10 pravidel, jak bezpečně používat hardwarovou peněženku

0
(0)

Zprávy a souhrny

Hardwarové peněženky jsou považovány za nejbezpečnější úložiště pro kryptoměny. Dáte peníze do peněženky a jste chráněni? Určitě ne! Stále se jedná o zařízení, která mají rizika. Podívejte se na následující tipy, abyste nepřišli o peníze.

1. Kupujte velmi ostražitě

Kupte si peněženku pouze od oficiálního dodavatele, abyste snížili pravděpodobnost padělání nebo manipulace. V minulosti došlo k případu, kdy se prodejci na eBay podařilo získat přístup kupujícího, i přestože zakoupil originální výrobek v neporušeném obalu.

2. Pozor na již spuštěné peněženky

Taková hardwarová peněženka by mohla obsahovat neoriginální software. Pravděpodobně bude mít nainstalovaný nějaký scam. Ujistěte se, že jste první osobou, která ji spouští. Ověření můžete zjistit v nastavení hardwarové peněženky, které je uvedeno na oficiálních stránkách výrobce.

3. Používejte pouze generovaný seed

Záloha spočívá ve vytvoření tzv. seedu, což je několik náhodných anglických slov, díky kterým můžete svoji peněženku kdykoliv obnovit. Pokud přijdete o seed, nikdy už se ke svým kryptoměnám nedostanete a nikdo vám nepomůže, ani výrobce! Nikdy nepoužívejte přednastavená obnovovací slova. Vždy se ujistěte, že peněženka byla spuštěna poprvé a používáte pouze nová náhodně generovaná slova pro přístup. Člověk, který zná přednastavená slova, je schopen vykrást peněženku!

4. Pouze ověřená zařízení

Před zakoupením hardwarové peněženky se ujistěte, že obdržíte dokument nebo nějaký druh dokladu o původu, pravosti nebo celistvosti výrobku. Software stahujte pouze u výrobce na oficiálních stránkách.

5. Test obnovy (seedu)

Velmi důležité pravidlo, které se někdy přehlíží, je ověření zálohy. Co když se při zapisování udělala někde chyba? Zkontrolujte seed. Písmena můžete otestovat a zjistit, zda jsou fuknční na jiném zařízení. Pokud je peněženka úspěšně obnovena, pak si můžete být jisti, že záloha funguje. Poté ale nesmíte zapomenout testovací hardware vymazat nebo zařízení resetovat. Pokyny pro provedení testu obnovy pro kontrolu seedu poskytuje prodejce. Pokud ho neuděláte a máte špatně zapsaný seed, můžete za pár let proklínat sami sebe.

6. Zapište si a uložte slova pro obnovu

Slova pro obnovení neukládejte do počítače ani je nefotografujte či tiskněte. Jediný bezpečný způsob, jak ukládat vaše slova, je zapsání na papír. Ten poté uložte na místo, ke kterému máte přístup pouze vy. Nezapomeňte, že PIN kód peněženky nezaručuje ochranu! Za žádných okolností neschovávejte hardwarovou peněženku vedle papíru, který obsahuje slova obnovy (seed). Zloděj může vykrást peněženku, pokud má v rukách obě věci!

7. Ověřte software

Hardwarové peněženky využívají software pro transakce, aktualizace firmwaru a další důležité operace. Aby bylo možné zabránit útočníkovi v manipulaci se softwarem zařízení po jeho instalaci, mělo by být k dispozici nastavení chráněné kódem. Při používání souboru chráněného heslem automaticky operační systém ověřuje kód pro přihlášení při každém spuštění. Na rozdíl od manuálního ověřování, které se obvykle provádí pouze jednou.

8. Používejte jeden počítač pro vaši peněženku

Ideálně pro spojení se svou hardwarovou peněženkou používejte jeden počítač. Pro maximální bezpečnost můžete použít počítač, který bude sloužit pouze pro převádění transakcí. Nejlépe bez přístupu k internetu s operačním systémem Linux.

9. Zvolte peněženku, která má funkci „Multi-signature“

„Multi-signature“ je proces, který při povolování transakce vyžaduje více než jeden klíč. Tato funkce nabízí ochranu pro případ, kdyby byl ukraden jeden klíč. „Multi-signature“ peněženka generuje více klíčů, které mohou být uloženy samostatně v hardwarových peněženkách.

10. Používejte selský rozum

Svou peněženku neponechávejte bez dozoru např. v kanceláři, restauraci, autě, apod. Nedoporučuje se také připojovat peněženku k cizím zařízením (veřejně přístupný počítač nebo síť, notebook kamaráda…).

Nikdy nikomu a ničemu nevěřte, vždy si vše musíte ověřit sami – o tom je celý svět kryptoměn!

Závěr

Může se zdát trochu příliš paranoidní řídit se těmito pravidly. Ale zloději se nezastaví před ničím. Nedejte jim příležitost!

Co číst dál

[Zprávy] Šéf německé centrální banky proti digitálním měnám • Finanční šéfové G20 žádají řešení pro kryptoměny

Zdroj: coindoo.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: