Binance ukázala proof of reserves, ale kritici jí nevěří – mají důvod?

4.7
(3)
Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

Binance se minulý týden snažila potlačit obavy ohledně své solventnosti zprávou o proof of reserves, ale podle zasvěcených osob z odvětví a dalších odborníků tato čísla nejsou dostatečná.

Binance a proof of reserves

Kryptoburza tvrdí, že podle svých internetových stránek disponuje ekvivalentními prostředky, které pokrývají aktiva všech jejích uživatelů jedna ku jedné. V případě, že si uživatel koupí jeden BTC, rezervy burzy se zvýší o jeden BTC, což zaručuje, že prostředky zákazníků jsou vždy kryté, uvedla Binance.

“Auditovaný důkaz rezerv. Transparentnost,” uvedl na Twitteru Zhao.

CEO Binance Changpeng Zhao totiž stejně jako ostatní provozovatelé burzy doufá, že taková prohlášení uživatele uklidní, že firma po skandálu s FTX neprovádí žádné finanční operace ani jinak nezneužívá kryptoaktiva svých zákazníků.

Rozdíl 21 860 BTC

Kritici však zjistili, že Binance svou zprávou o prokázání rezerv kalí vodu. Účetní firma Mazars poskytla pouze rozpis BTC a WBTC držených společností Binance k 23. listopadu: 597 602 BTC v pasivech ku 575 742 BTC v aktivech, což představuje rozdíl 21 860 BTC.

V té době by závazky společnosti Binance spojené s bitcoiny měly mít hodnotu přibližně 9,68 miliardy USD, zatímco její aktiva činila 9,43 miliardy USD – tedy zhruba o 245 milionů USD méně.

Kolaterál – účetní trik

Čísla v podstatě uvádějí, že bitcoiny u Binance jsou z 97 % kolateralizovány, nicméně Mazars nezapočítal další digitální aktiva, která označil jako kolaterál.

“Mezera” ve výši 3 % je údajně způsobena BTC půjčenými zákazníkům prostřednictvím maržových nebo úvěrových programů, kteří mohli jako kolaterál použít tokeny mimo rozsah zprávy.

Proof of collateral nebo Proof of reserves?

“Velkou červenou vlajkou pro mě je, že to vypadá spíše jako pokus o prokázání zajištění než o prokázání rezerv,” uvedl Powell. “Dokonce přiznávají, že jsou nesolventní, pokud jde o skutečná dlužná aktiva vs. kontrolované tokeny. Účetní trik s ‘kolaterálem’ je přesně to, co použila i FTX aby vypadala také solventní.”

Závěr

Binance zatím neposkytla podobné potvrzení o nebitcoinových aktivech uchovávaných na platformě. Podrobnější rozpis bude k dispozici v blízké budoucnosti, uvedla Binance.

Důvěřujete Zhaovi a Binance, že jejich proof-of-reserve je v pořádku nebo máte určité pochybnosti? Napište nám do komentářů nebo pojďte diskutovat na sociální sítě.

Jsme nyní také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.7 / 5. Počet hlasujících 3

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
8 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Fantom

Nerad to píšu, protože Binance je uživatelsky velice příjemná burza a nabízí široko daleko nejlepší produkty, likviditu i technické zabezpečení. Bohužel jsem ale ztratil důvěru v jejího zakladatele – CZ. Přecházím na Kraken jako na svou hlavní burzu a na Binance nechám jen velmi malé množství prostředků, které mne nebude trápit v případě jejího pádu. Třeba to ještě CZ zvládne a krizi důvěry ustojí. Přál bych mu to, už jen za to jak dokázal krypto zpopularizovat mezi širokou veřejností, ale moc tomu už nevěřím. 🙁

miroslav

Ja som pred casom presiel na DEFI, konkretne CHAINGE FINANCE.
Vlastne prostriedky, vlastne kluce.
Doporucujem !

Fantom

Díky za tip. Budu ten projekt sledovat. Přeci jen, člověk má sice vlastní klíče, ale zase musí důvěřovat v bezpečnost protokolu. Zdá se ale, že už mají nějakou historii, tak by to mohlo být nadějné. V budoucnosti budou DEX jasná volba.

Monte
Hodnocení článku :
     

Pro mne je každopádně binance nej,mám i okx ,coinbace ,kraken, bitrue i další peněženky,binance věřím protože je jednou z nejdelších burz a má velmi dobré postavení na trhu..to už bych se bál spíše že zkrachuje okx či kraken…ale je to samozřejmě jen můj názor..

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Co je to dlouhá burza? To je himl hergot donrvetr krucajs element česky?

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Holota má dvě možnosti. Buď vysoké poplatky a nebo nízké poplatky. Ovšem holota často nechápe, že když je něco levné a nebo dokonce zdarma (zdravíme meta), pak je sama holota oním produktem, o který jde. Binance může mít nízké poplatky, protože se zahojí na spekulacích s aktivy klientů a na vlastním shitcoinu, který holotě kálí na makovice. Dokud se daří, jsou všichni spokojeni, SZ je guru a holota se tetelí blahem. Už teď si ale umíme představit SZho, jak se příští rok rituálně kaje, to mu půjde dobře (líp než SBFovi).

Pavel
Hodnocení článku :
     

Diskreditace kryptoprůmyslu je na pořadu dne, hlavním cílem je zamezit přelévání kapitálu do krypta. Zatím jde vše podle plánu 😉.

Pandrhola & Trautenberk & Krkovička

Kryptoprůmysl se dost dobře diskredituje sám a zatím připomíná spíš české kampeličky v devadesátkách. Tehdy taky nebyly všechny ryze podvodné a z některých se i banky staly. Krypto čeká směrem k retailu ještě dlouhá cesta.

Poslední editace 1 rok před přes Pandrhola & Trautenberk & Krkovička
spot_img