Andersen Cheng na křížové výpravě za záchranu světa před kvantovými počítači

5
(1)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Andersen Cheng prodal v roce 2006 svou společnost za cca 200 mil. USD. Vrátil se však zpět do boje na poslední misi. Chce zachránit svět před kvantovými počítači.

„Nezastavitelné,“ říká Cheng

„Mohou hacknout jakýkoli mobilní telefon, notebooky – cokoli.“

Posledních 14 let provozoval nyní 57letý Andersen Cheng britskou společnost Post-Quantum, která vyvíjí šifrovací algoritmus odolný vůči kvantovým počítačům. Kvantové počítače, ač stále v prototypu, jsou tisíckrát rychlejší než superpočítače a během několika sekund dokázaly prolomit veškeré moderní šifrování.

I když je časová osa možná diskutabilní, konečný výsledek není: Pokud se nedostaneme před problém, kvantový počítač, jakmile bude funkční, může odhalit tajemství každé vlády, nabourat jakýkoli bankovní účet a přemoci jaderné elektrárny, uvedl Cheng. Stroje by také mohly zničit Bitcoin – hacker by mohl pomocí kvantového počítače zpětně analyzovat vaše veřejné klíče a dostat se k těm soukromým.

Je to jako vstoupit do bankovního trezoru, aniž byste vytáhli zbraň.

„Je to jako otevřené dveře!“

Cheng tvrdí, že pokud nebudeme jednat, počítačový svět by se mohl vyvinout do „úplného finančního kolapsu“. A to je přesně to, co chce jeho společnost odvrátit.

Jak kvantový počítač funguje

Začněme tím, jak pracuje normální počítač, který známe. Pracuje na základě bitů, to znamená, že informace může být true, nebo false. Takový počítač pracuje na základě pravděpodobnosti.

Kvantový počítač pracuje s qubity, které fungují na základě amplitudy. To jsou čísla, která mohou být nejen kladná nebo záporná, ale třeba i komplexní.

V podstatě to lze popsat na algoritmu. Klasický počítač provádí algoritmus po jednotlivých možnostech, dokud nenajde shodu. Kvantový udělá počet kroků rovný odmocnině z počtu prvků, které je třeba projít.

Mnoho fyziků se v dnešní době domnívá, že plně funkční kvantový počítač nebude nikdy vyroben. Cheng si je vědom, čeho jsou kvantové počítače schopny. Bude ale možné je někdy vyrobit?

Obšírné šifrování

Post-Quantum věří, že vytvořil odolný šifrovací protokol, který by banky a vlády mohly použít k opětovnému šifrování svých souborů, a díky kterým by blockchain byl odolný proti útokům.

Podle CJ Tjhai, jednoho ze spoluzakladatelů Post-Quantum a architekta protokolu, to funguje takto. Algoritmus společnosti Post-Quantum šifruje zprávu tak, že ji doplní nadbytečnými daty a úmyslně ji poškodí náhodnými chybami. Příjemce šifrovacího textu se správným soukromým klíčem ví, jaká data vynechat a jak opravit případné chyby.

„Do souboru přidáte další data – nějaké nesmysly, které mají smysl pouze pro držitele soukromého klíče. A pak také poškodíte soubor: přidáte do něj chyby – převrátíte informace!“

– řekl.

Tjhai uvedl, že tento algoritmus je mnohem bezpečnější než dnešní běžný šifrovací algoritmus RSA, jehož soukromé klíče jsou vytvořeny z faktorizace dvou čísel. Trvalo tisíce let, než i ten nejsilnější superpočítač uhodl čísla, ačkoli kvantový počítač by vše vyřešil do několika sekund. Cheng se obává oprávněně, že by takové počítače mohly ohrozit bezpečnost po celém světě.

Závěr

Kvantové počítače mohou mít velký potenciál i na poli kryptoměn. Nejen pro hackery. neustále se vyvíjí. Uvidíme, kam se dostanou. Co myslíte, má Andersen Cheng pravdu?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
ppetr1

hacker by mohl pomocí kvantového počítače zpětně analyzovat vaše veřejné klíče a dostat se k těm soukromým. – jakym zpusobem by se dostal k privatnimu klici?? asi mi neco unika.
Je to jako vstoupit do bankovního trezoru, aniž byste vytáhli zbraň. – ano trezor je fyzicky :-))
znam souvislosti s verejnou adresou a privatnim klicem.

toto je spise hudba budoucnosti a kdo vi jestli.to by se musel kvantovy pocitac dostat do mozku cloveka a ten by si jeste musel pamatovat privatni klic – potom by to mohlo byt realne.

spot_img