Nejvýraznější snížení obtížnosti těžby BTC na obzoru?

0
(0)

Zprávy a souhrny

Hashrate Bitcoinu poté, co 1. března 2020 vytvořila nové historické maximum, drasticky poklesla, neboť neočekávaný prudký pád ceny BTC způsobil, že mnozí těžaři kvůli nerentabilitě těžby raději svá zařízení vypnuli. Tento pokles hashrate byl vůbec největším poklesem absolutního hashovacího výkonu v celé historii bitcoinové sítě.

Dominový efekt

Cenová krize vyvolala dominový efekt. Nižší cena BTC způsobila, že náklady na těžbu (elektřina, infrastruktura apod.) přesahovaly výši příjmů. Jinými slovy: cena, kterou je nutné zaplatit za vytěžení BTC byla vyšší, než cena za jakou se vytěžené BTC mohly prodat. To vedlo k tomu, že mnozí těžaři buď svá zařízení přesměrovali na těžbu jiných kryptoměn, nebo je rovnou vypnuli. Každopádně opustili bitcoinovou síť, což pochopitelně vedlo ke snížení hashrate.

Snížení hashrate mělo za následek celkové zpomalení bitcoinového blockchainu. Bloky byly těženy výrazně pomaleji. Podle údajů Glassnode byla rychlost těžby bloků až o 25 % pomalejší a v tomto ohledu jsme se dostali na úroveň, kterou jsme tu neviděli od poklesu cen v roce 2018. Průměrná doba potřebná k vytěžení jednoho bloku byla cca 12 a půl minuty.

Kruh se uzavírá

Toto snížení hashrate pochopitelně zásadním způsobem ovlivňuje zisky bitcoinových těžařů. Protože se bloky nyní těží pomaleji, vytěží se jich méně, takže i celkové odměny jsou nižší. To vyvíjí na horníky další tlak.

Výnosy těžařů (v dolarech) se drasticky snižují, pokud je nižší příjem za vytěžení bloku navíc ještě zkombinován s počtem těžených bloků celkově. A kruh se nám pěkně uzavírá, jak je znázorněno na následujícím obrázku.

BTC profitability mining
Zdroj: glassnode

Jak z toho ven?

Pokud si kladete otázku, co teď s tím, tak toto „točení se v kruhu“ může skončit pouze úpravou obtížnosti. Navzdory poklesu hashrate zůstala obtížnost těžby totiž stále vysoká a bude se muset upravit, neboť pomalejší dolování bloků způsobuje v síti problémy. Očekává se, že k úpravě obtížnosti dojde v průběhu dnešního dne (25. března) a obtížnost těžby by se mohla snížit o ~ 14,7 %, což bude znamenat největší úpravu v dosavadní historii těžby BTC.

Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: