Arbitráž kryptoměn: čekání, které se (ne)vyplatí

4.9
(14)

26. listopadu došlo na Bitcoinu k nejhlubší korekci za posledních několik týdnů a cena se stihla podívat o přibližně patnáct procent níže oproti ceně, za kterou se Bitcoin obchodoval o den dříve. Mnohé překvapilo, že na burze Coinbase se propadl vůči euru dokonce o asi dvojnásobek. Spousta traderů i hodlerů slavila, že se jim vyplnily ordery a nakoupili se slevou, jiní si ale v tu samou chvíli lámali hlavy nad tím, jestli by této situace nemohli využít ve svůj prospěch i nějak jinak. Mezi nimi jsem byl i já.

Co je arbitráž

Asi bych měl nejdříve vysvětlit, co to ona arbitráž zmíněná v nadpisu, kterou jsem se chystal využít, ve skutečnosti je. Zjednodušeně se jedná o obchodní přístup, kdy obchodník využívá různé ceny téhož podkladového aktiva na různých trzích. Někde nakoupí levně, jinde prodá dráž a celý proces opakuje, dokud se ceny vlivem zákona nabídky a poptávky nevyrovnají. Arbitrážní schéma může být různě komplikované, cyklus může zahrnovat teoreticky libovolné množství aktiv, v praxi je nicméně jejich počet limitován komisemi. Důležité je, aby měl obchodník na konci arbitrážního cyklu v rámci arbitrážního schématu na účtě více peněz než na začátku.

Najít a využít příležitost k arbitráži není jednoduché

Vše se zdá být na první pohled velmi jednoduché. Princip arbitráže pochopí i šestileté dítě, vždyť jsou na něm ostatně často založené různé táborové hry. Svým způsobem mají pravdu. Na rozdíl od drtivé většiny ostatních obchodních přístupů je správně navržené arbitrážní schéma prakticky bezrizikové a obchodník může přijít o peníze jen buď kvůli technické chybě, nebo kvůli své hlouposti. Reálný trh ovšem skrývá více než jedno ale.
Předně vůbec identifikovat příležitost s tolik potřebným předstihem může být nesmírně obtížné a i když se vám to náhodou podaří, je pravděpodobné, že ji identifikovaly i tisíce dalších lidí nebo robotů, kteří si chtějí přijít na nějaký ten dolar. Jakmile příležitost k arbitráži očekává příliš mnoho lidí, sami ji svou obchodní aktivitou neumožní vzniknout a přinést významné zisky. Když už příležitost k arbitráži přece jen vznikne, obvykle je na trhu někdo, kdo má výhodnější podmínky, nižší komise a zobchoduje ji ještě dříve, než se stane zajímavou i pro vás.

Na Bitcoinu a obecně kryptoměnách bylo dříve příležitostí k arbitráži mnohem více, se snižující se volatilitou jejich počet klesá a vyskytnou se jen při velmi vzácných příležitostech. Typicky když kurz strmě padá a vyplňují se automatické čekající pokyny. K něčemu takovému došlo právě 26. listopadu na Coinbase. Přiblížím vám, jak jsem tuto arbitrážní příležitost s cílem ověřit si některé myšlenky dopředu identifikoval a následně diskrečně zobchodoval.

Arbitráž kryptoměn v praxi

Upřímně to byla spíš náhoda. Bitcoin od rána padal, byl velmi volatilní a chvílemi se propadal vůči euru třeba o dvě nebo tři procenta více než vůči dolaru. To mi ovšem stačilo k tomu, abych začal přemýšlet nad tím, jak se zachovám, kdyby Bitcoin dumpnul ještě více a tento rozdíl se zvětšil na zajímavou hodnotu. Nebylo to poprvé, co jsem něco takového pozoroval, tentokrát se ale mé čekání konečně vyplatilo.

V hlavě jsem měl první velmi přímočaré arbitrážní schéma: koupit Bitcoin za eura, prodat jej za USDC a ten opět proměnit na eura. Trvalo pár minut, než mi došlo, že USDC se v páru s eurem na Coinbase vůbec neobchoduje. Osobně se domnívám, že právě to byl hlavní důvod, proč vůbec arbitrážní příležitost vznikla – nebylo ji možné snadno zobchodovat. Jiné burzy, například Binance, která nabízí mnohem více stablecoinů a kryptopárů na páru BTCEUR podobnou anomálii vůbec nezaznamenaly. Tady by se asi slušelo zmínit, že právě proto je Binance pro mnohé obchodníky lepší volbou než Coinbase – i když pro tuto chvíli zapomenu na nechvalně proslulé pády Coinbase, je to právě určitá předvídatelnost a stabilita, kterou dostatek obchodovatelných měnových párů zaručuje a podobné anomálie vedoucí například k nechtěné aktivaci stoplossů se zde vyskytují mnohem méně.

