Ethereum se chystá na největší změnu od svého vzniku v roce 2015. Stejně jako bitcoin používá ethereum k ověřování svých bloků mechanismus známý jako Proof of Work (PoW).
V tomto systému mezi sebou soutěží těžaři, komu se za pomoci výkonných počítačů podaří jako prvnímu vyřešit kryptografickou hádanku. Vítěz získá možnost potvrdit následující blok a odnést si domů významnou odměnu. Výhodu má ten, kdo má nejvýkonnější počítač. PoW je energeticky náročný mechanismus, který je často kritizován, že má neblahý vliv na životní prostředí.
Ethereum: Změna z PoW na PoS
Během posledních několika let probíhaly mezi ETH komunitou plamenné diskuse o změně konsensuálního algoritmu z PoW na Proof of Stake (PoS). Tento model již používá několik nových blockchainů, například Cardano, Solana či Avalanche.
V případě PoS není potřeba využívat energeticky náročný hardware. Za účelem ověření bloků mohou zájemci ve smart kontaktu uzamknout určité množství mincí. Pokud by ovšem nehráli podle pravidel a zvalidovali „nepoctivý blok“, mohou o tyto mince přijít.
V prosinci 2020 byl oficiálně v ETH síti zahájen proces implementace PoS. Další a pravděpodobně nejdůležitější krok se nazývá „sloučení – merge“. Od tohoto okamžiku již nebude možné ETH těžit a PoS bude jediným způsobem validace bloků.
Extrémně býčí signály
Podle Marka Cubana existují 2 klíčové body, které činí tento okamžik extrémně býčím. Na jedné straně dramaticky poklesne dopad ETH sítě na životní prostředí, neboť již nebude potřeba výkonný hardware, takže uhlíková stopa Etherea bude téměř neutrální. Tím se tolikrát opakovaný ekologický argument proti NFT, ETH a Webu 3 stane irelevantním a instituce budou mít mnohem snazší cestu k přijetí této technologie.
Druhým faktorem je skutečnost, že po sloučení klesne emise etheru přibližně o 90 %. To je pro Ethereum historická změna. Pokles emise o 90 % se téměř rovná 3 bitcoinovým halvingům.
Díky EIP-1559, který byl představen v polovině minulého roku, Ethereum spaluje velkou část poplatků za plyn (gas), které uživatelé platí za využívání sítě. Pokud k tomu připočtete 90% snížení emise ETH, rázem tu máme deflační aktivum.
Závěr
Přechod z PoW na PoS přinese do sítě obrovské změny a vyřeší některé z největších problémů Etherea. Jedna z největších sítí bude nyní ekologická a její nativní token deflační. Přestože se tento termín čím dál více blíží (podle posledních zpráv by ke sloučení mělo dojít ve druhém čtvrtletí 2022), vypadá to, že tato událost stále ještě není v ceně ETH zahrnuta.
Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.
Myslím, že ekologický argument byl irelevantní vždy.
Myslet si to můžete, ale věcný argument vám z logiky věci musí chybět.