Do blockchainu GlobalCoinu nahlédnete za poplatek 10 milionů dolarů

0
(0)

Facebook chce svou virtuální měnu GlobalCoin představit ještě tento měsíc. Tato kryptoměna by měla být závislá na ceně dolaru. V poslední době se však okolo GlobalCoinu objevily nepěkné spekulace.

Podle serveru The Information má Facebook vytvořit nezávislou nadaci, která bude GlobalCoin spravovat. Tento stablecoin by mohl sloužit jako platidlo v rozvojových zemích s méně stabilními lokálními měnami.

Mince má být zavedena skrz aplikace WhatsApp, Messenger a Instagram. Zaměstnanci Facebooku pak budou mít možnost dostávat výplatu v této měně.

Privilegium za 10 milionů dolarů

Pro výsadu nahlédnutí dovnitř sítě si však Facebook účtuje sumu 10 milionů dolarů.

Zní to přinejmenším zajímavě. Představte si firemní měnu, která je z většiny pod kontrolou Facebooku (ačkoli přes nezávislou nadaci). Navíc do sítě nemáte možnost nahlédnout. Teda aspoň pokud za toto privilegium nechcete platit 10 milionů dolarů.

Kdo a proč by to dělal? Na to zatím neexistuje odpověď. Je dost dobře možné, že nikdo nebude chtít být uzlem GlobalCoinu a tato síť bude mít pouze jednoho účastníka – a to samotný Facebook. Potom akorát můžeme doufat v ultra dobré zabezpečení serverů.

Z výše psaného však většina informací pochází z neznámého zdroje. Tyto spekulace vyplývají z celkového hype okolo spuštění facebookové měny. Podle možných situací nastíněných výše se však můžeme dočkat úplného opaku blockchainu.

Kryptoměny jsou neřiditelné

Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg se k cenám kryptoměn vyjádřil takto: „Šifrování a kryptoměny ubírají moc centralizovaným systémům a vrací ji zpět do rukou lidu. Avšak přicházejí s rizikem, že jsou těžko řiditelné.“

Tento nedostatek kontroly je však základním kamenem kryptoměn. Přece byste nechtěli, aby si Zuckerberg spustil databázi a mohl editovat zůstatky podle libosti.

Všechno to zatím znělo jako příběh Tetheru. S rozdílem, že široká veřejnost nemá možnost nahlédnout do sítě blockchainu. Navíc může být GlobalCoin lehce měnitelný a mohlo by se upravovat jeho množství na vašem účtu.

Závěr

Podle dosavadních zvěstí tedy v červnu vyjde databáze, do které uvidíte za 10 milionů dolarů. Na místě jsou taky obavy o ochranu GlobalCoinů uživatelů. Pokud by se však nějaký útok stal a byly by odcizeny tyto tokeny, aspoň může Zuckerberg lupičům z účtů jejich odcizené tokeny vymazat… No, teď už se jen nechme překvapit, s čím na nás Facebook nakonec přijde.

Co číst dál?

Čínské velryby používají Tether k investování do BTC

Zdroj:
trustnodes.com

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img