Bitcoin je nyní více centralizovaný, ale nepropadejte panice

4.3
(6)

Zprávy a souhrny

Poslední čísla ukazují, že zde máme dvě entity, které ovládají více než polovinu BTC hashrate. Dobrá zpráva ovšem je, že riziko útoku zůstává stále nízké.

Poloviční odměna, kterou po halvingu horníci dostávají, vytlačila ty menší těžaře a nyní tu máme stav, že zde existují jen dvě entity, které dohromady ovládají více než 52 % celkového hashrate. Obecně se ale předpokládá, že nadcházející přizpůsobení obtížnosti těžby situaci zase vrátí zpět „do normálu“.

2 entity – 3 pooly – 52,2 % hashrate

Podle údajů z Btc.com dvě největší těžařské firmy nyní kontrolují více než 51 % celkového BTC hashrate. Míra hashrate je de facto součtem celkového výpočetního výkonu, který udržuje bitcoinovou síť v provozu – a udržuje ji v bezpečí.

Na následujícím obrázku je dobře vidět, že F2Pool, AntPool a BTC.com ovládají dohromady více než 52% hodnoty celkového BTC hashrate. (Pokud vám vrtá hlavou, že mluvím o 2 entitách, ale ty pooly jsou tři, tak připomínám, že  AntPool a BTC.com jsou vlastněny stejnou společností: Bitmain).

 

bitcoin-mining-pool-hash-rate
Zdroj: btc.com

Společnost Bitmain byla založena již v roce 2013 a u jejího zrodu stáli Micree Zhan a Jihan Wu. Společnost je velmi úspěšná v oblasti vývoje ASIC čipů pro těžbu bitcoinů a vytvořila dva z největších těžebních fondů v bitcoinovém světě.

F2Pool, jak je vidět na dalším obrázku, je aktuálně největším těžařským poolem v bitcoinové síti. Jeho výkon však zůstává nižší než kombinovaná hashrate poolu AntPool a BTC.com.

btcminers
Zdroj:btc.com

Jeden z komentujících na Redditu k tomu poznamenal, že Nakamotův koeficient, který popisuje míru decentralizace, je nyní na čísle 2. Tento koeficient udává počet jednotlivých entit, které mají kontrolou nad polovinou celkové BTC hashrate. Podle Karima Helmyho, analytika dat ve společnosti CoinMetrics, však není tento koeficient vždy spolehlivým měřítkem decentralizace.

„Nakamotův koeficient není dokonalá metrika a způsobuje, že Bitcoin se zdá být více centralizovanější, než tomu ve skutečnosti je.“

Útok na Bitcoin příliš drahý

Kdykoliv získá dostatečně malý počet subjektů kontrolu nad více než 50 % BTC hashrate, jsme svědky jisté paniky v celé komunitě. Tato obava je rozhodně logická, neboť kdokoli by získal většinovou kontrolu, mohl by de facto převzít celou síť.

„Dokud žádná nečestná entita neovládá více než polovinu hashrate, síť je bezpečná … V procesu, známém jako 51% útok, může protivník, který ovládá více než polovinu celkové hashrate sítě, cenzurovat transakce a provádět dvojí platby (double spending).“

Náklady na pokus o nepřátelské převzetí BTC sítě se v současné době odhadují kolem 21 milionů dolarů za den. Navíc by takový útok těžařů postrádal i smysl, neboť cena BTC by se zcela jistě okamžitě propadla, zatímco náklady na pořízení HW či spotřebu el. energie by zůstaly stejné, či by se ještě zvýšily.

Závěr

Nedávné snížení odměny těžařům na polovinu donutilo mnoho menších minerů s těžbou skončit. Těm, co zůstali, se pochopitelně míra hashrate zvýšila. S další úpravou obtížnosti se dá očekávat, že někteří z těžarů znovu zapnou své stroje a míra decentralizace se opět zvýší. Don’t panic!

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Rychlý a bezpečný nákup:

Reklama: