Budou sociální tokeny další velká věc v kryptosvětě?

5
(1)

Zprávy a souhrny

Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Umělci a influenceři mají nový způsob, jak zpeněžit své úsilí a odměnit své věrné následovníky.

Sociální tokeny neboli tokeny podporované reputací jednotlivce, značky nebo komunity získávají na síle a někteří věří, že by mohly být další velkou věcí v komunitě kryptoměn.

Ale co jsou sociální tokeny zač a proč se umělci, hudebníci a influenceři sociálních médií ženou, aby tokenizovali své úsilí, ve snaze je dále darovat nebo prodat svým následovníkům?

Sociální tokeny se od tokenů DeFi, které se objevily během posledních pár měsíců, podstatně liší. Jsou postaveny na principu „vlastnické ekonomiky“ s předpokladem, že komunita bude zítra cennější než dnes.

Jak to tedy funguje?

Tvůrci mohou svou práci zpeněžit prostřednictvím nezastupitelného (NFT) neboli sociálního tokenu a jejich příznivci připojením se k projektu ukazují svou loajalitu. Influenceři tedy těží své vlastní žetony, aby jejich prostřednictvím nabídli svým odběratelům odměny nebo je dále prodali.

Cooper Turley z Audius vysvětlil:

„Sociální tokeny jsou prostředkem nejen ke sdílení finančních výhod s oblíbenou tvorbou, ale také umožňují odstupňovaný tokenizovaný přístup na základě aktivních příspěvků.“

Umělci se sociálními tokeny rádi experimentují

Například umělkyně Laura Driskill provozuje populární kanál na Instagramu a produkuje videa Autonomous Sensory Meridian Response (ASMR), která pomáhají při relaxaci a spánku. Nyní vytvořila vlastní sociální token ERC-20 s názvem TINGLE pro své followery, aby jej nakupovali výměnou za další interakci nebo nákup zboží.

Grammy oceněný umělec RAC, alias André Allen Anjos, právě zveřejnil token vytvořený pomocí Zory, platformy pro umělce. Token bude distribuován předplatitelům různých přidružených platforem a použit k odemčení přístupu k mnoha výhodám a exkluzivnímu obsahu. RAC uvedl:

„Krypto umožňuje komunitám zachytit hodnotu, kterou vytvářejí, místo aby byly zpeněženy již existujícími platformami“

Další start-up se sídlem v New Yorku s názvem Roll posunul věci ještě o krok dále tím, že nabídl razit značkové digitální tokeny založené na Ethereu pro umělce a tvůrce.

V současné době je na platformě Roll nabízeno přibližně 160 sociálních tokenů a jejich počet roste, protože každý umělec chce s touto nejnovější metodou pro zpeněžení obsahu a stimulaci loajality komunity experimentovat.

Závěr

Tokenizace je novou perspektivu pro umělce i jejich příznivce, jelikož představuje proces, kde je hodnota tvorby svázaná s tím, jak moc se lidem líbí či danému obsahu věří. Zároveň jde o evoluční posun k decentralizaci a transparentnosti. Je tedy možné, že sociální tokeny v tomto odvětví nahradí dosavadní způsob fungování.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: