15.3.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a Bitcoin – Hazard na trhu navzdory krachujícím bankám a rostoucí inflaci!

4.3
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden předvádí Bitcoin obrovskou volatilitu v desítkách procent. Akciový index v reakci na zásah americké FDIC na krachující banky včera rostl a mnoho spekulantů znovu vstupovalo do dlouhých pozic. Dnes se podíváme na další makro data a zároveň popíšu, proč si myslím, že je aktuálně lepší trh opustit nebo trpělivě vyčkávat.

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Poslední tři dny Bitcoin vyrostl ze supportní hladiny 19 600 na 26 500 USD (+ 35 %)! Velká část altcoinů jej následuje růstem o desítky procent a kryptoměnový trh znovu zažívá euforii. Po silném zamítnutí včera večer Bitcoin vyklesal na úroveň 24 600. Altcoiny navzdory tomu rostou.

Makro kalendář a interpretace dat:

Pondělí se neslo ve znamení novinek ohledně uzavření Signature bank a Silicon Valley bank. Vracíme se v čase do let 2008-2009, kdy naposled zkolabovaly americké banky a tato řetězová reakce vedla k recesi. Dnes se objevují negativní zprávy o švýcarské bance Credit Suisse, která má posledních pár let značné problémy a prostředky od nich odtékají jinam. Níže můžete vidět Swapy, které slouží jako pojištění proti defaultu (krachu) banky. V roce 2008 se investicí do těchto swapů proslavil americký investor Michael J. Burry a vydělal na tom stovky procent. Jejich cena se dnes obchoduje na historických maximech, značně nad úrovní z let 2006-2009. Můžeme očekávat kolaps Evropských bank s horším balance sheetem a zlým managementem rizika?

Pro Evropu se včera objevila nová inflační data ze Španělska a dnes i z Francie, kde inflace nadále roste meziměsíčně i meziročně. Celková Americká inflace naopak lehce klesá meziročně z 6,4 na 6 procentních bodů. Jádrová inflace klesá jenom lehce z 5,6 na 5,5 procentních bodů. Meziměsíčně však stále rostou, trhy se radují předčasně a spekulují na pozastavení dalšího zvýšení úrokových sazeb po nejbližším zasedání Fedu, které proběhne příští týden (22. března). Nejvýraznější pokles přináší pokles cen energií, nájmy a služby nadále rostou.

Dnes můžeme po otevření US trhu očekávat zveřejnění PPI (producentský cenový index) a meziměsíční údaj o poklesu / růstu maloobchodních prodejů.

Zatímco velcí hráči jako Fidelity zvažují, zdali bude Bull market pro akciový index S&P 500 pokračovat, malí hráči jdou naplno Risk-on mód a vstupuji zpátky do trhu. Kdo myslíte, že má lepší risk management a odhad vývoje akciových trhů než instituce spravující stovky miliard dolarů? Je možné, že Super-cyklus akciových indexů v Americe zažije turbulence?

Další výstražný signál po minulo-týdenních indikacích je pravděpodobnost Americké recese podle velikosti spreadu (rozdílu) u amerických dluhopisů (otočená výnosová křivka; krátké vs. dlouhé durace). Tento graf za svou historii neposkytnul falešný signál. Predikována jsou data v 12měsíčním předstihu.

Dolarový index dnes prudce roste, stáhne akcie dolů?

Dolarový index DXY dnes prudce roste až na hladinu 104,6 bodů a pokouší se znovu otestovat klouzavé průměry EMA 200 a EMA 55 na denním grafu. Negativní (růstová varianta) počítá s opětovným překonáním rezistence kolem aktuální úrovně. Překonání a potvrzení úrovně by znamenalo další volatilitu a propad akciových indexů a s velkou pravděpodobností i kryptoměn.

Pozitivní varianta pro spekulanty (pokles dolarového indexu) uvažuje se zamítnutím u nejsilnější úrovně kolem klouzavého průměru EMA 200 1D a další propad. Všechno se bude odvíjet od makro dat a fundamentálních zpráv z trhu. Je lepší být trpělivý a počkat si na příští týden.

Dnes ráno však tento růst dolarového indexu nepřeje akciím, které se v pre-marketu propadají. Další růst dolaru naznačuje zvedání indikátorů RSI a MACD k rezistencím.

Akciový index S&P 500 v pre-marketu padá

Akciový index S&P 500 včera uzavřel růstem na 3917 bodech. Dnes v pre-marketu klesá na hladinu 3845 bodů (-1,75 %), čím by mohl umazat celý včerejší růst indexu. Toto prolomení pod dlouhodobou klesající linii (bílá čárkovaná) vůbec není dobré. Ztrátou supportů kolem 3900 bodů se zvyšuje pravděpodobnost pro další poklesy, jak jsme si popsali v pondělí.

Indikátory RSI a MACD na denním grafu níže, znovu klesají a nachází se pod rezistenčními liniemi (žlutá). Nejbližší solidní support je až kolem předchozího dna cca 3490 bodů. Pro investory a tradery spekulující na rychlé uzdravení ekonomiky a pokračování růstového trendu to nebude dobré. Osobně jsem více konzervativní a stáhnul jsem se z rizikových aktiv. V případě poklesu na uvažovanou hladinu až kolem 3050 bodů (cca – 20 % z aktuálních hladin), klesnou všechna aktiva výrazně více.

Pokud je má úvaha správná, krátkodobě nás čeká velká volatilita a lokální růsty o desítky procent u akcií / Bitcoinu a dalších kryptoměn. Nenechte se zmást, i když pohyby jsou velmi lákavé. Vyčkám si tedy na zasedání Fedu příští týden pro víc dat.

Bitcoin se pokouší o polomení rezistence 25 000 USD

Bitcoin včera vyklesal zpátky na úrovně pod 25 000 USD, kde se nachází klouzavý průměr EMA 200 na týdenním grafu. Celý růst tohoto týdne může být obrovská past na býky, likvidace shortových pozic před dalším poklesem trhu. Tuto variantu není možné zamítnout, i když celý pohyb nahoru vypadá jako impulsní vlna na čtyřhodinovém grafu (níže).

Potenciální růstová varianta je z mého pohledu neustále méně pravděpodobná s ohledem na vývoj akciových trhů a značných problémů v celosvětové ekonomice. Nebo očekáváte, že Bitcoin už teď ochrání své investory a zafunguje jako ochrana proti inflaci a recesi (k čemuž byl vytvořen)?

Negativní poklesová varianta by znamenala návrat na předchozí dno cca 15 700 USD nebo ještě níže v závislosti na poklesu akciového indexu.

Jak jsem psal výše, osobně jsem velmi skeptický ohledně dalšího růstu, nemůžu ho však vyloučit. Z hlediska tradingu a risk managementu mi teď nedává smysl jít do Longové pozice. Jiný případ by byl zvrat na finančních trzích.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.3 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Kycok
Hodnocení článku :
     

👍

spot_img