Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny a další investiční aktiva. Americké akciové indexy se nadále drží poblíž historického maxima. Spekulativní nálada na trzích pokračuje zatímco velcí investoři jako Warren Buffet prodávají a akumulují hotovost. Jamie Dimon varuje před stagflaci. Zlato a stříbro pokračuje v korekci. Strhli sebou i měď a nickel. Kde můžeme čekat dno poklesu a pokračování růstového trendu pro komodity?
Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin
Bitcoin v pátek vyklesal na 66 500 USD, kde ho podržela supportní hladina. Dnes ráno roste zpátky na 69 100 USD a altcoiny poslušně následují. Celý kryptoměnový trh se zvedá v jednotkách procent. Na akciovém a kryptoměnovém trhu nadále převládá spekulativní nálada. Už to působí, že se Bitcoin nepodívá na nižší ceny. Níže se podíváme jestli je tomu skutečně tak a co by mohlo situaci zvrátit?
Poklesový trend inflace a opatrnost velkých hráčů
Minulý týden jsme sledovali lehce klesající americkou inflaci. Meziročně poklesla jádrová inflace ze 3,8 na 3,6 procenta. Celková klesá ze 3,5 na 3,4 procenta. Meziměsíčně však obě rostou o 0,3 procenta. Zatím je zpomalování Americké inflace velmi decentní.
Tento týden byla reportována inflace z Kanady, Británie a Japonska. Můžeme si srovnat obrázek vývoje velkých světových ekonomik. Kanadská celková inflace klesá ze 2,9 na 2,7 procenta. Jádrová inflace klesá meziročně ze 2 na 1,6 procenta. Meziměsíčně však roste o 0,5 procenta. Britská inflace klesá meziročně skokově ze 3,2 na 2,3 procenta! Jádrová inflace meziročně klesá ze 4,2 na 3,9 procenta. Meziměsíční přírůstky jsou kolem 0,3 procenta. Japonská celková inflace meziročně klesá ze 2,7 na 2,5 procenta. Jádrová inflace ze 2,6 na 2,2 procenta.
Už to vypadá, že většina centrálních bank dokáže efektivně potlačit inflaci svou politikou zvýšení úrokových sazeb. Jenže, co když inflace ve většině zemí klesá ze stejného důvodu a tím nejsou úrokové sazby?
Hlavním důvodem proč nám tento měsíc inflace klesá téměř ve všech hlavních ekonomikách může mít spojitost s poklesem cen ropy. Jak všichni víme, bez ropy je těžké cokoliv vyrobit a dopravit k zákazníkům. Nemělo by nás překvapit, že cena ropy se propisuje do cen téměř všech produktů a spotřebního zboží. Za poslední měsíc se její cena propadla o více než 12 procent. Jenže nadále se držíme těsně pod poklesovou linií posledních dvou let. Na denním grafu se už objevuje menší konvergence.
Za předpokladu růstu nad poklesovou linii se můžeme lehce dostat zpátky do zóny 85 – 92 dolarů za barel. Tam je dlouhodobá rezistence. Překonání nahoru by bylo velmi negativní. Avšak ze střednědobého pohledu bych očekával spíše stagnaci v zóně 80-92 dolarů za unci. Pokud by se potvrdila recese v Americe nebo jiné velké ekonomice, může nižší poptávka negativně ovlivnit cenu ropy.
Jedním z důvodů proč si myslím, že cena ropy se bude držet na těchto vyšších úrovních je obrovská podinvestovanost sektoru těžařů ropy. Podobně jako v jiných částech těžebního sektoru i sektor těžby ropy má nedostatek investic pro hledání nových zásob ropy a rozvoj infrastruktury.
To může být jedním z důvodů co láká Warrena Buffeta nakupovat ropné akcie. Na aktuálních cenách ropy mají obrovské zisky a navíc vydávají slušnou dividendu v kombinaci se zpětným odkupem (buyback) akcií. Buffet má poslední dobou značný problém najít levné akcie, dokonce prodával značnou část akcií Apple.
Tím pádem akumuloval kolem 190 miliard dolarů se kterými vyčkává na příležitosti. To představuje přibližně 36 procent prostředků, které spravuje. Na těchto prostředcích zatím dostává slušný zisk na úrovní výnosů amerických státních dluhopisů (cca 5 procent ročně). Takto velká alokace do hotovosti však naznačuje, že větří příležitosti na akciovém trhu.
Jak můžeme vidět nalevo, sektor komodit se poslední týdny značně zvedá. Ještě donedávna přesně koreloval s inflaci. Aktuálně dochází k odtržení a je jenom otázka času, než se vyšší ceny komodit projeví na cenách produktů a zvýší inflaci.
