Bitcoin posílil o 23 %, obchodníci s opcemi ale zůstávají pesimističtí

4.8
(6)

Bitcoin zaznamenal za pět dní nárůst o 23%, ale obchodníci s opcemi na BTC se zdráhají zaujmout býčí postoj. Částečně je to způsobeno tím, že Bitcoin naposledy utrpěl 5% týdenní ztrátu před více než pěti týdny. To vede k poptávce po ochraně proti poklesu.

Obchodníci se obávají sníženého přílivu do spotových ETF a recese v USA

Mezi investory se objevují obavy z možného poklesu zájmu o ETF na Bitcoin, což by mohlo vést ke korekci ceny. To naznačuje, že obchodníci buď nejsou přesvědčeni o současném býčím trendu, nebo nevidí potřebu použít páku v kontextu makroekonomické nejistoty.

Jen 28. února zaznamenaly americké bitcoinové ETF čistý příliv 673 milionů dolarů a od svého spuštění 11. ledna tak nashromáždily celkem 7,4 miliard dolarů. Tuto informaci uvedl hlavní analytik ETF agentury Bloomberg James Seyffart. Zdůraznil, že pouze 150 ETF kdy překročilo hranici 10 miliard dolarů ve spravovaných aktivech. iShares Bitcoin ETF společnosti BlackRock se již může pochlubit aktivy ve výši více než 9 miliard USD.

Interpretace těchto údajů přináší dva odlišné pohledy. Někteří obchodníci tvrdí, že takový příliv nemusí být dlouhodobě udržitelný, ať už kvůli zpomalující se poptávce s rostoucí cenou bitcoinu, nebo kvůli neochotě investorů mít vysokou expozici v kryptoměnách.

Uživatel beaniemaxi na platformě X naznačuje, že jak BlackRock, tak i ostatní emitenti spotových ETF mají motivaci na plno nasadit své marketingové týmy, protože příběh bitcoinu prodává. Z toho vyplývá, že k úbytku přílivů do ETF vede ještě dlouhá cesta. Příspěvek také zdůrazňuje spouštěcí faktor v podobě halvingu bitcoinu, což emitentům bitcoinových ETF poskytne další přesvědčivý prodejní argument.

Všechny tyto hypotézy však mohou být vyvráceny, pokud ekonomika projde silnou recesí nebo pokud budou investoři nuceni likvidovat ziskové pozice, aby pokryli zvýšené náklady na financování jinde.

Ekonom David Rosenberg předpovídá 85% pravděpodobnost hospodářské recese ve Spojených státech v letošním roce. Zdůrazňuje, že v případě hospodářského poklesu by akciový trh velmi utrpěl.

Deriváty bitcoinu ukazují vyrovnanou poptávku mezi býky a medvědy

Aby bylo možné posoudit, jak se profesionální obchodníci ohledně bitcoinu cítí, je třeba navzdory impozantnímu únorovému nárustů o 45 % prozkoumat trh s bitcoinovými opcemi. 25 % delta skew je ukazatel na trhu s opcemi, který nám odhaluje, kdy si arbitrážní kanceláře a market makeři účtují nadměrné poplatky za ochranu proti vzestupu nebo poklesu.

Skew delta 25 % u opcí na Bitcoin zůstala neutrální od 20. února, kdy se pohybovala mezi -7 % a +7 %. To naznačuje vyvážené ocenění mezi opcemi call (koupit) a put (prodat). Zajímavé je, že obchodníci se stali více pesimistickými jen šest dní po tom, co se Bitcoinu nepodařilo překonat hranici 52 500 dolarů. To zdůrazňuje nervozitu mezi investory během fází akumulace.

Ať už “market makeři” dávají slevu na ochranu proti poklesu nebo ne, je důležité se podívat na trhy s futures. Ty nám totiž dokáží prozradit, jak se chovají obchodníci. Tento pohled nám ukáže, zda jsou spíše optimističtí nebo pesimističtí, protože zahrnuje vše od přímých obchodů s Bitcoinem až po dlouhodobé sázky na jeho cenu.


Data ukazují, že přední obchodníci na Binance a OKX zůstali relativně neutrální až do 26. února. Jakmile cena bitcoinu překročila 53 000 dolarů, začali postupně zvyšovali počet dlouhých pozic. Tyto informace se trochu rozcházejí s daty o skew bitcoinu. Mohlo to být způsobeno tím, že obchodníci, kteří čekali na pokles ceny, byli náhle donuceni uzavřít své pozice.

Navíc obchodníci na OKX ani nedosáhli svého nejvyššího měsíčního poměru dlouhých a krátkých pozic, takže lze obtížně tvrdit, že jsou v současné době optimističtí. Pokud bude příliv do spotových ETF pokračovat, je pravděpodobné, že nyní skeptičtí obchodníci budou muset dohnat svou ztrátu.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.8 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img