Goldman Sachs v dopise investorům: Bitcoin a zlato mohou koexistovat vedle sebe

5
(3)

Zprávy a souhrny

Všichni vidíme, jak poslední dobou snižují globální investoři expozici zlata ve prospěch bitcoinů. Má ale tento kryptoměnový král skutečně šanci „kanibalizovat“ zlato? Goldman Sachs nabízí svůj pohled.

Podle této bankovní společnosti, parabolický nárůst ceny Bitcoinu (BTC), kterého jsme letos svědky, nepoškodí hlavní tradiční aktiva, jako je i zlato.

Bitcoin nepředstavuje pro zlato existenční hrozbu

Jedna z největších světových investičních bank, společnost Goldman Sachs, zaslala 18. prosince investorům dopis a v něm své klienty ujistila, že Bitcoin nepředstavuje pro zlato existenční hrozbu.

„Nevidíme důkazy, že bitcoinová rally kanibalizuje zlatého býka na trhu a věřte, že mohou existovat vedle sebe“

Goldman Sachs nicméně stále připouští, že probíhající rally bitcoinů by mohla snížit poptávku po zlatě některých investorů, když uvedla:

„Nedávná nedostatečná výkonnost zlata ve srovnání se skutečnými sazbami a dolarem vyvolala u některých investorů obavy, že bitcoiny nahrazují roli zlata jako zajištění proti inflaci […] I když dochází k určité substituci, nevidíme rostoucí popularitu bitcoinů jako existenční hrozbu pro status zlata jako měny poslední instance.“

Zájem o BTC neutichá

Uprostřed bitcoinové rally, která znamenala v prosinci prolomení svého historického maxima, se globální investoři stále více zajímají a stěhují do Bitcoinu. Christopher Wood, šéf globální kapitálové strategie v nezávislé investiční bance Jeffries Financial, údajně omezil svou expozici do zlata, aby mohl nakoupit více BTC.

Jak uvádí indická tisková agentura Business Standard, je to vůbec poprvé po několika letech, kdy ořezává svou investici do zlata. Wood v dopise investorů napsal, že jeho alokace do BTC nyní tvoří 5 procent portfolia:

„50% hodnota fyzických zlatých prutů v portfoliu bude poprvé za několik let snížena o pět procentních bodů ve prospěch peněz, investovaných do bitcoinu“

Jak zpráva dále uvádí, Wood plánuje v případě korekce ceny, svou expozici vůči kryptoměnám, ještě dále zvýšit. Přesto, podobně jako stratégové z Goldman Sachs, zůstává býčí i ohledně zlata a jednoznačně říká, že se zlata vzdát nehodlají.

Závěr

17. prosince nám Bitcoin předvedl další historické maximum, když jeho cena vystoupala nad 23 000 $. V době psaní článku se cena BTC pohybuje (podle kmcap) kolem 26 700 dolarů. Pokud se podíváme na žlutý kov, tak cena zlata, spotových obchodů i futures se od čtvrtka propadla o 0,3 % a od svého ATH ze srpna letošního roku zlato odepsalo přibližně 10 procent.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

1 komentář

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Coobs

S těmi 26700 ještě chvilku vydržte, zatím jsme cca o 3 tisíce níže. Pár dnů ;-)…

Reklama: