Centrální banky se nezastaví před ničím, aby zamezily adopci Bitcoinu

5
(13)

Zprávy a souhrny

Frank Giustra, kanadský miliardář, investor a finančník v těžařském průmyslu, přišel s varováním, že vlády a centrální banky udělají vše pro to, aby potlačily cestu bitcoinů k univerzální adopci.

V jednom ze svých posledních rozhovorů pro Stansberry Research s Danielou Cambone Giustra zdůraznil, že pokud centrální banky uspějí ve vydávání vlastních digitálních měn centrální banky (CBDC), pravděpodobně nebudou chtít žádnou konkurenci v podobě bitcoinů (BTC).

„Obávám se zejména toho, co udělají vlády a centrální banky, pokud se Bitcoin někdy stane hrozbou, skutečnou hrozbou pro jejich vlastní suverénní měny. Jak víte, mnoho centrálních bank uvažuje o vydání svých vlastních digitálních měn. A nebudou tam chtít nějakou konkurenci a budou jí to velmi ztěžovat. Vlády a centrální banky znesnadní univerzální přijetí bitcoinu. Po cestě postaví zátarasy a začnou mu házet klacky pod nohy.“

Z historie už to známe

Tento mimo jiné kanadský filantrop se několikrát zmínil o případech z historie, kdy se úřady rozhodly využít finančních nástrojů k prosazení svých vlastních agend.

Varoval, že člověk nikdy nemůže podceňovat odhodlání vlád a centrálních bank, když se snaží chránit svou měnu a pro příklady kontroly měn a kapitálu zabrousil do historie. Připomněl rok 1933, kdy se v USA vlastnictví zlata stalo nelegální, což trvalo celých 40 let a jednalo o formu kontroly kapitálu na ochranu amerického dolaru. Zmínil také případ Británie před rokem 1979, kdy byly prováděny měnové kontroly, Jižní Afriku, předválečnou éru v Německu a určitě ještě mnozí máme v paměti případ Řecka a rok 2015. A já si tady dovolím do jeho výčtu přidat také poválečné Československo a jeho měnovou reformu z roku 1953.

„Měna a kontrola kapitálu nebo metoda, pomocí které je možné tuto filozofii použít proti bitcoinům, je možná a musíte to vzít v úvahu.“

Giustra zašel ve svých myšlenkách ještě o krok dál a zdůraznil, že centrální banky vlastní také zlato, které je klíčovou součástí jejich měnových rezerv a nejspíše tomu tak vždy bude. Pokud budou centrální banky něco dělat, tak nejspíše vydají vlastní digitální měnu a nezačnou kupovat bitcoiny (BTC). Těm se naopak pokusí co nejvíc namydlit pomyslné schody a naházet klacky pod nohy.

Závěr

Přestože to může vypadat, že z dlouhodobého hlediska má na Bitcoin Giustra poměrně chmurný výhled, tak aktuálně věří, že tato přední kryptoměna má velký potenciál v příštích měsících stoupat nahoru a dostat se na mnohem vyšší cenu, než je teď.

Osobně o budoucnost BTC nemám žádné velké obavy a věřím, že tu Bitcoin s námi již zůstane, neboť představuje skutečnou revoluci a stále více lidí i institucí si to začíná uvědomovat. Na druhou stranu je určitě dobře umět vnímat i opačné názory a argumenty a zamyslet se nad nimi.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 13

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: