Hashrate Bitcoinu klesl po halvingu o více než 30 %, nic neobvyklého se ale neděje

5
(3)

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • 100 % Chainlink adres je nyní v zisku, u BTC je to 90 % a u LTC 47 % • a...

Připravili jsme pro vás přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledního dne v kryptosvětě. TRHY Během včerejšího obchodování se dostalo...

[Večerní souhrn článků] • Cena Bitcoinu dosahuje nejvyšší úrovně oproti turecké liře • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co...
Profilový obrázek
Kytka
Jako první jsem na naše kryptoweby přinesl články z oblasti osobního rozvoje a o různých formách bohatství. Působím jako podpora týmu a nejednou jsem spolupracoval na zlepšení českého Kryptomagazínu, kde jste mé články mohli poprvé najít začátkem roku 2018. Jsem také zakladatelem webu KryptoHodler.

Halving Bitcoinu srazil zisky těžařů dolů. Celkový hashrate sítě reagoval propadem o více než 30 %. Tato reakce je sice naprosto normální, ale má i svá negativa.

Hashrate BTC zaznamenal 37% propad

Před půlením lámal hashrate Bitcoinu jeden rekord za druhým, když rostl na nová maxima. Ihned po halvingu, kdy klesla odměna za vytěžený blok na polovinu, začal výkon sítě prudce klesat.

Za poslední 4 dny hashrate klesl z maxim 137,6 exahashů na současných cca 87,2. To je propad o téměř 37 %. Níže přikládáme 2 grafy výkonu sítě. Na prvním můžete vidět dlouhodobý růst hashrate BTC, druhý pak odpovídá vývoji za poslední 3 měsíce.

Zdroj: bitinfocharts.com

Zdroj: bitinfocharts.com

Pokles je normální

Kolísání celkového hashrate sítě je zcela normálním jevem, stejně jako propad po snížení odměny za blok. Síť BTC se nyní chová stejně, jak tomu bylo po předchozích 2 půleních. Ve skutečnosti však výkon sítě od vzniku Bitcoinu neustále roste, a to i po halvingu v roce 2012 a v roce 2016.

Za růst je z velké části zodpovědná neustále rostoucí efektivita těžebního hardwaru – specializovaných zařízení „ASIC“. Starší stroje se nyní stávají nerentabilní, což  mohlo být jedním z důvodů poklesu hashrate po půlení. Vlastnit nejnovější těžební vybavení skutečně může být pro těžaře Bitcoinu životně důležité.

Brutální konkurence vedla k určité centralizaci

Do hry kromě výkonu a spotřeby ASIC minerů vstupuje samozřejmě ještě samotná cena elektrické energie. Nutnost vlastnit nejnovější nákladné stroje a mít přístup k levné elektřině do jisté míry vedla k tomu, že bylo mnoho drobných těžařů donuceno s těžbou Bitcoinu skončit. Jedná se bohužel o trend, který zřejmě bude pokračovat.

Nicméně jde o úplně normální chování trhu, kde firmy stěhují svou produkci do míst s nižším zdaněním a nižší cenou práce. V případě Bitcoinu se těžba do značné míry přestěhovala do Číny za levnější elektřinou.

Tip: Nové registrace na Binance dosáhly ATH během halvingu Bitcoinu

Závěr

Část těžařů se po halvingu BTC přestěhovala do altcoinů. BCH například zaznamenal nárůst hashrate z 1,4 exahashů na 3,4 exahashů. Pokles výkonu bitcoinové sítě krátce po snížení odměny za blok v zásadě všichni očekávali a rozmezí 30 – 40 % se zdá být zcela v normě. Samotná těžba však nadále zůstává lukrativní, zejména pak v regionech s levnou energií. Proto zřejmě není důvod se obávat, že by v odvětví došlo k nějakému výraznému „zemětřesení“.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

7 KOMENTÁŘE

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
7 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře