Pozastavení USDC výběrů a další Binance FUD. Z čeho mají lidé strach?

3
(2)
Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

V posledních dnech jsme mohli sledovat stupňující se strach okolo burzy Binance napříč sociálními sítěmi. Spousta lidí dokonce tvrdila, že Binance nemusí být solventní a hrozí tak podobný bankrot jako u FTX. Situace se však v mnoha ohledech zdá jako pouhý FUD bez reálných základů. Pojďme se však podívat na ty nejdiskutovanější aktuální důvody, proč lidé doporučují Binance opustit.

Pozastavení USDC výběrů

Jedním z hnacích motorů včerejšího strachu bylo pozastavení výběrů USDC a jeho konverze na jiné stablecoiny. To trvalo několik hodin, po které klienti nemohli výběr USDC uskutečnit. Už včera večer se však výběry znovu otevřely. Proč tomu tak bylo?

I když strach mluvil o insolvenci, CEO Binance, Changpeng Zhao, již včera ráno na svůj Twitter psal, že Binance zaznamenala nárůst výběrů v USDC, které však musí projít skrz banku v New Yorku, která ještě několik hodin nebude otevřená. Uživatelé však mohli po celou dobu volit výběr jiných kryptoměn, alternativních stablecoinů i fiat měn. Proč ale Binance neměla USDC okamžitě připraveny k výběru?

Binance již v září delistovala možnost obchodování USDC a automaticky konvertovala zůstatky uživatelů v USDC do BUSD. To samé provedla mimochodem i s USDP a TUSD. Důvodem tak měla být zejména potřeba konverze stablecoinů do USDC skrz zmíněnou banku a dle oficiálního vyjádření Binance také přemostění USDC tokenů na jiný blockchain.

Další FUD týkající se Binance

O dalších věcech, které jsou vyčítány Binance, mluvím blíže ještě v přiloženém videu. O co se ale konkrétně jedná? Zejména o spekulace o rezervách, API hack 3commas či některé magazíny sdílející potenciální budoucí soudní spory Binance. A to vše v dobu, kdy můžeme na on-chain datech sledovat spíše klesající zůstatky na burzách, což značí, že uživatelé začínají více zkoumat různé možnosti vlastní úschovy kryptoměn s využitím např. decentralizovaných směnáren, jejichž objemy po pádu FTX také značně rostly.

Binance Bitcoin Proof of Reserve

Když se pak podíváme na jednotlivé FUDs, tak u rezerv jde o několik věcí. V první řadě stále máme pouze první Proof of Reserve pro bitcoin. V tom nenajdeme závazky Binance, nejsou vyřazeny účty s negativním zůstatkem, nejsou zahrnutý další kryptoměny atd.

Druhou je audit, který hodnotí pouze faktickou správnost čísel, které mu Binance dodala – že opravdu drží počet bitcoinů, který slíbili a že je v poměru více než 1:1 k BTC držených uživateli.

V kontextu s podvodnými API klíči jde o blokaci některých účtů, které buď můžou mít s útokem něco společného, nebo se negativně vyjadřovali na Twitteru vůči Binance jako např. uživatel CoinMamba s 270 000 sledujícími. A to v dobu, kdy trendují decentralizovaná řešení, mohlo zase další lidi odradit od řešení centralizovaných. Mimo to navíc na sociálních sítích stále kolují v malé míře i mylné názory, že byl útok veden přímo na Binance a ne na produkty třetích stran.

Masivní odliv kapitálu

V případě soudních sporů se zase mluvilo o tom, že by američtí regulátoři mohli plánovat žalobu na Binance z důvodu manipulace trhu, praní špinavých peněz a dalších. I na tuto zprávu již Binance reagovala, kdy se snažila vysvětlit, že se jedná o pouhý útok na ně a jejich právní tým s regulátory spolupracuje a o žádných problémech neví. Je to však další ze strachů, které je velice těžké vyvrátit.

To platí u většiny z nich, což znamenalo pro Binance značný stress test, při kterém uživatelé vybrali nemalý kapitál z této burzy. Konkrétně jsme za posledních 48 hodin mohli sledovat pokles rezerv na Binance o cca 6 miliard dolarů. To znamená, že uživatelé za tuto dobu vybrali ještě více, protože stále jsme mohli vidět i vklady v řádech stovek milionů dolarů.

On-chain rezervy vs. Binance FUD

Když si ale srovnáme částku 6 miliard dolarů s celkovými rezervami Binance na dohledatelných peněženkách burze patřících, jedná se o pouhý zlomek. On-chain rezervy se totiž v současnosti pohybují okolo 60 miliard dolarů. Binance tak ukazuje, že ani FUD v takovém rozsahu nedokáže burzu rozházet.

I přes to však nevíme, kolik pravdy na některých ze zpráv může být. V současnosti se již situace s výběry poměrně uklidnila, USDC výběry byly znovu spuštěny a negativních zpráv mírně ubývá… Na druhou stranu bychom od Binance přinejmenším stále ještě chtěli rezervní systém transparentnější. Proto je určitě v těchto časech plných strachu na trhu důležité myslet i na opatrnost.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img