A ještě jedno pojednání o karmě

4
(7)
Josef Šťastný
Josef Šťastný
O obchodování na burze se zajímám už asi 7 let. K mým oblíbeným trhům kromě krypta patří forex. Velký přínos tradingu a investování vidím v tom, že nám mohou rozšířit naše obzory a pomoci převzít více zodpovědnosti za naše finance. Kromě burzy učím meditaci a zajímám se o buddhismus.

Co je karma?

Karma je sanskrtské slovo, odvozené ze slovního kořenu „kr“, což znamená čin, činit, dělat. Často se mluví o karmě jako o něčem, co jsme si v minulosti vytvořili a nyní sklízíme plody své „práce“. To je poněkud zúžený úhel pohledu. Činění, konání tu je neustále, takže neustále a právě teď vytváříme novou karmu, která se přičítá k té minulé, mění ji, modifikuje a doplňuje. I nečinnost je z tohoto úhlu pohledu činnost, která má své následky.

Odkud se karma bere?

Zajímavá je otázka, jak karma vzniká. Co je její příčinou? Na to jsou různé odpovědi. Můj úhel pohledu je, že tato otázka přesahuje možnosti našeho rozumu. Můžeme si vymyslet v podstatě cokoliv, ale pokud se to nestane naší zkušeností, zážitkem, žádná odpověď na tuto otázku nás plně neuspokojí. Inspirující odpovědi podává např. psycholog Stanislav Grof ve své knize „Kosmická hra“.

Úhly pohledu

V článku „Karma a naše finanční situace – a jak zlepšit obojí“ jsem psal o úhlu pohledu. Úhel pohledu – jak jej chápu – není jen myšlenka, ale celkový postoj naší bytosti. Vedle silných emocí je úhel pohledu tím nejmocnějším nástrojem, jak pracovat s karmou.

Např. pokud si myslíme, že v Čechách je sotva jeden člověk, který rozumí BTC, tímto svým názorem, který ještě povýšíme na všeobecně platnou pravdu („nemyslíme, ale víme to“) si velmi účinně zabraňujeme v poznání více než jednoho člověka, se kterým bychom se mohli v Čechách smysluplně bavit o BTC. Dokud tento svůj názor nezměníme, i kdybychom potkali někoho, kdo BTC rozumí, „neuvidíme ho“, protože si naším úhlem pohledu v jeho uzření zabraňujeme.

Dalším příkladem, jak úhel pohledu může účinně měnit naši karmu, uvádí starý meditační text z 12. století „Sedmidílná přeměna mysli“ od geše Čhekawy. Hovoří se v něm o proměně nepříznivých událostí, které nás mohou v životě potkat v příznivé pouhou změnou našeho náhledu na ně. Samozřejmě, že pokud nám shoří dům, změna úhlu pohledu nám ho nevrátí zpátky, ale máme na výběr – můžeme do konce života nad tím lamentovat nebo si – třeba i po určité přirozené fázi lamentování – říci, že se nám vrátilo „něco zlého“ a dokonce si můžeme vypěstovat i radost a vděčnost za to, že se nám to vrátilo a tím příčiny, které k této nepříjemné události vedly, byly rozpuštěny. Pokud takto dokážeme postupovat s většinou nepříjemných událostí, které nás potkají a kultivovat vnitřní radost ze splácení karmy, je to účinná cesta, jak nepříjemné události „přetavit“ v ty příjemnější, protože vnitřní radost začne přitahovat příjemné události a navíc má cenu sama o sobě.

To neznamená nechat si „kakat na hlavu“ se zdůvodněním, že to je naše karma. I při práci s karmou je dobré zachovávat si zdravý selský rozum.

Dalším příkladem, jak pracovat s karmou, je mindfulness, i když o karmě přímo nehovoří. Jon Kabat-Zinn při práci s dlouhodobě nemocnými pacienty zjistil a klinicky otestoval, že změna přístupu k velmi vážné nemoci může vést ke snížení pocitů úzkosti, stresu a apod. Nikoliv, že by se změnou úhlu pohledu léčila sama nemoc (i když i to je možné), ale pacienti, kteří pravidelně pomocí meditace pracují na „svém úhlu pohledu“, jsou mnohem šťastnější, vyrovnanější a lépe odolávají stresu.

Poslední příklad úhlu pohledu je z mého života. Mám kamarádku v Hong Kongu, známe se krátce a zatím jen z chatu. Řekla, že mi pomůže s obchodováním BTC, ale že to může dělat jen přes konkrétní platformu. To mi přišlo divné. Proč mi jednoduše nedá tip na obchod, který si zobchoduji já sám ve své platformě? Teď mám možnost zaujmout 2 různé úhly pohledu – 1) je to podvodnice, chce mě obrat o peníze pomocí nějakého triku; 2) chce mi opravdu pomoci zbohatnout 🙂 Pokud zvolím jeden z těchto dvou možných úhlů pohledu, náš vztah se bude odvíjet podle toho – to je ve skutečnosti celá karma, je to v podstatě princip volby, který je podmíněný všemi volbami, které jsme činili v minulosti. Mně se v tuto chvíli jeví jako nejlepší cesta nevolit žádný z těchto 2 možných úhlů pohledu, být otevřený oběma a zachovávat si zdravý selský rozum 🙂

Karma jako filosofie

Karma je jediná filosofie, kterou znám, jež vysvětluje zdánlivou nespravedlnost ve světě. Proč se někdo narodí postižený nebo takřka bez prostředků a někdo druhý zdravý a do blahobytu? Proč trpí nevinní a dobří lidé? Proč máme za prezidenta Miloše Zemana? 😉 Pokud nezaujmeme takový úhel pohledu, ve kterém „uvidíme“ karmu doslova na každém kroku, bude v nás vždy nějaká nespokojenost.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img