Bitcoin Futures – Co to je, jaké jsou jejich výhody a kde je můžu obchodovat?

Zprávy a souhrny

[Polední zprávy] • TRON zpět v top 10 • Gemini spouští pojišťovnu pod jménem Nakamoto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Polední zprávy] • Na trhy míří další USDC za 20 mil. USD • eToro plánuje vydat vlastní debetní kartu • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

[Polední zprávy] • Trhy zažívají bull run • Bitcoinová velryba přesouvá 1 mld. USD v BTC • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v...

Pokud vás zajímá, jak funguje obchodování s Bitcoin Futures na burze CME, potom jste tady správně. Vysvětlíme si, o co se vlastně jedná, co jsou to deriváty a jak s nimi zacházet. 

Bitcoin Futures

Vznik Bitcoin Futures a jejich rozjezd na CME a CBOE je považován za jeden z důvodů, proč Bitcoin roku 2017 vystoupal až na hranici 20 000 USD. Následujícího roku jsme zase mohli pozorovat vlnu názorů, že za propad ceny a dlouhý medvědí trh může to samé: Bitcoin Futures.

Tak jako tak trh s kryptoměnami začíná prosakovat do větších a hlubších částí celosvětových finančních trhů. Posledním rokem nám tak do celého obrázku přibyly deriváty a určitě neuškodí, když pochopíme, o co vlastně jde a jak se s nimi dá obchodovat.

Nejdříve si v krátkosti vysvětlíme, co to vlastně futures jsou a proč s nimi obchodovat.

Co jsou to deriváty?

Deriváty si můžete představit jako sázku mezi dvěma stranami, která se zabývá spekulací o vývoji budoucí ceny dané komodity. Tyto instrumenty a vzniklé trhy jsou tedy derivovány od podléhající reálné komodity. Proto je nazýváme deriváty.

Deriváty jsou oblíbeným spekulačním nástrojem obchodníků pohybujících se na klasickém finančním trhu. Ti je často využívají jako určitý druh pojistky (hedging).

Jedním z velmi populárních druhů derivátů jsou právě futures.

Příklad obchodu s futures

Představme si následující situaci:

Obchodník 1 je dodavatelem vepřového masa. Aby se pojistil proti možnému budoucímu poklesu ceny vepřového masa, otevře futures kontrakt s obchodníkem 2. Obchodník 2 vepřové maso používá k výrobě krájené slaniny. Obchodník 2 se tedy obává, že cena vepřového masa naopak stoupne. Oba se tedy dohodnou, že Obchodník 1 odteď za 3 měsíce prodá metrák vepřového masa za 1 000 dolarů. Tím pádem se zvýší bezpečnost byznysu obou obchodníků.

Jelikož je futures kontrakt nezměnitelnou dohodou mezi dvěma stranami, ani jedna strana nesmí domluvu porušit a k obchodu dojde na předem dohodnuté ceně i v případě, že mezitím reálná cena vepřového masa vystoupá třeba na 1 000 dolarů.

Co jsou tedy bitcoinové futures?

No a futures s Bitcoiny jsou úplně tím samým jako futures s vepřovým masem.

Jedná se o kontrakt, který vám umožní nakoupit Bitcoin v budoucnu za cenu, na které se s druhou stranou dohodnete teď.

Dejme tomu, že dnešní cena Bitcoinu je 4 000 USD, a vy očekáváte, že do pěti týdnů cena vystoupá až na 10 000 USD. V takovém případě je vstup do futures kontraktu o domluvě nákupu jednoho Bitcoinu za cenu 4 000 USD za pět týdnů rozhodně lákavá propozice.

Jak vidíte, pochopit, co vlastně Bitcoin futures jsou, není až takový problém a je vcelku jasné, proč se tomuto novému finančnímu instrumentu daří.

Začátek s Bitcoin Futures na CME: Základní body

Základ veškerého dění začíná na stránkách CME Group. CME Group navíc poskytuje listinu dostupných makléřů, tedy prostředníků a poskytovatelů likvidity pro blokové obchody.

První otázkou pro všechny, kteří se do futures trhů chystají pustit, by mělo být: jaká je vaše hlavní motivace? Chcete spekulovat o ceně Bitcoinu, nebo chránit své profity proti spadnutí ceny?

Výběr burzy se někomu možná bude zprvu zdát jako nevýznamný, avšak vždy je dobrou praktikou volit takovou burzu, která poskytuje co největší množství futures kontraktů. Takovou burzu můžete považovat za dostatečně likvidní, a proto se taky bavíme o CME.

Kromě likvidity si investoři burzy vybírají také na základě velikostí poskytovaných kontraktů a požadavků na marži, takže na to bychom měli pamatovat také.

Bitcoin Futures na CME nebo CBOE? Základní rozdíly

CME Group je považován za největší futures trh na celém světě. Spolu s CBOE tyto dvě burzy otevřely brány do světa kryptoměn (tedy spíše hraním si s jejich cenami) větším a zejména institucionálním hráčům, kteří chtějí obchodovat pod záštitou regulací, transparentností a dostatečné likvidity.

Pokud se rozhodujete, zda začít s futures na CBOE nebo CME, je dobré si uvědomit některé ze zásadních rozdílů mezi oběma burzami:

  • Ceny Bitcoin futures na CME Group jsou odvozeny z velkého počtu kryptoměnových burz. Z cen těchto burz je vypočteno Bitcoin Reference Rate (BRR), česky prostě referenční zhodnocení. CBOE oproti tomu konečnou cenu aukce odvozuje z ceny Bitcoinu na jediné burze – Gemini.
  • Jelikož jsou kryptoměny velice volatilní komoditou, CBOE i CME mají vysoké požadavky na marži. V případě CME Group se jedná o 35 %, u CBOE 40 %. V porovnání s S&P 500 je krásně vidět rozdíl (způsobený vyšší volatilitou Bitcoinu), kde se jedná o marži 5 %.
  • Obě burzy vyžadují finalizaci daných obchodů v peněžních jednotkách, nikoli v kryptoměnách.
  • Smluvní jednotka je u obou burz rovněž rozdílná. V případě CME se smluvní jednotka rovná pěti Bitcoinům, zatímco u CBOE je smluvní jednotka vyjádřena jedním Bitcoinem.
  • Burzy mají stanovené rozdílné limity, kam až mohou ceny Bitcoinu dosáhnout, předtím než dojde k zastavení trhu. CBOE zastaví burzu na 2 minuty poté, co se cen pohne o 10 % od ceny během uzavření minulého dne a na 10 minut poté, co se ceny pohnou o 20 %. CME uzavírá obchody na základě pohybů cen o 7 %, 13 % a 20 %.

Výhody a nevýhody obchodování s Bitcoin Futures

I přes částečnou kontroverzi, která nový „trh s Bitcoinem“ oblepila, tyto nové obchodní instrumenty do trhu s kryptoměnami přinášejí hned několik výhod a zlepšení.

Výhody:

Cenová transparentnost

Jak jsme již zmínili výše, cena Bitcoin Futures je referenčně odvozena od velkého množství ostatních burz, což se odráží v přesné ceně veškerých Bitcoin Futures kontraktů.

Přísun institucionálních fondů a vyšší likvidita

Naprostá většina firem z Wall Street nebo větších investičních fondů se absolutně nedotkne (nebo alespoň ne oficiálně) něčeho, co není regulováno. Futures kontrakty jsou tak pro tyto hráče přijatelným způsobem, jak se na hřiště kryptoměn dostat.

Obchodování s finanční pákou; marginální obchod (Leverage)

Obchodování s pákou umožňuje „hrát“ s více Bitcoiny (spíše tedy jejich futures kontrakt cenou) za nižší cenu. Marginální obchodování je však vysoce riskantní a doporučuje se pouze naprostým profesionálům!

Možnost shortovat

Díky povaze futures kontraktů mohou obchodníci sázet na to, že půjde cena Bitcoinu dolů. Například ti, kteří shortovali od začátku roku 2018, si na brutální medvědí trh zřejmě moc nestěžovali. Nejlépe se tato možnost tedy hodí pro ty, kteří žádný Bitcoin ve skutečnosti nevlastní, ale zároveň chtějí kapitalizovat na jeho cenovém pohybu směrem dolů.

Regulace

Regulace jsou právě tou oblastí, kde nám do obrázku přibyla kontroverze. Hardcore kryptofanoušci si na regulace stěžují a vidí je jako něco, co ve výsledku ubližuje velmi liberální povaze kryptoměn. Druhá strana obchodní barikády si však regulace chválí a považuje je za něco, bez čeho se celý kryptoměnový trh na další level zkrátka nemůže posunout.

Nevýhody:

Časové omezení

Oproti klasickým kryptotrhům se futures trhy chovají spíše jako trhy klasické. To znamená, že je zde pouze určité každodenní časové okno pro vykonání vašich obchodů (většinou se jedná o pouhých 7 hodin denně), a navíc jen šest dní v týdnu.

Vysoké riziko

Obchodování s futures kontrakty je všeobecně považováno za vysoce riskantní typ obchodního instrumentu. Pokud si „vsadíte“ špatně, vaše fondy skončí rovnou v rukou toho, kdo se do budoucnosti podíval správně. Navíc, když si spojíme výše zmíněné marginální obchodování s vysoce volatilní povahou kryptoměnového trhu, jedná se o jeden z nejriskantnějších obchodních instrumentů vůbec.

Vysoké nároky na investory

CBOE i CME mají vysoké nároky na marži. Oproti tradičním aktivům, kde se požadovaná marže ve futures trhu pohybuje okolo 10 %, se zde můžete dočkat až 50% nároků.

Závěr

Základní vysvětlení Bitcoin Futures a toho, co je vlastně CME a CBOE, bychom měli.

Sledujte nás na Twitteru, Facebooku a Instagramu a nenechte si ujít následující díl: Návod na registraci a obchodování na CME Group!

1 komentář

1
Komentujte

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Zee Prime Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Zee Prime
Host
Zee Prime

Musím říci, že deriváty obecně nejsou jednoduché téma a vy jste se toho ujali na jedničku. Jednoduše a přitom přesně. RESPEKT!

Nejnovější články

7 pravidel, která musíte znát při nakupování kryptoměn (1/2)

V tomto článku si projdeme 7 základních pravidel, které byste měli znát a řídit se jimi, pokud plánujete nakupování...

18.01.20 Večerní přehled trhu: Bitcoin, Ethereum, NEO – Stagnace nebo strategický růst?

Bitcoin dnes znovu na 8 900 USD. Boj o 9 000 USD stále trvá. NEO a Ethereum v roce 2020 posílilo rovněž o 38%. Současné...

Elektroauto Tesla se stane bitcoinovým uzlem

Bitcoinoví nadšenci se před nedávnem rozhodli vyzkoušet své elektrické vozidlo Tesla jako full node Bitcoinu a fungovalo to. Auta společnosti Tesla se tak dokáží ...

Bitcoin halving a vše kolem něj

V dnešním článku se podíváme na téma, které zajímá takřka celou bitcoinovou komunitu zejména s ohledem na to, jak se v souvislosti s ním...

[Přehled trhu] 18.01 Bitcoin za 9 000 $, ETC na 14měsíčním topu [BTC] 2,6 % •[BCH] 14 % •[ETC] 40 % •[LSK] 20 %

Bitcoin včera posílil a dostal se na 9 000 USD. Ethereum Classic po forku na 14 měsíčním maximu. Bitcoin Cash může dosáhnout nové maxima...

Doporučujeme

[Večerní souhrn článků] • Cena Bitcoinu již v roce 2020 vzrostla o 25% • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...

[Hot news] Zcash nyní podporuje anonymní transakce na chytrých telefonech

Vývojáři z Electric Coin Company, která je oficiálním tvůrcem společnosti Zcash, vydali kompletní sadu pro vývoj softwaru, který umožňuje provádět anonymní transakce na mobilních...

[Polední zprávy] • TRON zpět v top 10 • Gemini spouští pojišťovnu pod jménem Nakamoto • a další novinky

Vítejte u našich pravidelných poledních zpráv. Zde najdete přehled toho nejdůležitějšího, co se událo během posledních 24 hodin v kryptosvětě. Trhy Po kratší pauze včera se...

[Večerní souhrn článků] • Burza Liquid ruší prodej kryptoměny GRAM od Telegramu • a další články

Pokud máte málo času a nestíháte si procházet naše články po jednom, zkuste naše večerní shrnutí. Vše důležité, co se ten den událo, najdete...