Bitcoin nikdy nebyl blíže tomu, stát se globální rezervní měnou

0
(0)

Vzhledem k tomu, že devizové trhy padají, vůči prudce rostoucímu americkému dolaru na desetiletá minima, je nutné si položit otázku, kam se lidé (v globálním měřítku) mohou se svými úsporami uchýlit v případě, že nákup amerického dolaru pro ně z nějakého důvodu (ať už z důvodu nedostatku, zákonných omezení či dalších překážek) nebude možný.

Říct, že cizí měny jsou teď na tom špatně, by bylo ve skutečnosti ještě velmi mírným zhodnocením aktuální situace. Například britská libra směřuje na svá 35leté minima a nikoho by asi ani moc nepřekvapilo, pokud by se dohledné budoucnosti začala obchodovat v poměru jedna ku jedné s americkým dolarem. Australský dolar je vůči tomu americkému na nejnižších hodnotách za 17 let a novozélandský za 11 let. A ani ostatní hlavní měnové páry na tom nejsou o moc lépe.

Krize a Bitcoin

Minulé krize ukázaly, že dolar během období globální katastrofy, posiluje – což je občas v rozporu s očekáváním ekonomů, kteří předpokládali, že krize soustředěná v USA bude znamenat pro dolar medvědí trend. Během poslední velké krize v roce 2008 se Fed pokusil zmírnit globální poptávku po dolaru různými injekcemi likvidity. Nakonec se rozhodl jít cestou kvantitativního uvolňování. A to byl také ten impuls, který vedl ke vzniku Bitcoinu – v lednu 2009 byl vytěžen genesis blok.

Může Fed znovu zachránit dolar?

S blížící se recesí, o které se obecně předpokládá, že bude výrazně horší než hospodářská krize v roce 2008, to vypadá, že se trhy začínají chovat k dolaru trochu jiným způsobem, což by Fedu (jako obránci samotného fiat systému) mohlo způsobit značné vrásky.

Teprve v prosinci analytici Deutsche Bank (DB) zveřejnili zprávu, kde naznačují, že fiat v roce 2020 nebude mít na růžích ustláno a může se začít jeho cesta k zániku, neboť inflace se začíná vymykat kontrole centrálních bank a poptávka po “alternativních měnách”, jako jsou kryptoměny, by mohla stoupat.

Fed vytáhne všechny trumfy, ale bude to stačit?

Od konce února, kdy koronavir začal posílat globální trhy do pekla, přišel Fed s kvantitativním uvolňováním v hodnotě 700 miliard dolarů, přislíbil injekci likvidity ve výši 5,4 bilionu dolarů, odstranil nutnost držet finanční rezervy pro americké banky a snížil úrokové sazby téměř na nulu. Jenže otázka, která se dere na rty, zní:

Bude to stačit k tomu, aby se kola ekonomiky dále otáčela a odvrátila tento imaginární makroekonomický kolaps?

Zkusme nebrat varování Deutsche Bank na lehkou váhu a představme si, že míra inflace velkých ekonomik začne raketově růst na 10, 20 či 30 procent. Z minulosti víme, že v době hyperinflace a přesouvání úspor do bezpečí, jsou vlády připraveny převzít kontrolu nad kapitálem občanů, aby tím zabránily kolapsu jejich vlastních měn.

A pro příklad nemusíme chodit vůbec daleko do historie. V druhé polovině loňského roku k tomuto kroku přistoupila třeba Argentina a její občané byli omezeni v nákupu amerického dolaru v naději, že argentinské Peso získá zpět část své hodnoty vůči dolaru. Krátce po tomto oznámení, raketově vzrostla v zemi poptávka po bitcoinu, kdy se během největší poptávky pohybovala cena za jednu minci až o 2 250 USD výše, než byla v tu dobu obvyklá tržní cena.

Závěr

Historie Bitcoinu ukazuje, že k jeho rychlejšímu přijetí a pochopení v čem, je ukryta jeho hodnota, dochází více v zemích s nízkou ekonomickou svobodou oproti zemím s údajně “robustním” finančním systémem a institucemi.

Situace se ale začíná měnit a také občané bohatých a rozvinutých národů se snaží, tváří v tvář nebezpečí velké inflace, diverzifikovat a ukládat svůj majetek i do digitálních měn. Jak na to zareagují vlády, banky a strážci současného fiat systému? Uvidíme…

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img