Altcoiny – mají na to, aby sesadily bitcoin z trůnu?

3.7
(6)
Dariusz Matuszyński
Dariusz Matuszyński
Jsem zakladatelem portálu Kryptomagazin.cz, o kryptoměnách na české scéně nebylo prakticky nic, a tak jsem se rozhodl to napravit. Mám rád myšlenku decentralizace, trochu toho cypherpunku a kryptoanarchie. Krypto odvětví je můj svět, kde se denně pohybuji a pracuji, nemohu to tedy již nazvat koníčkem nebo zálibou. Rád vás na vašem kryptomagazínu vždy uvítám :)

Kryptoměny již nějakou dobu dominují obchodním trhům a mnozí analytici spekulují, jak se bitcoin zachová dál. Mezi vším tím humbukem ale snadno zapomenete na tisíce dalších „coinů“, které tvoří odvětví kryptoměn.

*Článek s reklamním odkazem

Altcoiny neboli alternativní „coiny“ (mince) jsou vzhledem k absenci lepší definice všechny kryptoměny, které nejsou bitcoinem. Zatímco některé z nich v posledních několika letech zkrachovaly a doslova pohořely, čímž si vysloužily označení „sh*tcoin“, mnoha z nich se daří – některým do té míry, že je můžeme označit za vyzyvatele bitcoinu coby krále kryptoměn. Společně si teď přiblížíme pět nejoblíbenějších. 

Ethereum (ETH)

Ethereum (ETH) je po bitcoinu druhou největší mincí, a ne jen tak pro nic za nic. Kvůli snadnému použití v chytrých kontraktech a decentralizovaných aplikacích stojí za to ho sledovat. A jeho význam dál poroste zejména s nástupem 5G.

Výkonnost v roce 2021 patří k historicky nejlepším a do poloviny dubna tento altcoin vzrostl asi o 300 %. V některých oblastech však za bitcoinem zaostává. Za BTC si koupíte více produktů a služeb, a pokud byste chtěli, v online kasinech, která bitcoin podporují, ho můžete dokonce použít ke vkladu. S ETH je sice možné udělat totéž, ale zdaleka nemá takovou škálu možností, což znamená, že uživatelé by při takových transakcích téměř vždy volili bitcoin. 

Jako investice se ale ETH stále jeví jako jeden z nejbezpečnějších altcoinů. Těší se relativně nízké volatilitě, což přeje dlouhodobosti, a zdá se, že ještě nějakou dobu bude nejsilnější alternativou k BTC. 

Litecoin (LTC)

LTC je dnes sice až šestým největším coinem z hlediska tržní kapitalizace, ale vedle BTC ve zkoušce časem skutečně obstál. Jeho tvůrce Charlie Lee ho v roce 2011 na jednom fóru označil jako „lite verzi bitcoinu“ (odtud ten název) a investoři ho díky tomu začali označovat jako „stříbro k bitcoinovému zlatu“.

Ačkoli se v obou případech jedná o decentralizované, „proof-of-work“ systémy (což znamená, že se těží), litecoin zpracovává transakce rychleji než bitcoin a možná dokonce zvládne větší kapacitu než původní kryptoměna. Vzhledem k tomu, že byl ale vždy vnímán jako „lite verze“, a to doslova, panují velké pochybnosti o tom, zda se vůbec může někdy jedničkou stát. Také panují otázky, zda algoritmus Scrypt, který používá k těžbě nových mincí, může být někdy tak dobrý jako sofistikovanější nástroj SHA-256 bitcoinu, který řada lidí považuje za zdaleka nejlepší. 

LTC v průběhu let prokázal obrovskou houževnatost, když přečkal několik velkých kryptoměnových bouří, a svůj status jednoho z předních altcoinů si zaslouží.

Cardano (ADA)

Vytvoření kryptoměny je nesmírně složitý proces, což se ukázalo i v případě pěti zakládajících členů Etherea. Jednomu z nich, Charlesi Hoskinsonovi, se nelíbilo, jakým směrem se jejich „coin“ ubírá a tým opustil, aby vytvořil novou kryptoměnu Cardano (ADA).

ADA je sice stejně jako ostatní velké altcoiny proof-of-work systémem, ale při svých aktualizacích se spoléhá na recenzovaný vědecký výzkum. To vyžaduje zapojení tří organizací: IOHK, Cardano Foundation a EMURGO, které jsou zodpovědné za studium dalších kroků pro tento „coin“.

Přístup se osvědčil. Kryptoměnoví nadšenci tuto minci často označují za „zabijáka Etherea“ a je hlavním konkurentem ETH, který do začátku roku 2021 dosáhl tržní kapitalizace 9,8 miliardy dolarů. Tato mince si klade za cíl stát se v budoucnu světovým finančním operačním systémem, který nabízí flexibilitu a bezpečnost. Čelí však silné konkurenci ostatních altcoinů.

Ripple (XRP)

XRP, známý jako Ripple, což je název společnosti, která za tímto „coinem“ stojí, udělal v posledních letech velký pokrok, a to navzdory neustálým právním „klackům“, které jsou mu házeny pod nohy. Komise pro cenné papíry Spojených států (SEC) v prosinci 2020 uvalila na společnost Ripple zásadní žalobu, v níž tvrdila, že její mince je neregistrovaným cenným papírem a že neoprávněně získala 1,38 miliardy dolarů. Řada burz v důsledku toho přestala XRP obchodovat a hodnota „coinu“ prudce klesla.

Jak společnost Ripple zareagovala? Prohlásila, že mince je komodita, a tak tato kritéria splňovat nemusí. Soud jí dal za pravdu, což byla pro SEC velká rána, a hodnota „coinu“ spolu s dalšími altcoiny na jaře 2021 opět dramaticky vzrostla. 

Ačkoli XRP ještě není právně z nejhoršího venku, nabízí nesmírně cenný most mezi fiat měnami a kryptoměnami, což ji odlišuje od konkurence. Pokud se společnosti podaří spor s Komisí pro cenné papíry vyhrát, mohla by se v budoucnu stát významným konkurentem bitcoinu. 

Dogecoin (DOGE)

Dogecoin, který vznikl jako vtip na základě populárního internetového memu „Doge“, odjakživa přitahoval pozornost, ať už prostřednictvím reklamních akcí organizovaných speciální komunitou, nebo tweetů Elona Muska o tom, jak se chystá ovládnout svět.

Ještě větší pozornost ale přitáhl, když na začátku roku 2021 raketově vystřelil a do poloviny dubna jeho hodnota vzrostla o 8 000 %. 20. duben, jinak také „Světový den marihuany“, byl pak překřtěn na „Den dogecoinu“. Jeho příznivci se totiž snažili vytlačit hodnotu na 1 dolar za minci. Tento nárůst vedl mnoho lidí k tomu, aby jej přirovnali k neuvěřitelnému nárůstu ceny GameStopu, ke kterému došlo o pár měsíců dřív, a přiměl lidi k otázce, zda tu DOGE zůstane. 

Existuje však řada závažných důvodů, proč může být DOGE jen pouhým zábleskem. Zaprvé, jeho nabídka je neomezená, což není v ekonomice dobrá zpráva – čím víc lidí ho bude ve spěchu těžit, tím menší bude mít hodnotu. Zadruhé, odborníci na kryptoměny mají za to, že technický vývoj coinu má nízkou úroveň a vývojáři v podstatě ani nevydávají aktualizace.

Přesto je, stejně jako u všech altcoinů, zábavné ho sledovat a vzestup altcoinů v roce 2021 dává tušit, že by se mohlo jednat o jeden z nejlepších roků pro investice do jednoho z konkurentů bitcoinu.

* Článek byl do redakce zaslán z reklamní agentury a obsahuje reklamní link. Neneseme za něj odpovědnost ani za odkazy mimo náš web v něm uvedené. Ale věříme, že článek je i tak zajímavý.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 3.7 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Štěpán

Cardano není PoW, ale PoS.

spot_img