Žádný Bitcoin: Mozilla bude přijímat pouze kryptoměny Proof of Stake

4
(4)

Společnost Mozilla, která stojí za oblíbeným internetovým prohlížečem Firefox, se snaží uklidnit svou ekologicky smýšlející komunitu tím, že se rozhodla přijímat kryptoměnové dary pouze typu Proof-of-Stake (PoS).

Společnost v lednu zastavila veškeré krypto-dary, ale nyní je (po uplynutí revizní lhůty, která měla vyhodnotit nálady komunity a provést výzkum spotřeby energie, kterou jednotlivé kryptoměny spotřebovávají) opět otevřela.

 

PoS blockchainy spotřebují méně než 1 % elektřiny, než je tomu v případě bitcoinu, ačkoli i ty se samozřejmě liší mírou účinnosti.  Mozilla na svém blogu oznámila, že po přezkumu mění své zásady pro poskytování darů tak, aby byly v souladu s jejími “klimatickými závazky” a uvedla:

“Mozilla již nebude přijímat kryptoměny ‘Proof-of-Work’, které jsou energeticky náročnější. Proof-of-Work kryptoměny mohou kvůli své energetické náročnosti výrazně zvýšit naši stopu skleníkových plynů [GHG]”

Společnost k tomuto kroku uvedla, že jej učinila na základě svých klimatických závazků, které si sama uložila k lednu 2021 a jejichž cílem je rok od roku výrazně snižovat ekologickou stopu společnosti, až dokud se nestane uhlíkově neutrální.

“Rozhodnutí společnosti Mozilla nepřijímat dary v rámci programu Proof-of-Work zajišťuje, že naše aktivity v oblasti získávání finančních prostředků zůstanou v souladu s našimi emisními závazky”

Odmítnutím všech kryptoměn, které nejsou PoS, Mozilla blokuje jak bitcoin (BTC), největší kryptoměnu podle tržní kapitalizace, tak i Ether (ETH) – přinejmenším do doby, než v nadcházejících měsících dojde k tolik očekávanému sloučení (merge) a tento blockchain přejde na PoS. Mezi nativní mince z nejpopulárnějších PoS řetězců patří BNB Chain (BNB), Solana (SOL) a Avalanche (AVAX). Mozilla dále uvedla, že do konce 2. čtvrtletí 2022 zveřejní seznam akceptovaných kryptoměn

Reakce na rozhodnutí Mozilly

Mezi nejhlasitější kritiky nové politiky Mozilly v oblasti kryptoměnových dotací patřil i její zakladatel Jamie Zawinski. Ten 4. ledna na Twitteru napsal, že ti z Mozilly, kteří se podílejí na přijímání bitcoinu, “by se měli hluboce stydět za to, že spolupracují s planetu spalujícími ponzi podvodníky”. Dodávám, že Zawinski přestal v Mozille pracovat v roce 1999.

Na druhé straně pak třeba ředitel digitální strategie v americké investiční společnosti VanEck Gabor Gurbacs se k rozhodnutí Mozilly blokovat dary v BTC vyjádřil velmi kriticky. Ve svém tweetu z 12. dubna označil tento krok za chybný  a dodal, že “Bitcoin je jedním z nejekologičtějších odvětví”.

Podle údajů společnosti Digiconomist bitcoin ročně spotřebuje asi 204,5 terawatthodin (TWh) energie, ale skutečný vliv na klima je mnohem složitější, neboť těžaři, kteří síť zabezpečují, stále více přecházejí na obnovitelné zdroje energie. Jednou z možností je využití flexibilních datových center. Ta se mohou přepínat mezi vlastní zelenou energií a připojením k veřejné síti, aby se snížil celkový dopad na životní prostředí a zátěž veřejné energetické sítě.

Závěr

Energetická náročnost či uhlíková stopa jsou věci, které zajímají čím dál více firem a které jsou bitcoinu často vyčítány. Je sice pravda, že PoW je energeticky náročnější, ale na druhou stranu vidíme, že bitcoin se stále více zelenějším. Z poslední doby mne jako důkaz napadají třeba společnosti Blockstream, Block Inc a Tesla, které se rozhodly spojit síly a pracují v Texasu na vybudování těžebního zařízení poháněného solání energií či využivání zemního plynu, který by jinak shořel bez užitku.

Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4 / 5. Počet hlasujících 4

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
1 Komentář
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Pavel

Souhlasím s Gabor Gurbacsem, že je to zcela mylná strategie. Jednak kvůli tomu, že jen díky PoW nakonec veškerá energie na planetě bude zelená, a také nesmíme zapomínat, že systém PoS se později může ukázat být napadnutelným a všechno na něm postavené, by se mohlo začít hroutit. PoS má velké přednosti, avšak také vyšší latentní zranitelnost. Až teprve čas prověří, které cryptoměny s námi skutečně zůstanou.

spot_img