Jamie Dimon, šéf banky JP Morgan na konferenci v Číně naznačil další varování ohledně možné recese a stagflace pro spojené státy. Naznačuje zvýšenou pravděpodobnost nutnost držet úrokové sazby na aktuálních nebo i vyšších úrovních a “tvrdého přistání” americké ekonomiky.
Inflace bude podle něj přetrvávat daleko více, než si většina trhu myslí. Spotřebitel už ztratil svoje úspory z Covidových stimulů a teď už utrácí na dluh. Navíc ve středu byly zveřejněné zápisky z posledního zasedání Fedu. Vyplývá z nich, že zástupci Fedu jsou více znepokojení ohledně inflace a klesá jejich odhodlání pro snižování úrokových sazeb a uvolnění monetární politiky.
Akciový trh se nadále zvedá, divergence na obzoru
Akciové trhy na čele s velkými akciovými indexy se nadále drží poblíž svých historických maxim. Akciový index S&P 500 jako jednoznačný zástupce pro všechny “pasivní investory” dosahuje nového maxima kolem 5335 bodů. Tento týden byl tažený nahoru právě silnými výsledky společnosti Nvidia a polovodičovým sektorem.
Po nedávné mini korekci a odražení se nahoru od horní linie růstového kanálu formuje nový vyšší vrchol. Jenže indikátory RSI a MACD signalizují ještě silnější varovní signál ve formě vznikající divergence od jedno denního až po týdenní graf. Čistší signál k prodeji už si snad ani nemůžeme přát. Schválně se podívejte na divergence kolem vrcholu koncem roku 2021.
Tehdy se podobná divergence objevila opakovaně, pokaždé trh povyrostl o pár procent výše. Každý malý růst využili velcí hráči k prodeji akcií retailu. Je to jenom otázka času. Je téměř jedno jestli to budou jednotky dní nebo jednotky týdnů.
Mnoho investorů nadále spekuluje na pozitivní růst akcií a indexů až do amerických prezidentských voleb. Jenže to, je veřejné známy fakt o kterém ví i velcí hráči. Pokud by i akciový index nadále lehce rostl (a divergence se prohlubovali na dvou týdenní graf), očekávám výrazné prodeje na trzích. Teď už nakupuje jenom poslední retail, spekulativnější už to snad ani nemůže být.
Půjde Bitcoin na nové maximum nad 74 000 USD?
Bitcoin byl ještě začátkem minulého týdne nad cenovou hladinou 72 000 USD a následovala korekce. V pátek se vrátil lehce pod 66 500 USD, kde potvrdil supportní hladinu.
Aktuálně roste pravděpodobnost pro další impulsní vlnu nahoru a otestování historického maxima 74 000 USD. Potenciálně bychom se mohli podívat na nové maximum kolem 75 000 až 77 000 USD. Avšak očekávám značný prodejní tlak už kolem začátku rezistenčního pásma 70 000 USD.
Tím pádem pro pozitivně naladěné investory / spekulanty je ve hře zisk dalších 7 až 11 procent z aktuálního ocenění. Daleko zajímavější by to mohlo být pokud spekulujete na růst některých altcoinů.
Mnoho z vás teď spekuluje na finální povolení spotových ETF pro Ethereum. Kladu si však otázku, jestli bude následná reakce trhu stejná jako po schválení ETF pro Bitcoin a dojde k výprodeji na trzích?
Negativnější (červená) varianta je zamítnutí dalšího růstu pod rezistencí kolem 70 000-72 000 USD. V takovém případě, by se Bitcoin mohl znovu vrátit do spodní části klesajícího žlutého kanálu. Nebyla by vyloučená další distribuce a pokles ke hladině 60 000 USD nebo i výrazně níže. Tato varianta přichází do úvahy pokud se vyplní silná divergence na akciových indexech a výprodej po schválení ETF pro Ethereum. Proto je na místě používat stoploss na dlouhé pozici.
Zatím to není na vstup do krátké pozice, smysl by mi to dávalo hlavně kolem výše zmíněného nového vrcholu kolem 75 000 až 77 000 USD.
Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky
Zlato a stříbro korigují nedávný růst, poroste cena niklu?
Zlato a stříbro si procházejí očekávanou korekci, jak jsme si avizovali v posledních přehledech trhu. Na intradenním grafu zlata se objevovali náznaky divergence a pro mně to byl signál k prodeji části pozic v sektoru težařů zlata a hlavně stříbra.
