31.10.2024 Přehled trhu: Bitcoin se chystá na průlom 74 000 USD. Zlato na maximech. Buffett drží rekordní objem v hotovosti

4.6
(14)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu pro akciové trhy, kryptoměny, komodity či jiná investiční aktiva. Situace na sociálních sítích a investičních trzích se začíná vyhrocovat s blížícími se volby amerického prezidenta.

Bitcoin se pokouší prorazit nad 74 000 USD a od historického maxima ho dělí zlomky procenta. Americké akciové indexy jsou poslední dny obdobně poblíž historického maxima. Spekulativním aktivum se daří. Zlato se dostává nad 2 770 USD s výhledem pro další růst. Jak teď investují super investoři?

Stream: Trump trade, bitcoin u ATH

Bitcoin se pokouší prorazit nad 73 600 USD

Bitcoin se dostává ke svému historickému maximu kolem 73 800 USD. Průraz na tuto psychologickou hranici by mu otevřel cestu na mnohem vyšší cenové hladiny. Rád bych viděl jednoznačné překonání a potvrzení této zóny jako supportní hladiny. Velká část altcoinů si za poslední dny připisuje desítky procent zisku.

 Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin, zdroj: kryptomagazin.cz

Nejzajímavější týden výsledkové sezóny?

Tento týden nás čeká hned několik zajímavých makro ekonomických dat. Jedním z hlavních bylo včerejší zveřejnění amerických pracovních míst JOLTS Job Openings. Přichází další negativní revize otevřených pracovních míst. Tentokrát o 418 tisíc pracovních míst níže, než se očekávalo. Pohádka o silném americkém pracovním trhu se boří takto těsně před americkými volbami.

Počet pracovních míst se vrací zpátky na před Covidovou úroveň kolem 7,4 miliónu pracovních míst. Nejbližší zasedání máme americké centrální banky je naplánováno na 7 listopadu hned dva dny po volbách amerického prezidenta. Bude mě velmi zajímat reakce Fedu na tento vývoj pracovního trhu.

Do konce týdne bude zajímavé ještě čtvrteční zveřejnění vývoje inflace v eurozóně. Očekává se lehký růst celkové inflace ze 1,7 na 1,9 procenta. Jádrová inflace by měla růst ze 2,7 na 2,8 procenta. Z Ameriky budeme mít nová data pro počet žádostí v nezaměstnanosti a PCE cenové indexy.

Výsledková sezóna je v plném proudu a tento týden je jeden z nejzajímavějších. Dnes můžeme očekávat výsledky společností Microsoft a Meta. Do konce týdne mě budou zajímat ještě společnosti Amazon, Intel a Apple pro technologický sektor nebo ExxonMobil a Chevron pro komoditní sektor.

Rostoucí pravděpodobnost pro výhru Donalda Trumpa a rychle bobtnající americký dluh

V minulem přehledu trhu jsme si popsali další důvody proč se domnívám, že americké akciové trhy na čele s technologickými akciemi jsou překoupené. Ukazatel Schiller PE poměr naznačuje přehnanou alokaci amerických a zahraničních investorů do těchto trhů. Zároveň v prostředí, kdy hrozí vyšší úrokové sazby po delší dobu hrozí značná korekce akciových trhů.

Co je Shiller PE?
CAPE poměr (také známý jako Shiller P/E nebo PE 10 poměr) je zkratka pro cyklicky upravený poměr ceny k zisku indexu S&P 500. Poměr se vypočítá tak, že se cena vydělí průměrem zisků všech společnosti kótovaných v indexu za posledních deset let. Přičemž zisky jsou očištěny o inflaci. Autorem je ekonom Robert Shiller.

Aktuálně se objevují statistiky různých průzkumu, které ukazují Donalda Trumpa jako pravděpodobnějšího vítěze voleb. Dle některých zdrojů by mohl získat až 65 procent hlasů.

Nechci spekulovat na to, který z kandidátů vyhraje (nebo si na to dokonce vsázet). Existuje daleko lepší a jednodušší predikce, na které dokážu profitovat (mimo sázení). Nedávno jsme si detailně popsali můj výpočet s úvahou pro růst amerického státního dluhu za nejbližší čtyřleté období minimálně o dalších šestnáct biliónů dolarů.

Vycházím z predikce amerického státního deficitu přibližně 3,5 (nebo spíše až 4) biliónů USD ročně. Tím pádem je to za 4 roky až 14 nebo více biliónů. Na grafu výše je jasné, že toto tempo může být i daleko rychlejší.

Ani jeden z kandidátů se netají návrhy pro snížení daní (navíc bez snížení výdajů) a dalšího utrácení. Základní matematikou dospějeme k výsledku ještě rychlejšího růstu státního dluhu. Jenom za poslední tři týdny vyskočil americký státní dluh o 473 miliard USD.

Na dalším grafu výše lze pozorovat, že největší akciový index S&P 500 si letos připisuje zisk kolem 24 procent. Tím se rok 2024 stává zatím nejvíce růstovým od roku 1999. Nadále se spekuluje na všech aktivech, kde to jde. Bude výsledek jiný než to co následovalo v období let 2000 až 2003?

Můžeme brát kroky super investorů jako vodítko, jak investovat?

Nejznámější investor Warren Buffet se opakovaně vyjádřil ohledně časování trhu jako o náročné (až nemožné) a naivní myšlence. Navzdory tomu můžeme pozorovat jeho kroky a číst jeho dopisy akcionářům. Na základě toho můžeme usoudit jestli vidí na trhu mnoho příležitostí, nebo je trh přehřátý a vyčkává korekci.

Historicky můžeme vidět, že už v červnu 2005 viděl trhy jako překoupené a postupně akumuloval až 24,6 procenta hodnoty spravovaného portfolia v hotovosti. Následně nastala recese a korekce akciových trhů až o dva roky později. Mezi tím začal pomalu uvolňovat peníze do trhu, což se mu velmi slušně vyplatilo.

Dnes se poměr hotovosti v ním spravovaném portfoliu pohybuje až kolem 30 procent. Poslední měsíce silně prodává akcie z portfolia. S velikosti portfolia, které spravuje není jednoduché najít výhodně oceněné společnosti. Tím pádem se domnívám, že nevidí žádné společnosti za atraktivní ceny.

Další super-investoři dlouhodobě výrazně překonávající trhy, jsou Stanley Druckenmiller a Paul Tudor Jones. Stanley Druckenmiller se před pár dny vyjádřil, že spekuluje na růst výnosů amerických státních dluhopisů a tedy pokles jejich hodnoty (krátká pozice na americké dluhopisy). Předpokládá, že výnosy budou vyšší po delší dobu. Ze svého portfolia kompletně vyprodal společnost Nvidia a začal nakupovat akcie težařů zlata.

Paul Tudor Jones se vyjádřil v nedávnem rozhovoru v podobném smyslu. Všechny cesty současné i budoucí americké vlády vedou k vyšší inflaci. Tím pádem ve svém portfoliu aktuálně drží Bitcoin, zlato a jiné komodity.

Na obrázku výše můžete úplně vpravo zaznamenat strategii, kterou se Paul Tudor Jones dlouhodobě drží mezi nejlepšími tradery. To jenom poukazuje nato, kam se teď za příležitostmi na trzích dívají miliardáři.

Bitcoin testuje historické maximum 73 800 USD

Bitcoin se včera večer dostal až lehce pod historické maximum kolem 73 600 USD. Naráží na poslední horní část rezistenčního pásma od 66 000 až po současnou hladinu 74 000 USD. Po proražení poklesového kanálu (žluté linie) došlo k návratu a potvrzení jako supportní hladiny. Na indikátorech RSI a MACD se zatím neobjevují zřetelné náznaky pro negativní vývoj a prudké otočení dolů.

Na základě toho očekávám další otestování průrazu na nové historické maximum. Pokud se to povede, nemáme zatím jednoznačné hladiny kam až může Bitcoin vystoupat. Jsou to celkem divoké dohady a predikce dle Fibonacciho prodloužení předchozího vývoje v rozsahu až po 140 000 USD za Bitcoin).

Z mého pohledu je to dostatečný signál, abych taky spekuloval na další růst. Zdůrazňuji slovo spekuloval s ohledem na obavy pro akciové trhy a americkou ekonomiku. Pokud nastane krize / recese, nevíme jakého bude charakteru a spekulativní aktiva zřejmě dostanou tvrdou ránu.

Do dlouhé pozice tedy vstupuji poměrně výhodně se stoplossem kolem 66 000 až 65 000 USD. Pokud Bitcoin znovu propadne pod tuto hladinu, bude to velký varovný signál. Už i pokles zpátky pod 68 000 USD by pro mně bylo spojené s pozdvižením obočí a značně zvýšenou obezřetností jestli pozici opustit.

