19.6.2024 Přehled trhu: Bitcoin klesá na 64 000 USD, akciové trhy pokračují na nová cenová maxima

5
(8)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme vás u dalšího přehledu trhu pro akciové indexy, kryptoměny a další investiční aktiva. Bitcoin klesá na 64 000 USD a táhne sebou altcoiny dolů. Akciové indexy jsou nadále tažené nahoru jenom skupinkou pár technologických akcií. Tento týden Evropská a Britská inflace. Zamává vývoj cen ropy s inflací?

Nejvolatilnější kryptoměny

Bitcoin se v úterý ráno propadl až po 64 000 USD. Z tohoto poklesu se lehce vzpamatovává návratem na 65 600 USD. Avšak pokud se nedostane zpátky výrazně nad 66 000 USD, kde se teď formuje rezistence. S vysokou pravděpodobností ho čeká další pokles. Altcoiny dostávají tvrdou ránu a mnoho jich klesá o nižší desítky procent. Otáčí se trend k hlubšímu poklesu?

Makro kalendář tohoto týdne: Inflace v eurozóně

Pondělí nepřineslo téměř žádné zajímavé makro data. Dnes nás čeká zveřejnění celkové meziroční inflace v eurozóně. Očekává se lehký růst ze 2,4 na 2,6 procenta. Je možné, že Evropská centrální banka začala snižovat úrokové sazby předčasně?

Pro dnešek je na plánu velké množství projevů zástupců americké centrální banky a americká produkce. Zítra to bude britská inflace, kde se očekává výraznější pokles celkové meziroční inflace ze 2,3 na 1,9 procenta. Americký akciový trh bude ve středu zavřený kvůli svátku.

Nejzajímavějším dnem tohoto týdne bude zřejmě čtvrtek. Čeká nás zveřejnění amerických žádostí o podporu v nezaměstnanosti, které se poslední týdny zvedají. Zároveň bude zasedat britská centrální banka a prozatím to vypadá na ponechání stávajících úrokových sazeb. Pátek přinese celou řadu dat pro indexy PMI z Evropy a Ameriky.

Cena ropy a komodit jako hlavní indikátor vývoje inflace?

Několikrát jsem se tady zmínil, že sleduji cenu ropy jako jednu z hlavních komodit ovlivňující vývoj inflace. Její cena zasahuje do vývoje cen v rámci výroby a distribuce téměř všech dalších komodit a surovin pro hladké fungování ekonomik od nejvyspělejších až po země “třetího světa”.

Aktuálně se cena ropy zvedá od supportní hladiny kolem 72 dolarů za barel. Po nedávnem poklesu, který nejvíce přispěl k meziměsíčnímu propadu inflace v mnoha zemích. Poslední 2 týdny se ropa znovu zvedá o přibližně 10 procent na 79,6 USD za barel. Zároveň se vrací nad dlouhodobou poklesovou linii (bílá). V případě dalšího růstu možná až po 87 USD to bude působit silně proinflačně. Důvodem růstu ceny je tentokrát snížení produkce ve Venezuele.

Na grafu výše můžeme pozorovat opoždění ceny ropy za celým košem komodit. Aktuálně se tento komoditní koš zvedá. Zároveň už volným okem můžeme na grafu vidět jak pokles černé křivky formuje korekční vlnu. Poslední pokles můžeme označit jako vlnu abc dolů, kde vlna a:c je 1:1. Tím pádem pokud nastane otočení nahoru, poroste značná část komodit z “koše”, ropa by měla následovat ve značném růstu.

Na grafu polnohospodářských komodit lze pozorovat pokračování růstového trendu (žlutá křivka). Tím pádem by se brzo měl otáčet nahoru i trend pro ceny potravin, které jsou od základních komodit pro výrobu potravin přímo odvozené. Značně rostoucí ceny potravin můžeme pozorovat takto na oficiálních datech, ale ještě více je pozoruji naživo v obchodech na svém vlastním “spotřebním koši”.

Navzdory tvrdým datum si mnozí investoři myslí, že Fed a další centrální banky zvládnou potlačit další inflaci. Akorát aktuální vývoj úrokových sazeb a postoj zástupců centrálních bank tomu moc nenasvědčuje. Během víkendu se Neel Kashkari (z Fedu) vyjádřil o možném snížení úrokových sazeb až po volbách amerického prezidenta na konci roku kolem prosince. Tím pádem se ze spekulativních očekávaní sedmi snížení z počátku roku dostáváme až na pouze jedno snížení na konci roku.

Americké akciové indexy se dostávají na další extrémně překoupené hladiny lehce pod hodnotu 5500 bodů. Spekulace do technologického sektoru pokračují. Podle jednotlivých sektorů výše můžeme pozorovat, že jediným tahounem celého indexu je v podstatě skupinka šesti největších firem. Tři z nich (Nvidia, Apple, Microsoft) mají extrémní koncentraci. Takto velká koncentrace do tří společností ve srovnání s celým indexem a americkým HDP tady ještě nebyla.

Jestli je více táhne pasivní investování do ETF pro S&P 500 nebo spekulace na jednotlivé tituly není jednoznačné. I tak je zřejmé, že zrovna tyto tituly táhnou nahoru celý akciový trh. Samotná Nvidia se letos přičinila k více než třetině celého růstu indexu S&P 500. Pokud se podíváme na rovnoměrně rozložený index S&P 500 (equal weighted = každá společnost má stejnou váhu), tak momentálně index klesá.

Menších 494 společností indexu nemá tak jednoznačný růstový vývoj jako ty největší technologické společnosti. Na grafu Russell 2000 lze pozorovat ještě větší rozdíly a slabý zájem o menší společnosti. Přitom právě ty tvoří více než dva třetiny celkového pracovního trhu v Americe. Jakýkoliv problém menších společností se může velmi ošklivě projevit na míře nezaměstnanosti.

Kdo sleduje tyto analýzy pravidelně, dobře ví, že se od amerických technologií aktuálně distancuji v očekávaní výraznější korekce. Jestli to přijde za týden nebo až koncem roku je mi vcelku jedno. Do takto překoupeného trhu se mi tedy nechce vstupovat.

Pokud už mám na něco spekulovat, tak se raději dívám na jednotlivé akcie z nejvíce předprodaných sektorů z indexu, kterým se doteď moc nedařilo dle rozboru jednotlivých sektorů výše. Tam bych očekával z dlouhodobějšího hlediska prostor pro nápravu a růst.

Prozkoumejte akcie na platformě XTB

Bitcoin se propadl až po 64 000 USD

Bitcoin se propadl až na 64 000 USD, kde dočasné nachází zájem nakupujících. Pokud však neprorazí zpátky nad 66 000 USD čeká ho další pokles.

Podle denního grafu výše můžeme vidět značné divergence, které se nám formují na denním a týdenním grafu už poslední dva týdny. Tím pádem není tento pokles ničím nečekaným.

Divergence na indikátorech RSI a MACD jsou vždy náznakem pro zvýšenou pozornost. Tentokrát mi naznačují další možný pokles až po spodní linii poklesového kanálu (žlutá), která je kolem 55 000 až 53 000 USD. Nejdříve však musíme klesnout pod support kolem 62 000 USD. V situaci, kdy je většina trhu až přehnaně nadšená pro další růst dává tento vývoj smysl. Velcí hráči si můžou lehce sáhnou na likviditu, která se nachází na nižších úrovních.

V případě poklesu o 15 až 20 procent od maxim se najde dostatek nezkušeného retailu, který začne v panice prodávat. Tím podpoří jejich záměr pro vymetení (vylekání) slabých článků z trhu než přijde další pokračování býčího trendu.

Letní měsíce bývají spíše klidnější / nudnější pro krypto trhy. Není však vyloučené i vybírání zisků od drobnějších investorů, kteří si chtějí užívat dovolené. Tím pádem by mě vůbec nepřekvapila větší korekce resp. její pokračování v horizontu dalších 2-3 měsíců. Nejhorší poklesová varianta, která se na grafu jeví je pokles až do zóny 44 000 – 41 000 USD, kde by už většina spekulantů i investorů měla nervy na krajíčku a připravovali se na likvidace napákovaných pozic.

Zaregistrujte se na Binance skrze tento odkaz a získejte 10% slevu na obchodní poplatky

Zlato znovu nachází zájem investorů, stříbro jako předstihový indikátor?

Zlato se stabilizuje kolem 2300 USD za unci a nechce se mu níže, co naznačuje pokračující zájem investorů o nákup fyzického zlata. A to navzdory negativním zprávám o přerušení nákupu fyzického zlata od Čínské centrální banky v květnu.

Velká část investorů si neuvědomuje jak velký vliv má Čína na jednotlivé komodity v celosvětovém rozsahu. Zlato není jediný kov, který dokážou svými nákupy ovlivňovat na ceně.

Zlato se poprvé v historii dostává na druhou příčku ve výši celkových celosvětových rezerv centrálních bank a překonává Euro. Reprezentuje 17,6 procenta všech rezerv. Americký dolar je neohrožené nadále na prvním místě se zastoupením ve výši 48,1 procenta.

Na grafu zlata můžeme pozorovat několika násobný pokles ke 2280 USD za unci. Avšak graf se pomalu zakulacuje co indikuje možné dokončování korekce. Pokud to bude realitou, čeká nás další značný růst až do zóny 2500-2700 USD do konce roku.

Na druhé straně, nejhorší poklesová varianta nás může zavést až po 2180-2150 USD za unci. Je vhodné počítat i s touto variantou a nechat si nějaké peníze na průměrování nákupů metodou DCA.

Na intradenním šestihodinovém grafu stříbra už můžeme pozorovat formování konvergencí a zakulacování poklesu. Stříbro by mohlo sloužit jako předstihový indikátor i pro vývoj ceny zlata. Zájem investorů na těchto cenách dorovnává prodejní tlak.

Na aktuálních cenách se už formují podobné struktury dokončování korekce i na jednotlivých akciích těžařů zlata a stříbra. Z mého pohledu je to už připravené na postupnou reakumulaci.

V případě, že cena zlata a stříbra našla dno korekce, je pravděpodobný raketový růst na výrazně vyšší ceny stříbra. Nejbližší rezistence se nachází až kolem pásma 34,5 USD. Další výrazně silnější kolem 40 USD za unci. V takovém případě se cena mnohých těžařů stříbra zdvojnásobí, než se běžný retailový investor rozkouká v sektoru a zareaguje na trend. Je nejvyšší čas se dovzdělat v tomto sektoru a vědět posoudit správné společnosti pro investici (u spekulací to platí ještě více).

Prozkoumejte zlaté ETF na platformě XTB

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 8

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img