Pro vývoj zlata zůstávají cíle beze změny. Nejbližší 1-2 týdny by mohla pokračovat lehká korekce až do zóny 2300 – 2250 USD za unci. Jako nejhorší variantu uvažuji pokles do zóny 2160 USD (velmi nepravděpodobné s ohledem na nákupy centrálních bank a retailu z Asie i na těchto cenách).
S výhledem do konce roku 2024 bych pro zlato očekával setrvání v silném růstovém trendu. Nebude to však jedná rovná linie nahoru. Všechno se vyvíjí ve vlnách formou 3 kroky kupředu, 2 kroky zpět. Tento princip platí pro všechny trhy a vychází z lidské podstaty, neustálého střídaní chamtivosti a strachu. Trhy se přesouvají ze stavu překoupenosti do předprodaného stavu. A to je v pořádku, pokud je takto chápete.
Obdobný časový horizont můžeme aplikovat i na vývoj stříbra. U něho se předpokládá kopírování trendu zlata, avšak z výrazně větší volatilitou ceny. Zlato má výrazně silnější postavení jako bezpečné aktivum a kupují ho z tohoto důvodu centrální banky. Stříbro není tak daleko a soupeří u něj jednak použití jako průmyslového kovu a částečně jako investičního kovu pro běžné investory.
Centrální banky zatím nemají důvod ho nakupovat, zásoby jsou dostatečné a produkuje se i jako vedlejší produkt dalších “základních kovů”, čím se těžko odhaduje jeho roční produkce.
Predikce ceny stříbra je daleko těžší než u zlata. Data pro spotřebu stříbra jako průmyslového kovu naznačují rostoucí poptávku a možná až deficity pro nejbližší roky. Pokud však nastane recese, průmyslová poptávka poklesne a není jisté, jestli poptávka po tomto investičním aktivu bude dostačující.
Podle toho co nám teď naznačují grafy, bych očekával pokračování poklesu (korekce) do zóny kolem 29-30 USD za unci. Následné pokračování pro zlato by mělo táhnout nahoru i stříbro a jako další zastávka do konce roku se nabízí zóna kolem 35 až 40 USD za unci.
Nejde o žádné extrémní číslo. Obzvláště, když zvážíme téměř tříletou akumulační stranovou strukturu. Z dlouhodobého hlediska (po upravení o inflaci) je historicky velmi levné. Pokud by se mělo pokusit o překonání maxima, muselo by jít na ceny kolem 100+ dolarů za unci. Na aktuálních cenách však nabízí dostatečně velké marže pro značnou část producentů.
Dalším kovem, který teď má smysl sledovat je Nikl. Hlavním producentem Niklu je Indonésie a Filipíny (až 58,2 % světové produkce). Ty se poslední roky pokoušeli značně navýšit produkci. Trhy zaplavili levnější produkci avšak za cenu obrovského znečištění celého regionu. Aktuálně dochází k zavírání některých dolů nesplňujících regulace a environmentální normy pro západní země.
Dalším významným producentem je Rusko. To poslední roky od vpádu na Ukrajinu prodává všechny možné zásoby, aby financovalo válku. Jenže podobně jako u ropy a jiných surovin nereinvestují do hledání dalších depozit a spíše vyčerpávají dosavadní rezervy. Tempo prodejů rezerv se pomalu snižuje a podle dlouhodobé spotové ceny Niklu už máme zformované dno kolem 16 000 USD za tunu začátkem roku 2024.
Cena Niklu se teď postupně zvedá až na 21 600 USD za tunu (+36 procent během dvou měsíců). Na grafu můžeme pozorovat zformování plné impulsní vlny a počátek mini korekce. To je pro mně signál pro akumulaci nejlepších akcií ze sektoru težařů Niklu.
Další impulsní vlna nahoru může cenu zvednout až ke 28 000 USD za tunu. Obdobně jako měď a další průmyslové kovy bude silně záviset od poptávky a případné světové recese. Je nutné si dávat pozor co nakoupíte. Jako u všech kovů je rozhodující kvalita depozit (grade). Čím vyšší kvalita, tím více ekonomický je daný projekt. Tzn. dokáže produkovat danou komoditu ekonomicky při nižších tržních cenách. Velmi důležité je ve které krajině se dané (společnost) depozita nacházejí.
Úplně stejná pravidla platí ať už se jedná o těžaře ropy, zlata, stříbra nebo jiných komodit. Klíčová je kvalita x velikost, které zvyšují marže a profitabilitu. Samotná velikost zvyšuje jenom náklady pro projekt.
Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB