Blockchain mění hudební průmysl

5
(2)
Denisa Ogurcakova
Denisa Ogurcakova
Kryptoměny mi vždy přišly zajímavé a svět blockchainu doslova fascinující, proto jsem se o tomto tématu chtěla dozvědět více a zapojila se do týmu kryptomagazínu.

Technologie blockchainu převrací nastavení hudebního průmyslu a přesouvá moc od zprostředkovatelů zpět do rukou umělců.

Nejen finanční průmysl může využívat blockchain

Tato technologie má moc zvýšit finanční začlenění a změnit životy mnoha lidí po celém světě, zejména v rozvíjejících se ekonomikách, kde je to nejvíce potřeba. Zatímco potenciál blockchainu je široce uznáván, možné případy jeho použití jsou často považovány za omezené pouze na finanční průmysl. Není tomu tak, podobný systém lze převést do mnoha dalších průmyslových odvětví mimo financí.

Dnes se proto podíváme, jak může blockchain změnit hudební průmysl. Příchod internetu,  následovaný streamovacími platformami jako Napster, Soundcloud a Spotify, ho do jisté míry změnil. Nyní je však čas na další krok, který navrátí moc tvůrcům a jejich posluchačům.

Technologie blockchain, streamování a licenční poplatky

Jak tedy mění blockchain hudební průmysl? Jedním z jeho účinků je schopnost odstranit prostředníky z procesu prodeje hudby a streamování. Zatímco streamingové platformy změnily způsob spotřeby hudby a zpřístupnily ji posluchačům, vytvořily také zcela novou úroveň zprostředkování mezi umělci a fanoušky.

Odvětví streamování hudby určitě prošlo výrazným zlepšením a nyní poskytuje nákladově efektivní a uživatelsky přívětivou alternativu k pirátství a umožňuje umělcům získat odměnu za jejich práci. S tímto posunem se však objevily nepopiratelné nesrovnalosti, pokud jde o rozdělení licenčních poplatků.

Posílení umělců

I když je nepravděpodobné, že tento problém může být plně vyřešen, blockchain by mohl alespoň zlepšit podmínky pro začínající umělce. Může také pomoci posunout kontrolu, jež v současné době mají zprostředkovatelé třetích stran, kteří mají značný vliv na to, jaká hudba se dostane k široké veřejnosti.

Hudební streaming přes platformy blockchainu se snaží řešit právě tento problém. Například Opus využívá dvě různé sítě typu peer-to-peer k úplnému odstranění prostředníků a poskytuje plně decentralizovanou platformu pro streamování. Opus používá InterPlanetary File System nebo IPFS, což je P2P síť pro sdílení a ukládání souborů, kde uživatelé sítě také fungují jako servery. Tímto způsobem jsou prakticky odstraněny všechny hostitelské poplatky spojené se streamováním.

Opus také využívá síť Ethereum jako vrstvu plateb. Díky použití inteligentních smluv umožňuje umělcům platit přímo při nákupu písně, což znamená, že obsah i licenční poplatky jsou distribuovány nezávisle. Tento systém umožňuje umělcům zachovat téměř všechny platby provedené prémiovými uživateli nebo příjmy z reklamy, z nichž podle společnosti Opus pochází většina příjmů – až 90 %.

Zjednodušení pro hudební průmysl

Další platformy, jako jsou Mediachain, Musiclife, eMusic a další, se zaměřují na stejné licenční poplatky a používají podobnou technologii k tomu, aby nezávislým umělcům poskytly větší část koláče. Technologie blockchainu se však také stává snadným a racionálním způsobem, jak se nezávislí umělci mohou vypořádat s jinými aspekty tohoto odvětví, které pro ně jsou často náročné. Zpráva Opus zní:

“Vzhledem k malému rozsahu operací a nízké finanční nezávislosti musí menší umělci mít vysokou úroveň finanční a právní gramotnosti, aby si zajistili svou vlastní finanční stabilitu.”

Nové zdroje příjmů pro umělce

Blockchain již zlepšuje i způsob, jakým jsou umělci, zejména ti nezávislí, odměňováni, a zároveň zefektivňuje proces autorských práv a šíření díla. Technologie blockchainu již umožňuje hudebníkům využít jinou klíčovou kategorii pro nezávislý příjem.

Společnost ANote Music oznámila začátkem minulého týdne, že spouští platformu založenou na blockchainu, která umělcům poskytne nový způsob přístupu ke kapitálu tím, že umožní uživatelům investovat do hudebních licencí. Platforma bude spuštěna 28. června a bude se také snažit umožnit posluchačům vydělávat nákupem a obchodováním hudebních licenčních akcií na sekundárním trhu. Marzio Schena, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti ANote Music, vysvětlil:

„Naším cílem je odemknout skrytou hodnotu v hudbě pro investory i umělce vytvořením burzy cenných papírů pro hudební investice.“

Výše zmíněná platforma Ujo umožňuje uživatelům prodávat digitální odznaky, které podporují umělce. Choon and eMusic, dvě další platformy pro streamování, umožňují umělcům crowdfundovat projekty, vytvářet nový tok příjmů a generovat peněžní investice do nahrávání songu a marketingu nebo projektu v plné délce.

Podobně můžou být odměňováni i hudební fanoušci. Např. platforma Choon nabízí posluchačům odměny za kurátorské personalizované seznamy skladeb a Viberate odměňuje fanoušky svými nativními VIB tokeny za přispívání do databáze umělců.

Závěr

Pomůže technologie blockchainu posunout kontrolu a výnosy zpět do rukou umělců? Vypadá to, že pokroku je již dosaženo, nicméně je zde stále velký prostor pro růst. V každém případě tato motivace pro umělce i fanoušky určitě povede k větší rozmanitosti na hudebním trhu a širší adopci této technologie.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img