Jak spuštění futures ovlivní hodnotu Bitcoinu?

0
(0)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Bitcoin futures už jsou na CBOE, a příští týden budou i na CME… Možná by bylo na čase povědět si, co to vlastně futures jsou a jaký budou mít dopad na samotný Bitcoin. Není to vůbec jednoduché téma, proto nám s ním pomohl bývalý forexový trader a autor obchodních signálů z Crypto Kingdom, Ján Čuraj.

Zjistěte o CryptoKingdom více.

Často se nás ptáte, jak se bude vyvíjet cena tohoto anebo jiného coinu. My v Kryptomagazinu ale nejsme odborníci na trading. Navíc, tyto informace mají svojí hodnotu. Pokud se chcete naučit obchodovat a dostávat profesionální obchodní signály, mrkněte na tento článek.

Co jsou to Bitcoin Futures

Futures jsou v podstatě deriváty a vznikly proto, aby si obchodníci mohli zajistit budoucí cenu akcie, komodity… Future – od anglického slova budoucnost. Při obchodovaní s futures v podstatě uzavřete kontrakt s dodavatelem.

Například si představte, že jste postavili pekárnu, ale už nemáte peníze na mouku a kvas, aby jste mohli péct a prodávat chleba. Vejdete tedy do nejbližšího obchodu a majitelovi prodáte budoucí (future) chleba. V podstatě podepíšete kontrakt, podle kterého vám majitel obchodu zaplatí za chléb a vy mu ho dodáte o dva týdny později. Majitel si od vás koupil future.

Bitcoin futures fungují podobným způsobem. Například si myslíte, že Bitcoin bude 1.7.2018 stát 35 000$. Dohodnete se s burzou, že od nich 7.1.2018 koupáte 1 BTC za 32 000$. Pokud burza souhlasí, uzavřete s ní kontrakt.

Je 7.1.2018 a Bitcoin stojí  30 000$. Vy ho však musíte koupit za 32 000$. Burza právě vydělala pět stovek. Podobně vyděláte vy, pokud bude skutečná cena Bitcoinu například 35 500$.

Je tu však jeden háček. V případě CBOE nebo CME vám burza žádný Bitcoin nedá. Rozdíl (zisk/ztráta) se vyúčtuje v dolarech. Díky tomu je například trh s deriváty zlata desetkrát větší, než trh se zlatem samotným. Podobně na tom jednoho dne bude i Bitcoin.

Co znamenají futures pro Bitcoin?

No, znamenají hodně. Příchod Bitcoin futures na regulované burzy uzavřel jednu velkou kapitolu a otevřel další. Bitcoin dospívá. Z marginální podivnosti se stává seriózní trh. Díky futures kontraktům k Bitcoinu získají přístup i velké instituce. To znamená, že do něj potenciálně začnou proudit miliardy dolarů. Tempo růstu se bude zvyšovat! Do konce roku můžeme očekávat růst o alespoň 50%! Během tří měsíců pokoříme 50 000$!!! Do roku 2020 jsme na miliónu !!!!!!!!!!!!!!!

A teď vážně

Z krátkodobého hlediska nebudou mít futures na Bitcoin velký vliv. Na CBOE se v době psaní tohoto článku (12.12.2017) jejich hodnota pohybuje okolo 18 500$, tedy o 2000$ víc, než spot price (reálná hodnota). Volume je relativně nízko. Příští týden, po zalistovaní na CME, to možná bude zajímavější.

Ne, institucionální investoři do Bitcoinu nenatlačí miliardy pár dní po spuštění obchodování. Taková reakce by byla velmi nezodpovědná. Popravdě, většina bank a velkých obchodníků je ještě stále proti BTC futures.

V případě bank se není čemu divit. Vždyť Bitcoin je pro ně přímá konkurence. Bitcoin banky nepotřebuje. Ale co obchodníci? A velké hedge fondy? Pohodlný přístup k Bitcoinu přes futures je pro ně výhodný, nebo ne?

XBT := Bitcoin futures

No, řekněme, že celé zalistování XBT na CBOE a brzo na CME je přinejmenším pochybné. Za prvé, žádné Bitcoin futures nebyly schválené regulátorem. I přes to, co všechno jste si mohli přečíst na jiných webech, XBT na burzách CBOE a CME prošly jen automatickým schválením.

Unáhlené XBT

Málokdy se stává, že by se nějaké futures schválily tak rychle. Obzvlášť to platí v případě Bitcoinu, který se chová, jako by byl z jiné planety.

Vezměte si jen jeho obrovskou volatilitu. Vždyť to skáče o 5000$ nahoru a dolů! Po zalistování na CME můžeme očekávat ještě větší výkyvy a pravděpodobně dojde i k short-sellingu. Hodnota XBT tak může prudce klesnout. Momentálně není jasné ,nakolik bude korelovat future price a spot price (cena XTB vs. BTC). Jít do Bitcoin futures v dnešní době asi není právě nejlepší nápad.

A je třeba si uvědomit, že při obchodování futures vám nezáleží na aktuální hodnotě assetu, ale na rozdílu, který jeho cena udělá v průběhu měsíace (například). Proto pravděpodobně nedojde k nějakým super-masivním propadům o 60-70%.

Bitcoin a velcí hráči

Asi není právě nejlepší nápad očekávat, že díky futures se do Bitcoinu nalijí desítky miliard. Cenu momentálně tahá nahoru hlavně vysoký zájem o kryptoměny. Velcí hráči nemusí ani nic moc dělat.

Mimochodem, každý, kdo chce obchodovat s Bitcoinem to už dělá. Velcí hráči hrají, nečekají na futures. Jistě, pravděpodobně díky XBT nastoupí pár větších investorů, ale růst bude zajištěný převážně zdánlivým omezováním nabídky a návalem peněz z peněženek obyčejných lidí.

Směnárny to musí vydržet

Fakt je, že Bitcoin není připravený na takový nápor. V mempoolu trčí 125 000 nepotvrzených transakcí, ještě minulý týden jich bylo dvakrát víc, což vyhnalo poplatky do stratosféry. Právě to mohlo zapříčinit prudký růst altcoinů, jako jsou například Litecoin, Waves, Stratis, IOTA, Dash, dokonce i Ethereum.

Litecoin se opravdu utrhl ze řetězu. Přečíst si o něm můžete v tomto článku.

Nejvíce mi však vrásky na čele dělá infrastruktura. Myslím tím směnárny a burzy. Ty zažívají pořádný nával a pokud padnou, začne panika. Potom může přijít ta slibovaná korekce.

Pokud vydrží směnárny, měl by vydržet i Bitcoin.

Shrnutí

Futures pro Bitcoin znamenají konec začátku. První kryptoměna dospívá. Ještě si projde pubertou a až se podaří snížit volatilitu a nasadit Lightning network, stane se z ní velmi zajímavé a použitelné platidlo.

Děkujeme Jánovi z Crypto Kingdom za spolupráci na tomto článku.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img