba elektřina? Dokázal bych si ji na pustém ostrově vyrobit?… Číst vice »