Do té doby se rád svezu na trendu a budu postupně fixovat zisk posouváním stop-losu nahoru. Aktuálně přisuzuji to co se děje na trzích finální fázi bubliny jak na technologických akciích tak kryptoměn. Avšak klidně může trvat ještě další týdny až jednotky měsíců. Nerad bych si nechal tyto zisky ujít s limitovaným rizikem.

Investujte do bitcoinových ETF na platformě XTB

Zlato formuje nové maximum nad 2 775 USD za unci

Zlato se dostává na nové historické (nominální) maximum na spotovém trhu. Dostalo se až nad 2 775 USD za unci. To navzdory lehce negativním kvartálním výsledkům největší těžební společnosti Newmont minulý týden.

Newmont je sice největší těžební společnost zlata na světě, avšak zdaleka ne nejlepší. Poslední roky znatelně stagnují. Jejich náklady na těžbu znatelně rostou po nedávné akvizici o něco menší společnosti Newcrest.

Nejbližších pár let je čeká restrukturalizace a prodej některých menších aktiv (dolů), které jim nevydělávají. I z tohoto důvodu pro mně směrodatnější budou výsledky a guidance vedení společností jako Agnico Eagle, Kinross Gold, Alamos Gold nebo Lundin Gold. Jejich náklady na těžbu jsou většinou daleko nižší a tím pádem i čisté marže a zisk je zajímavější.

Na těchto cenách za unci zlata už i tak drtivá část těžařů produkuje velmi slušné zisky. To pomalu přitahuje pozornost běžných retailových investorů. Vidím jak se objevuje větší objem článků na toto téma od různých zdrojů, které ještě 2 měsíce zpátky označovali zlato za přežitek minulého tisíciletí. Je nutné upozorni, že zkušení investoři pohybující se v sektoru komodit a drahých kovů pomalu začínají brát menší zisk.

V situaci, kdy akcie v sektoru vyskočí o 100 až 300 procent, je na místě vzít část zisku a pak si užívat jízdu zdarma bez rizika ztráty původní investice. Obzvláště, když vyhlídka pro rychle rostoucí (ne jenom) americký stát dluh dává obrovskou pravděpodobnost pro další značný růst ceny zlata nad 3 000 USD za unci v nejbližších letech.

Na týdenním grafu zlata se zatím neobjevuje žádná výraznější slabost. Každý menší pokles je rychle vykoupený a jde se na nová maxima. Jenom za letošní rok si připisuje zisk přes 34,5 procenta. Avšak indikátory RSI a MACD na týdenním grafu naznačují překoupené pásmo. Tím pádem jsem opatrný a budu zřejmě část pozic snižovat, ať si vybuduji menší rezervu v hotovosti až dojde k poklesu ceny zlata i akcií v celém sektoru.

V minulém přehledu jsme si popsali vývoj obrovského množství krátkých pozic manipulujících cenu stříbra. Pro představu jak silně je trh s „papírovým“ stříbrem napákovaný / manipulovaný: na každou fyzickou unci stříbra existuje až kolem 408 „papírových uncí“ v různých derivátech.

Spotová cena stříbra se navzdory těmto pozicím dostává znovu nad 34,4 USD za unci. Tím pádem roste pravděpodobnost „short-squízu“ krátkých pozic. V takové situaci budou s rychle rostoucí cenou fyzického stříbra spekulanti nuceni nakoupit na otevřeném trhu stříbro pro pokrytí své krátké pozice. Takže cenu vyženou ještě výše nahoru.

V dlouhodobém horizontu je obrovský předpoklad, že k takové události dojde právě díky rostoucí poptávce a využití stříbra pro průmyslové aplikace. Za poslední 4 roky se ročně v průměru mine o 200 miliónů uncí stříbra víc než je vytěženo (aktuální světová roční produkce kolem 1 150 – 1 200 uncí). Nedávný patent nových baterií pro elektromobily od společnosti Samsung může ještě zvýšit tento deficit.

Navíc těžaři stříbra se na grafu vůči indexu S&P 500 dostávají do jasného uptrendu. V tomto sektoru očekávám ještě slušný poprask a hodně pozornosti. Skutečně výborných společností v sektoru stříbra je jenom pár.

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.6 / 5. Počet hlasujících 14

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img