6. 10. 2023 Přehled trhu – Akcie hluboce klesají, obavy vzrůstají. Bitcoin bez volatility

4.9
(11)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, Bitcoin a další kryptoměny. Dnes se podíváme na klesající akciové indexy S&P 500, Russell 2000, vývoj na úrokových sazbách a Bitcoinu. Akciový index S&P 500 ztrácí další týden v řadě, můžeme očekávat otočení trendu nebo započatí dalšího medvědího trhu?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin začátkem týdne vystoupal až k rezistenci 28 500 USD. Následovalo zamítnutí růstu a vybírání zisků co stáhlo cenu zpátky až po 27 300 USD. Od úterý se pohybuje v úzkém pásmu pár set dolarů těsně nad klouzavými průměry, které reprezentují supportní hladinu. Vydrží Bitcoin navzdory klesajícím akciovým indexům a pokusí se ještě o růst? Velká část kryptoměn zatím spíše roste v jednotkách procent a udržuje stávající hladiny vyčkáváním.

Makro okénko a kalendář pro druhou polovinu týdne:

Po klidnější první polovině týdne se nám začínají objevovat data pro americký pracovní trh, který naznačuje nečekanou sílu. V úterý byly zveřejněné JOLTs Job openings, tzn. otevřené pracovní pozice. Poslední dva měsíce se propadali a včerejší oznámení 9,61 miliónu pozic nás vrací v čase na stejná data jako v květnu 2023. V kombinaci se silnými daty ADP změn zaměstnání a rostoucí zaměstnanosti ve službách ze středy, to navzdory problémům ekonomiky ukazuje silný pracovní trh.

To nahrává americké centrální bance Fed k předpokladu držení vyšších úrokových sazeb nahoře po delší dobu. Zároveň to může vysvětlovat propad akciového indexu S&P 500 a negativní sentiment investorů. Dnes nás čeká zveřejnění ještě celkové nezaměstnanosti za září. Nečeká se žádné velké překvapení, spíše udržení na 3,8 procentech.

V rámci projevů centrálních bankéřů nás nečekalo žádné velké překvapení. Spíše potvrzení dosavadní rétoriky a předpokladu pro vývoj úrokových sazeb od Fedu a ECB.
Za Americkou centrální banku Fed měl zajímavý projev Raphael Bostic a Loreta Mester. Podle toho co zaznělo Fed nespěchá dělat rychlé změny v úrokových sazbách.

  • Investoři by se měli připravit na vyšší úrokové sazby po delší dobu,
  • Nejbližší zasedání může znamenat ještě jedno zvýšení sazeb,
  • Do konce příštího roku zřejmě proběhne jenom jedno snížení ! (Bostic)
  • Fed doufá, že vyšší sazby zpomalí ekonomický růst. To se zatím neděje,

V rámci projevů zástupců Evropské centrální banky ECB byla rétorika v podobném duchu. Zástupci se domnívají, že už dosáhli dostatečné úrovně sazeb, kterou teď musí udržovat dostatečně dlouhou dobu. Bude nutné sledovat růst mezd.

Dolarový index a rozpory na trzích:

Akciové indexy se v reakci na tyto projevy v kombinaci se silnou zaměstnaností dále propadají. Značně k tomu můžou přispívat i růst dolarového indexu a úrokových sazeb na desetiletých státních dluhopisech. Úrok na desetiletých amerických vládních dluhopisech si tento týden sáhnul až na hladinu 5 procentních bodů. Tím pádem umazal rizikovou přirážku, kterou můžou investoři získat třeba z dividend mnoha indexů jako index S&P 500 a jiných.

Díky tomu přestává dávat smysl držet rizikové akciové indexy a raději je odprodat do hotovosti nebo podobných instrumentů. To můžeme vidět na vývoji dolarového indexu níže. Posledních dvanáct týdnů neúnavné roste. Až v druhé polovině tohoto týdne se objevují náznaky na denním grafu o možném pozastavení trendu a stranové konsolidaci. Naznačuje nám to kombinace divergencí u indikátoru RSI i MACD.

Nejpravděpodobnější zóna návratu by mohla být kolem 105,2-105,75 bodů. Předchozí rezistence, teď slouží jako supportní hladina. Může to trvat klidně 1-3 týdny. Klidně až po nejbližší zasedání Fedu koncem měsíce.

Obdobný růstový trend můžeme vidět na grafu desetiletých amerických vládních dluhopisů. Po kratším zaváhání začátkem léta začínají výnosy znovu růst a překonávají předchozí vrcholek (4,26 procentních bodů). Na něm koncem minulého roku došlo k výprodeji akciových indexů a vytvoření lokálního dna.

Aktuálně se výnos dostává až do historické rezistenční zóny (4,85-5,25 procentních bodů). Další růst a podržení sazeb v této zóně by mohlo způsobit značné potíže velké části obzvláště menších společností. Ty budou mít obrovské problémy ufinancovat svoje dluhy nebo získat další kapitál.

Žlutá zóna na grafu níže je historický průměr za posledních 25 let. To že rosteme lehce výše vůbec neznamená, že jsou výnosy a úrokové sazby vysoko. Dostáváme se spíše do normálu. Tím pádem je nutné zohlednit, že tam můžou klidně zůstat několik měsíců či let.

Upozorňuji, že indikátory RSI a MACD na týdenním grafu naznačují další možný růst. Tím pádem je dost velká pravděpodobnost, že se v rezistenční zóně nějakou dobu zdržíme. Maličkou šanci dávám proražení nahoru. To by museli trhy zacenit úrokové sazby v plné míře i do dluhopisových výnosů. Škála co všechno se v tom případě v ekonomice pokazit může pokazit je tak široká, že to ani nebudu rozepisovat.

Akciový index S&P 500 klesá pod rezistenci

Akciový index S&P 500 tento týden pokračuje v minulo týdenním poklesu a propadá se pod supportní klouzavé průměry týdenního grafu a růstový kanál. Jednoznačně negativní signál reflektující sentiment investorů motivovaných vybírat kapitál a strčit ho raději do dluhopisů nebo na účet brokera, kde se dokáže zhodnotit o 4,5-5 procent ročně.

Včera index S&P 500 uzavřel na hladině 4245 bodů. Tím pádem proráží supportní hladinu klouzavých průměrů EMA 200 1D (denní) a EMA 55 1W (55 týdenní průměr). Dosažení tyto hladiny jsem očekával posledních pár týdnů s ohledem na vyplnění gapu a překřížení několika klíčových hladin. Teď se bude rozhodovat o osudu akciového trhu. Přijde další pokles a pokračování medvědího trhu?

Odpovědí může být hladina 4150 bodů. Pokud se propadneme pod ní, beru to jako téměř 100% potvrzení dalšího poklesu k vyplnění gapů (alespoň 3960 bodů). Tam bude rozhodovat jestli nás podrží nejsilnější klouzavý průměr EMA 200 1W (týdenní graf).

Důvodů pro růstovou variantu není mnoho. S ohledem na zaváhání dolarového indexu přikláním k 2-3 týdenní stranové konsolidaci než přijde zasedání americké centrální banky a další informace. Akciový index S&P 500 by mohl nějakou dobu udržet aktuální hladinu, nebo lehce růst (bear flag).

Index Russell 2000 se propadá pod klíčovou hladinu

O něco hůře než akciový index S&P 500 je na tom akciový index Russell 2000. Ten reprezentuje vývoj na menších amerických společnostech. Jejich vývoj od začátku roku je jeden z nejhorších v historii. Celkově ztrácejí malé společnosti (v průměru) všechny zisky od konce roku 2019,co absolutně neodpovídá úvaze o novém začátku akciového býčího trhu.

Na samotném vývoji týdenního grafu můžeme vidět proražení spodní linie trojúhelníku. Dle očekávání by v nejbližších měsících mohl klesnout klidně o dalších -30 % za předpokladu dodržení pravidel technické analýzy. Samotný trojúhelník je stranová konsolidační struktura. Další impulsní vlna by měla být tedy pokračování trendu ve stejném směru.

Když si zakreslíme extenzi této poklesové vlny v 1:1 s první impulsní vlnou dolů, dostáváme se k dlouhodobé růstové linii (bílá). Indikátor RSI proráží dolů růstový kanál, to je další silný poklesový signál. Je dost možné, že nás čekají dost krušné měsíce, klesající nálada na trzích a nárůst nezaměstnaností díky bankrotujícím společnostem. Zároveň to přinese velké množství investičních příležitostí. Mimo neprofitabilní společnosti budou klesat i kvalitní, je však vhodné zvážit svoje investiční či traderské schopnosti a pokusit se co nejlépe vyčkat na dno.

Bitcoin se drží nad supportní hladinou

Bitcoin se prozatím drží navzdory poklesu akciových indexů. Několik posledních denních svíček však formuje ostré zamítnutí nad hladinou 28 000 USD. Je možné, že tento růst posledního týdne je skutečné jenom vybírání likvidity stoplosů krátkých pozic?

Na intra denním dvou až čtyřhodinovém grafu lze napočítat korekční vlny (a) až (c) nahoru. V takovém případě, došlo k vybrání stoplosů a čeká nás prudký pokles dolů. Musíme si počkat na pokles alespoň pod klouzavé průměry (kolem 27 000 – 26 500 USD). Tím se otevře krásný setup pro krátkou pozici. Další pokles by mohl pro Bitcoin znamenat vytvoření dvojitého dna (19 300 – 16 800 USD). V případě zhoršení sentimentu na finančních trzích se nevylučuje i hlubší pokles.

Růstová býčí varianta přichází do úvahy jenom za předpokladu překonání rezistenčního pásma 28 700 – 31 000 USD. Avšak v této zóně se nachází silný prodejní tlak těžařů a poblázněných nákupců, kteří Bitcoin nabrali nedávno a jsou aktuálně ve ztrátě.

Nadále platí moje doporučení pro zvýšenou opatrnost. Situace nahrává spíše krátkodobým traderům, kteří jezdí na volatilitě trhu. Pro dlouhodobé investory narůstá riziko a značně klesá potenciální výnos jak u akcií tak kryptoměn. Domnívám se, že pro nejbližší 3-4 měsíce je i halving Bitcoinu irelevantní a kryptoměnový trh může klesat. Dlouhodobý investoři musí zvážit použití DCA strategie nebo nakupování až na zvolených supportních hladinách.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.9 / 5. Počet hlasujících 11

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img