10.4.2023 Tržní přehled pro BTC a SPX – Výrazné zpomalování americké ekonomiky?

5
(5)
Ing. Adam Nemčík
Ing. Adam Nemčík
Nadšenec pro Trading, technickou analýzu a Futurologii. Zároveň predikování blízké a daleké budoucnosti. Velkou část volného času trávím studiem a čtením. K Tradingu a technické analýze jsem přičichl během studia na Vysoké škole psaním DP na téma: Možnosti predikce cen elektřiny na burze. To mě zaujalo do takové míry, že následující roky jsem prostudoval desítky knih a kurzů na téma tradingu a technické analýzy.

Vítáme Vás u dalšího přehledu trhu pro akciový index S&P 500, Bitcoin a další kryptoměny. Tento týden bude obzvlášť zajímavý v druhé polovině. Budou makro data dostatečné pro pokles akciových indexů?

Nejvolatilnější kryptoměny za posledních 24 hodin:

Bitcoin se nadále drží lehce nad 28 000 USD (aktuálně 28 300) a formuje trojúhelníkovou konsolidační strukturu. Altcoiny dostávají příležitost pro spekulativní rychlé růsty a následně ostré korekce. Pokusí se Bitcoin překonat rezistenci 29 až 31 000 USD?

Makro kalendář pro tento týden

Pondělí a úterý by mělo být na trzích velmi klidné, nečekají nás žádné významné makro data až na zveřejnění očekávání spotřebitelské inflace v Americe. Z Eurozóny získáme výhled na meziměsíční a meziroční vývoj spotřebitelských nákupů. Předpokládá se další poklesy na meziměsíční a meziroční bázi.

Druhá polovina týdne bude našlapaná na makro data a očekávám výraznou volatilitu na akciových trzích. Možná se konečně povede rozluštit hádanku kam se akciový index S&P 500 z aktuálních hladin vybere.

Inflace v Eurozóně značně koreluje s inflaci v Německu, tzn. získáme první indikaci vývoje. Dále průmyslová produkce v Eurozóně očekává mírné zlepšení negativní situace.

Americká ekonomika a akciový trh tento týden možná dostane pár facek od reality (místo přehnané pozitivního očekávání investorů):

1) Předpokládá se další pomalé klesání celkové Americké inflace z 6 na 5,3 procentních bodů. Jádrová inflace klesá výrazně pomaleji a možná zůstane na 5,5 procentních bodech. To by mohlo přesvědčit Fed dále zvyšovat úrokové sazby jak naznačil zástupce Fedu James Bullard. Ten očekává růst sazeb až na 5,5-5,75 procentních bodů, tzn. nad jádrovou inflaci.

2) Ve čtvrtek nás čeká zveřejnění žádosti o podporu v nezaměstnanosti. Krátkodobé a dlouhodobé žádosti o podporu pomalu ale jistě rostou.

3) PPI (Producentský cenový index) a CPI (spotřebitelský cenový index) naznačuji další růst inflace. Největším přispěvatelem jsou rostoucí náklady na bydlení a služby.

4) Maloobchodní prodeje indikují meziměsíčně další pokles. A to i na meziroční bázi.

5) Průmyslová výroba očekává značný pokles a zpomalování na meziroční i meziměsíční bázi. V případě dalšího zpomalování se blížíme do zóny indikující propouštění a recesi.

Dolarový index a makro okénko

Dolarový index začíná nacházet lehkou oporu na supportní hladině a růst na 102,2 bodů. Povede se mu prorazit klesající kanál nahoru? Minimálně indikátor MACD to naznačuje, kdežto indikátor RSI je prozatím neutrální a testuje rezistenci. Nadále ho budu pečlivě sledovat.

Atraktivitu amerického dolaru by mohlo zapůsobit další stahování likvidity z trhu centrální bankou Fed. Extrémní nárůst likvidity ve finančních trzích vystřídalo extrémní utahování, které nadále pokračuje. Naživo můžeme sledovat nejrychlejší dvanáctiměsíční pokles od roku 1959. Březnové data budou velmi zajímavé.

Urgentní zvýšeni rozvahy Fedu po pádu Sillicon Valley Bank podle všeho nepokračuje. Projevuje se jejich kvantitativní utahování a pomalu umazává tento krátký nárůst.

V kombinaci s dalším možným růstem úrokových sazeb by měl pokračovat tlak na finanční trhy a pokles akciových indexů s klesající likviditou a náročnějšími podmínkami dostat se k levnému kapitálu. Banky nadále utahují podmínky pro podnikové úvěry a hypotéky. Historicky to většinou vedlo k recesi a rastu nezaměstnanosti (tmavé zóny na grafu). Je náročné věřit, že americká centrální banka zvládne tzv. “Soft landing”.

Akciový index S&P 500

Akciový index S&P 500 minulý týden zavřel na 4105 bodech. Dnes v pre-marketu se zatím obchoduje kolem 4083 bodů. Výraznější pohyby bych očekával v druhé polovině týdne podle toho jak moc pozitivní (nebo spíše negativní budou makro zprávy z kalendáře výše).

Indikátor RSI narazil na rezistenci a indikátor MACD začíná lehce klesat čím se může potvrdit dlouhodobější divergence. Z mého pohledu je to otázka času než se makro zprávy propíšou do psychiky investorů a začnou správně přeceňovat riziko z vývoje americké ekonomiky. Do té doby se akciový index klidně může pokusit vyplnit gap kolem hladiny 4190-4220 bodů.

V případě rychlejšího propadu z aktuálních hladin je prostor pro pokles VELKÝ (červená varianta). Je na místě být opatrnější. Osobně jsem teď velmi trpělivý a vyhlížím si spíše společnosti mimo a;merický trh, nebo společnosti s dlouhou historii zisků a pozitivních marží s možností pronášet inflační tlaky na spotřebitele.

Bitcoin nadále čeká v trojúhelníkové formaci

Bitcoin nám nadále konsoliduje lehce nad hladinou 28 000 USD. Ještě mu zůstává několik dní než dosáhne vrcholu trojúhelníku. Očekával bych, že makro data z konce tohoto týdne můžou být dostatečný signál pro investory aby se i v rámci kryptoměn rozhodli, jestli bude Bitcoin sloužit jako uchovatel hodnoty.

Růstová varianta uvažuje s proražením rezistence 29-31 000 USD a pokračování ke další rezistenci kolem 37 500 USD. Poklesová varianta uvažuje s poklesem zpátky na 20 000 USD.

Osobně nadále čekám kam se akciový a kryptoměnový trh vybere pro limitaci rizika. Volím tedy risk-off aktiva a přístup. V případě, že chcete setrvat v trhu (Bitcoinu), zvažte strategii DCA nákupů. Přeji Vám krásné velikonoční svátky a hodně trpělivosti.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ. Máme taky Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream...

POZOR: Žádné údaje v článku nejsou investiční radou. Analýza se nesnaží predikovat budoucí cenový vývoj. Slouží výhradně jako vzdělávací obsah, jak k trhu myšlenkově přistupovat. Před jakýmkoliv investováním proveďte vlastní research a analýzu, vždy obchodujete jen na své vlastní riziko. Tým kryptomagazin.cz důrazně doporučuje individuální zvážení rizik

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 5

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img