Kurz ceny bitcoinu nám od úterý maluje už zase jen samé zelené denní svíčky. Pracuje na tom, aby smazal pondělní propad a dokončil tento týden opět zelenou týdenní svíci. To by byla již devátá v pořadí. Analytici ale sledují nejen vývoj ceny, ale i toky peněz a kvantifikují prodejní aktivitu tokenů v různých cenových úrovních.
Příkladem takové zajímavé metriky je například Value Days Destroyed (VDD). Philip Swift, tvůrce portálu Look Into Bitcoin, na tomto grafu ukazuje podobnost s předchozími počátky býčího běhu. Jedná se vlastně o kvantifikaci prodejní aktivity bitcoinů v dané cenové úrovni na základě doby, po kterou byla nově reaktivovaná nabídka dříve nečinná. Nedávný propad tak jednoznačně byl v režii krátkodobých držitelů (spekulantů).
Bitcoin opakuje historii
Dalším zajímavým pohledem je příliv nových peněz do BTC a ETH. Populární analytik Ali na svém profilu sociální sítě X zveřejnil graf, který ukazuje významnou podobnost současného chování trhu a konce roku 2020. Tedy doby, kdy se cena pohybovala kolem 18 000 USD. V následujícím roce kurz bitcoinu vystřelil až na 65 000 USD. Což je rozhodně pozoruhodný růst.
Závěr
Mnoho analytiků je jednoznačně býčích a predikuje počátek býčího trhu. Někteří na denním grafu vidí medvědí divergenci, jiní již vidí býčí divergenci. Osobně vidím zatím týdenní svíci bitcoinu s dlouhým spodním knotem a žádným horním – kladivo (hammer, pin bar). To je často obratová svíce indikující změnu směru kurzu. Proto raději počkám do neděle. Třeba se její tvar ještě změní.
👋
„Bitcoin opakuje historii“
A to bych opět rád zopakoval, že na takové závěry bych byl hodně opatrný, nejlépe vůbec nepoužít, protože zrovna v tomto případě je současnost úplně jinde, než byla historie, která tehdy ještě neměla za sebou ten brutální ekonomický náraz (s jasnou jedovatou covidovou pachutí), který se začal dost hlasitě projevovat už koncem 2021, ale plná palba přišla až začátkem 2022 (a to pak bohužel, pro mě očekávaně, i doslova). Takže historii bych rovnou zahodil, protože se současnou ekonomickou situací na této planetě je naprosto neslučitelná.
Souhlasím, že z logiky věci historie opakovat nelze. Lze v ní pouze hledat podobnost chování. Vždy v historii najdete krize, které se z povahy věci zdají být zásadní a tudíž měnící rozhodným způsobem situaci. Stejně tak můžeme říci, že na vývoj zlata a ropy měly vliv světové války či zničení dvojčat nebo konec studené války. Předpověď počasí také z velké části vychází z historických modelů i přesto, že je planeta aktuálně teplejší. A přesto se lidé nepřestanou zajímat o to, jak bude zítra.
„Lze v ní pouze hledat podobnost chování.“
A právě o tu slučitelnost podobností mi jde – když vezmu extrém, tak nejde např. porovnávat chování ekonomiky v poválečných dobách s chováním ekonomiky v dobách míru. Takže pokud se někdy v budoucnu celá planeta zase „zastaví“ na dva roky, pak si rozkliknu historii našich teď aktuálních let, s kterými budu porovnávat a ostatní roky nechám více/méně jen doplňkové.
Problem je, ze lide se nechovaji racionalne a maji sklon podlehat konfirmacnimu zkresleni. Cili – pokud neprijde cerna labut (a musela by byt vetsi nez Binance – je pravdepodobnejsi, bez ohledu na makro, ze se historie “opakovat” bude.
Souhlasim ze pripadny pad Binance by moc grafem nezamaval. Nicmene to vidim i tak jako velmi malo pravděpodobné – Binance pojede dal. Snad USDT kdyby ruplo, to by byl pruser, ale tomu taky moc šancí nedavam. Ze by rupla USA ekonomika, to si nemyslim, to je spíše zbožné přání nekterych lidi 🙂 Ikdyz netvrdím ze nema problemy.
Od doby co jsem v kryptu tak jsem nikdy nezaznamenal podobný vypadající struktury se opět opakovat , takže za mě už to jede a já jsem nakupoval na samém dnu. 😉
A já jsem po 3 letech toho zázraků na nule
Tedy mínus 30% reálně