BTCEUR_26.11.2020
BTCEUR_26.11.2020

Druhá myšlenka vypadala mnohem slibněji. Koupím Bitcoin za eura, vyměním je za nějaký coin, který zrovna bude oproti euru méně podhodnocený a ten teprve vyměním zpátky za eura. Tu jsem taky nakonec skutečně realizoval.

Výsledek arbitráže kryptoměn

Mým cílem nebylo vydělat peníze, ale spíše si ověřit, zdali je arbitráž pro běžného retailového obchodníka na mainstreamové směnárně dnes ještě vůbec možná. Obchodoval jsem proto s nižšími stovkami eur a jako prostřední altcoin jsem si zvolil NMR. Komise na jeden obchod byla 0,2 %. Arbitrážní schéma jsem opakoval třicet sedmkrát, dokud bylo profitabilní. Během arbitráže jsem sledoval jednoduché ukazatele, které jsem si dopředu naprogramoval. Díky nim jsem do cyklu vstupoval vždy až ve chvíli, kdy byla jeho aktuální ziskovost alespoň 4 %. V součtu jsem svůj účet téměř zdvojnásobil, celkové zhodnocení dosáhlo 97 %, tedy na jeden arbitrážní cyklus průměrně 3 %.

Finální zhodnocení arbitráže

Jak tento výsledek hodnotím? Vnímám jej optimisticky. Můj přístup fungoval a kdybych celou příležitost zobchodoval robotem, nebyly by nižší stovky procent zhodnocení účtu nereálné (robot by stihl arbitrážní cyklus arbitrážního schématu zopakovat řádově vícekrát). Na druhou stranu se vyskytly určité problémy, se kterými by si robot nemusel poradit. Jak už jsem dříve psal, arbitráže lákají množství obchodníků a jejich robotů a tak zatímco ostatní kryptoměnové páry nevykazovaly vysokou volatilitu, na NMR/BTC se kompenzoval nižší pokles NMR/EUR a odtekla tudy většina potenciálních zisků.

NMRBTC_26.11.2020
NMRBTC_26.11.2020
NMREUR_26.11.2020
NMREUR_26.11.2020

Stojí arbitráž kryptoměn za to?

Celkově mě kryptoarbitráž příjemně překvapila a určitě tento přístup budu testovat i nadále. Dosáhl jsem přesně toho, čeho jsem dosáhnout chtěl: ověřil jsem si, že arbitráž může být i na kryptoměnách a dokonce i na likvidní mainstreamové burze a coinu zisková. Nadto jsou potenciální zisky velmi lákavé a věřím, že se podaří je příště ještě vylepšit. Bohužel právě ve slově příště je zakopaný pes, podobná příležitost se už nikdy nemusí opakovat a čekání na ni může být oním pověstným čekáním na Godota. A i kdyby se přece jen zopakovala, nemusel bych mít potřebnou dávku štěstí, díky které jsem tentokrát celkově skončil v plusu. Nezbývá mi tedy nic jiného než čekat a mezitím se věnovat standardnímu intradennímu obchodování, jehož výsledky jsou v dlouhodobém horizontu i přes vyšší rizikovost přece jen o něco předvídatelnější než u arbitráže.

Tento skvělý článek z praxe pro vás napsal náš čtenář se jménem/pseudonymem: Avelli Pepoide. Tohle se opravdu povedlo! Klobouk dolů.

Moc děkujeme za bezchybný článek s cennou zkušeností ze světa tradingu/arbitráží. Udělal nám všem velkou radost.

Pokud chcete napsat vlastní článek i vy, můžete tak učinit ZDE, každý měsíc odměníme ty nejlepší.

 

Pokud ještě nemáte účet na Binance, budeme rádi, když si účet na této skvělé burze založíte přes náš partnerský odkaz, vrátíme vám automaticky 20% ze všech burzovních poplatků.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
tritom
Hodnocení článku :
     

Mazec a respekt !!
Díky za článek, více takových !

Poslední editace 3 let před přes tritom
spot_img