Bitcoin se po průlomu z úvodu týdne cenově stáhl zpátky pod 68 000 dolarů, ale během včerejšího večera došlo k návratu nad 70 000 dolarů. Je to doslova jako na houpačce, což může být hlavně pro mnohé nováčky vskutku matoucí. Není třeba v tom hledat kdovíjaký smysl. Volatilita je na trhu silná, což implikuje dost nepředvídatelný cenový vývoj.
V každém případě je pro trhy velká hrozba zase rostoucí inflace. Americká centrální banka kvůli znovu rostoucí inflaci nemá tolik prostoru, co se týká poklesu v úrokových sazbách. Samozřejmě je v jejich rukou, kdy se k prvnímu uvolnění rozhodnou. Dokud je ovšem inflace výrazně zvýšená nad inflačním cílem, jakékoliv snížení v sazbách je proinflační.
Středeční stream bohatý na analýzu bitcoinu, zlata a dalších trhů
Rostoucí inflace je pro bitcoin vážná hrozba
Poslední zveřejněná inflační data potvrzují obavy ohledně dalšího plochého vývoje a zároveň začíná inflace znovu stoupat. Z 3,2 % na 3,5 %. Jádrová složka je stále neměnná. To je obrovský problém, protože doposud jsme hodně těžili z efektu srovnávací základny. Ještě v první polovině minulého roku cenová hladina stoupala velmi rychlým tempem. Jakmile se budou aktuální data srovnávat s létem 2023, nepůjdeme dolů vůbec. Respektive je téměř jisté, že plochý vývoj bude pokračovat. Ne-li hůř. Netřeba v tom hledat nic moc komplikovaného, jde jednoduše o statistické srovnání.
Jak už jsem mnohokrát zmiňoval a nedávno jsem to zdůrazňoval, rostoucí inflace není v žádném případě pro bitcoin býčí. Vysoká inflace je nemoc, kterou je třeba léčit restrikcemi. Restrikce vedou k tlaku na finanční trhy a z historie víme, že vysoké sazby mnohokrát způsobily na trzích krach. Proto není vhodné znovu sílící hrozbu podceňovat.
Cena bitcoinu se vrátila nad 70 000 dolarů
Cena bitcoinu zaznamenala v úterý rychlý propad k 68 000 dolarů, kde se však cena zastavila. Ve středu, v jistý okamžik, propad pokračoval pod 68 000 dolarů, ale následně došlo k rychlému obratu. Nakonec se ke konci obchodního dne cena bitcoinu vrátila zase zpátky nad 70 000 dolarů. Vývoj jako na houpačce.
Osobně moc nerozumím, proč trh reagoval tímto způsobem. Jakmile byla zveřejněna inflace, bitcoin šel dolů. Následně došlo bez zjevné příčiny k obratu nahoru. Večer ještě k tomu Fed zveřejnil protokol z posledního zasedání (FOMC minutes). Dokument jsem osobně nečetl, ale dle informací, co jsem pochytil, dokument nic kladného nepřinesl. Na zveřejnění protokolu bitcoin vůbec nereagoval.
Co se týká toho zakresleného patternu v podobě trojúhelníku, podle mě není již relevantní. Spíše odhaduji, že dojde k vytvoření stranového pásma, což může trvat klidně týdny. Tím se vytvoří rovnováha, ve které je možné reakumulovat. Čímž vznikne příčina pro pokračující cenový růst bitcoinu.
Závěrem: Halvingu bitcoinu je za více než týden
Halving bitcoinu se rychle blíží, protože proběhne za více než týden. Myslím si, že se podstatná část tržních účastníků bojí cokoliv dělat, protože mají ještě v živé paměti ten propad po schválení ETF na spot bitcoinu. Uvidíme tedy, jak se trh zachová po samotném halvingu.
Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB
Po halvingu půjdeme raketově nahoru. Proč? No právě proto že se to moc nečeká.
můžete sem dát datovou predikci
– objemy obchodů, počet kupujících prodávajích, sociální složení lidí kteří se pohybují v kryptu a hlavně kompletní složení kupující strany ???
Já si myslím, že btc je i s ohledem na nedávno schválena US spot ETF nyní natolik bouřlivým trhem, že si zkrátka nyní jede svoje, nehledě na CPI, PCE, NFP nebo jakékoliv jiné indikátory, podle nichž lze spekulovat na budoucí monetární politiku FED. Ono se to časem uklidní, ale zatím bych to moc neanalyzoval.Teprve za pár let se ukáže zřetelněji, zda-li btc zůstane dál soudě dle chování trhu rizikovým aktivem (dosud se měl tendenci chovat spíše takto … ale vzpomeňte 03/23, když padaly v USA banky, udělalo to pumpu, takže WHO knows…) nebo s velkými objemy btc držených masami/institucemi u velkých fondů nedojde postupně k obratu a skutečně se začne chovat spíše jako uchovatel hodnoty.