5 nejlepších kryptopeněženek pro rok 2023

4.5
(4)

Kryptoměny přitahují pozornost stále více lidí, ale ti by měli (kromě sledování kurzů) věnovat také pozornost způsobu zabezpečení svých digitálních mincí. Bitcoin a další kryptoměny lze uchovávat v elektronických peněženkách, jež se ale od sebe významně liší. Důležitou roli v tomto rostoucím byznyse hrají i Češi.

Prvním a zásadním krokem je výběr peněženky. V první řadě byste měli dbát na bezpečnost a způsob, jakým chcete peněženku používat. V praxi existují zejména dva druhy, mobilní (softwarové) a hardwarové peněženky. Obecně lze digitální mince nechávat na některé z burz, čímž se však vystavujete riziku jejich ztráty v důsledku kyberútoku.

Top 5 kryptopeněženek pro rok 2023

Trezor T

Trezor je pokročilá alternativa zaměřená na bezpečnost, která nabízí stejné využití a zabezpečení jako Ledger. Je uznáván jako hlavní konkurent Ledgeru a podporuje více než 1000 digitálních měn. Ke správě coinů na počítači, v prohlížeči nebo v zařízení se systémem Android však využívá nativní aplikaci Trezor Suite. Umožňuje také integraci s řadou burz, takže aktiva lze nakupovat, prodávat a obchodovat s nimi.

Už jen ta skutečnost, že Trezor není soustavně připojen k internetu, přispívá k bezpečí vašich coinů. Nejdůležitější ale je, aby si majitel Trezoru pečlivě uchoval obnovovací hesla pro případ, že by se s fyzickým zařízením něco stalo. Jednoduše pak může své konto obnovit na jiném přístroji. Leckoho napadne, co by se stalo, kdyby společnost SatoshiLabs zkrachovala.

Ledger Nano X

Ledger Nano X je kryptopeněženka, která dokonale vyvažuje pohodlí a bezpečnost offline. Je to nejbezpečnější způsob ukládání kryptoměn a lze ji spárovat s mobilními aplikacemi pro iOS a Android. Ledger Nano X podporuje bezdrátové připojení pomocí vestavěného Bluetooth. Podporuje 5500 kryptoaktiv, integraci Defi a NFT. Vyznačuje se plynulým rozhraním a vysokým zabezpečením.

Ledger je přímá konkurence Trezoru a jednička na trhu (český výrobek je globální dvojkou). Francouzský produkt ještě více připomíná klasický USB disk. Oproti Trezoru podporuje více digitálních mincí, navíc jsou obě verze Ledgeru (X a S) levnější. Vzájemně se varianty X a S liší například podporou technologie bluetooth nebo počtem podporovaných druhů kryptoměn.

Ledger Nano ovšem na rozdíl od Trezoru nefunguje na principu open-source, tedy transparentního zdrojového kódu.

Názory na bezpečnost z pohledu open source jsou však poněkud legračně rozdělené. Jedna skupina lidí tvrdí, že to, co je open-source, je bezpečné, a druhá skupina tvrdí opak (obě skupiny mají bohužel pravdu).

Coinomi

Coinomi není žádná novinka. Jedná se o poměrně starou peněženku, která existuje od roku 2014. I v roce 2023 však bude patřit k lídrům trhu. Coinomi je zenová technologie. Je jednoduchá, bezpečná a oproti ostatním peněženkám ještě jedno obrovské plus – uživateli dává 100% kontrolu nad jeho privátními klíči, přičemž k celkovému zabezpečení Bitcoinů a dalších kryptoměn přispívá ještě možnost nastavení privátního PIN kódu nebo zabezpečí pomocí otisku prstu či Face ID.

Kvůli principu, na kterém peněženka Coinomi funguje, nepodporuje webové rozhraní, což znamená, že ji lze používat pouze ve vašem mobilním zařízení. Absence webového rozhraní však není vůbec na škodu a nelze ji rozhodně považovat za její nedostatek.

Pokud byste totiž měli mobilní peněženku, kterou zároveň můžete používat na více zařízeních včetně počítače (jako např. Wirex), vaše privátní klíče by byly uloženy někde na cloudu a ve skutečnosti by až tak privátní nebyly. Zkrátka riskovali byste tak zabezpečení svých kryptoměn v případě hackerského útoku.

Metamask

MetaMask původně vznikl jako doplněk internetového prohlížeče. Funguje jako most do světa technologických vymožeností blockchainu Ethereum. Je to speciální ethereová peněženka, která například umožňuje anonymně směnit jakékoli kryptoměny fungující na blockchainu Ethereum.

Uživatel tedy nemusí čekat na jejich zalistování na centralizované burzy. Poměrně nedávno začal MetaMask fungovat i ve formě mobilní aplikace, kde dokonce nabízí speciální záložku určenou pro NFT (nezaměnitelné tokeny; používají se jako certifikát o vlastnictví sběratelského předmětu navěšený na blockchain).

Phoenix Wallet

Phoenix Wallet je v podstatě totéž co populární lightning peněženka Wallet of Satoshi, ale může být o něco dražší.

Hlavním rozdílem mezi Phoenix Wallet a Wallet of Satoshi je ale ten, že Phoenix jeho uživateli umožňuje plnou kontrolu nad jeho bitcoiny – vývojář aplikace nemůže sledovat jejich pohyb či je v krajním případě zmrazit. Uživatelovy peníze by proto měly být ve větším bezpečí i v případě, kdyby se tvůrce aplikace ze dne na den rozhodl se službou skončit nebo by se vyskytly problémy na straně Lightning Network.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
bkf1

K jasnému favoritovi, trezoru, by se hodilo poznamenat, že je českého původu 🇨🇿

spot_img