Auditorská společnost potvrzuje BTC rezervy Binance, které přesahují počet BTC držený uživateli

5
(4)

Zprávy a souhrny

Ivo Čechman
Ivo Čechman
Jsem dlouhodobým technologickým nadšencem do kryptoměn, kde se pohybuji už dlouhá léta. Mojí hlavní specializací jsou Decentralizované Finance.

Po kolapsu jedné z největších burz kryptoměn FTX se jedním z nejdiskutovanějších témat napříč světem kryptoměn stala otázka, zdali burzy opravdu drží dostatečné rezervy odpovídající prostředkům uživatelů držených na burze. Té se pak nevyhnou ani takoví giganti, jako největší burza současnosti Binance. Ta poté již v minulém měsíci sdílela své bitcoinové rezervy. A v posledních dnech se konečně dočkaly auditu od známé auditorské společnosti Mazars. Jak dopadl?

Již tuto sobotu v Brně – přijďte

binance-meetup-brno
Více o události ZDE – Tak brzy na viděnou

Binance a Proof of Reserves

Burza Binance oznámila spuštění nového systému důkazů rezerv s názvem Proof of Reserves (PoR). Ten existuje ještě nad rámec fondu pro případ hackerských útoků a jiných problémů Binance s názvem SAFU fond. Proof of Reserves zde představuje důkaz o tom, že burza opravdu drží prostředky svých uživatelů. A to přímo v kryptoměnách, které drží i sami uživatelé.

Chtějí tak dokázat, že všechny kryptoměny, které uživatelé drží na burze Binance, burza opravdu má. A to v poměru jedna ku jedné. Binance navíc slibuje, že její rezervy jsou zpravidla ještě vyšší než jedna ku jedné.

Nad rámec nového systému poté burza Binance zveřejnila, že jen ve stablecoinech drží více než 40 miliard dolarů. O tom se více dočtete zde.

Binance BTC rezervy

To se také potvrdilo u prvního důkazu rezerv, který burza vydala. Konkrétně se pak jednalo o zveřejnění svých bitcoinových zůstatků. Binance se totiž rozhodla, že důkazy rezerv nebude prozatím dělat obecně se všemi kryptoměnami. Nejprve totiž vydají důkazy rezerv pro konkrétní kryptoměny, kdy začaly právě bitcoinem a pokračovat chtějí dalšími jednotlivými kryptoměnami či celými blockchainy včetně konkrétních tokenů.

Ač je tento krok poměrně kontroverzní, spoustě uživatelů jako důkaz prozatím stačí. A minimálně rezervy bitcoinu vypadají přinejmenším nadějně. Podle oficiálního oznámení Binance totiž klienti burzi drželi na Binance v době snímku zůstatků (22. listopadu) cca 575 742 BTC. A burza ve svých rezervách drží dokonce 101 % těchto rezerv, a to konkrétně 582 486 BTC.

Audit rezerv Binance

Po několika týdnech od prvního důkazu rezerv jsme se poté ještě nedočkali slibovaných důkazů rezerv na dalších kryptoměnách. Na druhou stranu však přišel první ze slíbených kroků, a to audit rezerv současných. Za tím stojí globální auditorská, účetní a poradenská společnost Mazars. Jak audit dopadl?

Podle oficiálního prohlášení Mazars, které sdílely na svých webových stránkách, veškeré informace v auditu sedí. Stále se však jedná jen o audit rezerv bitcoinových a o zbytku prostředků burzy nemáme dostatečný přehled. V Mazars však potvrdili držené bitcoiny přesně podle původního ohlášení Binance. A co je snad ještě důležitější, tak byly zmínky o předchozích transakcích Binance, které vyvovaly značný FUD. Auditor Mazars uvedl, že se opravdu jednalo o přikázané transakce v kontextu s auditem, což tento FUD vyvrací.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: