15.04.2023 Tržní přehled pro akciový index S&P 500 a bitcoin – Americké banky reportují výborné výsledky a připravují se na recesi.

5
(6)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Bitcoin dále roste až k 31 000 USD. Včerejší zveřejnění maloobchodních prodejů a průmyslové produkce z Ameriky. Americké banky se připravují na recesi. Kam se vyberou akciové trhy?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin dnes ráno rostl až ke hladině 31 000 USD a aktuálně lehce klesá na 30 200 USD. Některé altcoiny raketově rostou o desítky procent, velká část však nadále vyčkává na prolomení rezistence bitcoinem nad 31 000 USD. Bude tento růst pokračovat a započal tedy nový bull market?

Makro kalendář a nejpodstatnější zprávy tohoto týdne:

Obzvlášť druhá polovina týdne přinesla velmi zajímavé makro zprávy z evropské a americké ekonomiky. Ve středu to byla americká inflace a indexy CPI. Celková inflace meziměsíčně a meziročně klesá. Jádrová inflace však tak pozitivní vývoj nemá.

Celková americká inflace meziročně klesá z 6 na 5 procentních bodů, což je pozitivní zpráva pro centrální banku. Negativní je však nárůst jádrové inflace z 5,5 na 5,6 procent. Nadále rostou ceny v sektoru služeb a bydlení.

Včera se objevila další smíšená data. Pozitivní více než očekávaný pokles indexů PPI (producentské nákupní ceny) a zároveň negativní nárůst nových žadatelů o podporu v nezaměstnanosti. Objevilo se 239 tisíc žádosti o podporu oproti očekávaným 234 tisícům (za březen to bylo jenom 228 tisíc).

Za dnešek máme data pro klesající maloobchodní prodeje, které klesají výrazně více než se očekávalo. Pokles meziměsíčně o 1 %. Průmyslová produkce lehce nad očekáváním, avšak nadále klesá už 11 měsíců v řadě.

Ve středu večer bylo zveřejněny informace ze zasedání centrální banky Fed (FOMC Minutes). Objevily se zápisky o očekávání “mírné recese” koncem roku 2023 samotnými členy Fedu. Zároveň předpoklad pro pokračování kvantitativního utahování a zvedání úrokové sazby o 0,25 procentního bodu na nejbližším zasedání centrální banky.

Další zajímavá data jsou dnešní výsledky bank JP Morgan, Citi a Wells Fargo, které překonávají očekávání a reportují obrovské zisky navzdory růstu úrokových sazeb. Ze zisků vyčleňují miliardy dolarů na krytí ztrát z případných nesplacených úvěrů. CEO JP Morgan a Citi očekávají v USA recesi.

Včera měl projev za Fed Christopher Waller. V projevu prohlásil, že inflace je nadále příliš vysoká a jeho práce není hotová. Trápí ho obzvláště jádrová inflace. Úrokové sazby budou s vysokou pravděpodobností nadále stoupat.

Narazil jsem na další zajímavé makroekonomické indikátory pro sledování:

  1. Historickým rozdílem mezi “Soft a Hard lendingem” (recesí) bylo utahování standardů bankami pro půjčky a hypotéky. Tzn. nízká dostupnost levného kreditu. Aktuálně je tempo růstu úrokových sazeb jedno z nejrychlejších v historii.

2. Dalším zajímavým ukazatelem, kde se nachází akciový index S&P 500 je takzvaný “Buffetův indikátor”. Podle něj se akciový index aktuálně nachází nadále v nadhodnocené zóně nad linií historického růstového trendu. Přemítnutí vrcholů indikátoru koreluje s obdobím recesí americké ekonomiky a akciového trhu.

Země BRICS vymění americký dolar za měnu krytou zlatem pro platby za ropu

Dolarový index poslední dny klesá s velkou pravděpodobností po jednání zemí BRICS o opuštění amerického dolaru jako rezervní měny pro platby za ropu. Dolarový index dále klesá a ráno dosáhnul hladiny 100,8 bodů. Od této hladiny se dočasně odrazil nahoru ke 101,6 bodům.

V případě, že se k zemím BRICS připojí i Saudská Arábie, bude to pro americkou ekonomiku značný problém a další oslabení amerického dolaru. Obávám se, že inverzní korelace dolarového indexu s akciovým indexem S&P 500 brzy skončí.

Akciový index S&P 500 dnes lehce klesá

Akciový index S&P 500 nejdříve vyrostl až na 4 160 bodů, během včerejšího podvečera klesl na 4 110 bodů. Indikátory RSI a MACD začínají klesat a formovat divergenci na krátkodobém denním a čtyřhodinovém grafu. Uzavřeme tento týden negativní poklesovou svíčkou?

Bitcoin nadále pod 31 000 USD

Bitcoin dnes ráno vyrostl až na 31 000 USD a začal lehce klesat ke hladině 30 200 USD. Altcoiny ho z velké části následuji a rostou až o desítky procent. Z pohledu technické analýzy je bitcoin neustále v rezistenční zóně až po 31 500 USD. Pro proražení a potvrzení dalšího růstu bych očekával růst nad tuto úroveň a následné potvrzení hladiny 28 600 USD jako supportu (zelená varianta). V takovém případě bychom mohli očekávat růst po další rezistenci až kolem 37 500 – 43 000 USD.

Negativní varianta je pokles z aktuálních hladin a návrat ke klouzavým průměrům na týdenním grafu (EMA 55 1W a EMA 200 1W) kolem 26 – 25 000 USD. Negativně naladěné mi přijdou indikátory RSI a MACD na denním grafu. Pokud dnešní svíce zavře tímto způsobem, indikuje to prodejní tlak a vybírání zisků. Zároveň se na indikátoru RSI formuje divergence.

Z mého tradingového pohledu vyčkávám na mírný pokles a reakci akciového trhu. Pokud u bitcoinu prorazíme 31 500 USD, bude dost prostoru na vstup do longové pozice. Zároveň by to znamenalo, že Bitcoin bude plnit svoji funkci digitálního zlata a ochrany před inflací či úpadkem ekonomiky.

Akciový trh má dostatek svých problémů a díky zprávám, které přicházejí se mi nechce věřit, že Fed zvládne ekonomiku zachránit před recesí. Je tedy na místě být velmi opatrný a čekat na výsledky společností v průběhu nejbližších 2-3 týdnů, kdy zároveň přijde zasedání Fedu a možné zvýšení úrokových sazeb na 5,25 procentních bodů.

Budeme rádi, pokud se v komentářích podělíte o názor, jestli Fed (a ECB) zvládá svoji práci a povede se jim “Soft landing”.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
4 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Michal Novák

Nic proti tomuto článku, ale ty zprávy ze světa mě baví. Vše se otáčí ze dne na den. Před měsícem predikce BTC na 12k, makro vše v řiti. Týden na to krachují banky. Všude články, kolaps bank, jak padá jedna za druhou. Fed inflaci nezvládá, vše v kopru, totální kolaps. Hned na to BTC na 30k. Všichni fomo “BTC jede na na 100k 10000k 100000k”. Teď po měsíci banky hlasí super výsledky a připravují se na recesi. BTC stojí a zlé jazyky tvrdí, že brzy příjde kolaps akcií a krypta. Já to už nestíhám 😄

AjRep

Velkým problémem krypta je v tuto chvíli ztráta investorské důvěry, která nastala po těch děsivých karambolech v minulých měsících (zánik Terra/Luna, pád burzy FTX). Bude to chtít nějaký delší čas, než se ta důvěra zase obnoví. Takže nějaký bull run je právě teď málo pravděpodobný, čekám spíš střednědobou stagnaci.

Vojtech

To má point👍

spot_img