Budoucnost blockchainu – směřujeme vůbec někam?

0
(0)

Výhody a nevýhody blockchainu jsme zmiňovali na našem portálu již mnohokrát. Samozřejmě, že opakování je matka moudrosti. U nových technologií nebo inovací to platí i vícenásobně. Proto se opět podíváme (i když možná trošku z jiného úhlu) na to, jaký by mohla mít tato technologie vliv na finanční systém, jaký známe dnes. Dokáže ho blockchain skutečně změnit, nebo jde jen o hype a buzzword?

Blockchain a budoucnost

Vznik blockchainu datujeme na stejný den, jako vznik první kryptoměny – Bitcoinu. Od té doby uběhlo již 10 let a využití této nové technologické vymoženosti se stále zkoumá. Původní záměr této technologie však byl narušit (pokud bych to měl říct citlivěji, tak změnit) finanční systém. Jaké má však blockchain šance na to, aby to dokázal? Kde by měl být implementován a využíván k tomu, aby se skutečně tato technologie dostala na výsluní?

Základ je si uvědomit, že blockchain může dominovat trhu a průmyslu, ve kterých může selhat takzvaný lidský faktor. Zda už by šlo o selhání neúmyslné (lidská nevšímavost nebo náchylnost na chyby) nebo o selhání úmyslné (úplatky, krádeže, podvody, hacky a podobně), blockchain by takové faktory mohl jednou provždy odstranit. Na rozdíl od bankovního a finančního sektoru je totiž blockchain zcela otevřená síť, do které může nahlédnout opravdu každý.

Odstranění podvodů a krádeží

První velkou změnou, kterou by mohl blockchain přinést, je zredukování podvodů a krádeží, které se dějí v tomto odvětví opravdu často. Aktuálně by se vina za takové činy dala shodit z části i na centralizované databáze. Kvůli  takzvanému jednomu bodu přístupu a selhání (single point of access and failure) jsou centralizované systémy velmi náchylné na různé hacky a útoky.

Pro velké korporace nebo instituce, které mají na starosti obrovské sumy peněz, by měla být přitom bezpečnost na prvním místě. A právě tu by mohl blockchain navrátit, a to zejména do finančního sektoru. Ten je totiž nemanipulovatelný, přičemž spojení kryptografie a spojování bloků dělá blockchain mnohem bezpečnějším než dnešní systémy.

Know Your Customer a Anti-Money Laundering

Na Know Your Customer a Anti-Money Laundering (praní špinavých peněz) praktiky se podle odhadů může ročně utratit až 500 milionů dolarů. KYC a AML jsou již dlouhou dobu zmiňovány právě ve spojení s blockchainem. A není se čemu divit. Pokud by totiž tato nová technologie dokázala nahradit (nebo alespoň vylepšit) KYC a AML, roční výdaje na tyto bezpečnostní prvky by mohly pořádně klesnout. Využívat by ho mohly zejména banky, které by mohly mezi sebou sdílet informace o zákaznících téměř bez jakýchkoliv zbytečných výdajů.

Pozitiv bychom určitě mohli najít ještě nespočet. Odstranění podvodů a krádeží a zlepšení KYC a AML praktik se však zdají jako nejjasnější výhody blockchain technologie. Abychom ale  byli objektivní, tak se pojďme alespoň zlehka podívat také na to, zda má blockchain i nějaké nevýhody.

Aktuální problémy blockchain technologie

Určitě ještě směle můžeme říci,že blockchain má co dělat, aby se ukázal ve svém nejlepším světle. Je to stále velmi mladá technologie, a tak ani skutečný dopad této technologie není znám, což jí určitě nehraje do karet. Co když za 5 let někdo zjistí, že blockchain je zcela zbytečný a nahraditelný? Velmi rychle by došlo k výměně a blockchain by mohl zmizet tak rychle, jako se objevil.

Stejně hraje v neprospěch této technologie i využití privátních klíčů. I přesto, že většina lidí vnímá tuto vymoženost jako pozitivní vlastnost, třeba si uvědomit, že jakmile přijde ke ztrátě nebo odcizení privátního klíče, kryptoměny jsou ihned ztraceny. Neexistuje totiž nikdo, kdo by mohl obnovit nebo vrátit tyto měny zpět majiteli.

Další nevýhodou by mohla být škálovatelnost. Ta musí být v bankovnictví a finančním světě extrémní. A jak všichni víme (na příkladu Bitcoinu zatím), tak škálovatelnost patří mezi hlavní problémy spojené s kryptoměnami.

Závěr

Takových článků by se dalo bezpochyby napsat nepočítaně. Technologie spojená s kryptoměnami se stále vyvíjí a posouvá vpřed. Zda však reálně změní některé průmysly a sektory, nyní ještě určitě není zcela jisté. Blockchain má totiž před sebou stále překážky, které bude muset zvládnout, aby se skutečně mohl stát největší inovací od počátků internetu.

Zdroj:
linkedin.com

Přeloženo ze slovenského originálu, který pro Kryptomagazín napsal Marek F.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img