Uživatel přišel o Mutant a Bored Ape NFT v hodnotě 570 000 USD

5
(7)
Michaela Nocarová
Michaela Nocarová
Už od mala mě táhla technika a sci-fi. Studium IT mě dotáhlo až do světa kryptoměn, kde se pohybuji od roku 2014. Od té doby jsem se toho naučila již mnoho. A stále se mám co učit. Nejvíc mě na nich fascinuje, že spojují tolik světů dohromady a možnost svobodné volby. Bez hranic.

Pseudonymní uživatel, známý jako “s27”, dnes přišel o nezaměnitelné tokeny (NFT) v hodnotě zhruba 570 000 USD poté, co vyměnil své tokeny Bored Ape Yacht Club (BAYC) #1584 a dva tokeny Mutant Ape Yacht Club (MAYC) za podvodné NFT podvodně maskované jako pravé.

Doslova zadarmo NFT

Výměny si poprvé všiml krypto nadšenec Quit díky svému Discord serveru nakonfigurovanému tak, aby sledoval výpisy opic, které jsou alespoň 5 % pod jejich minimální cenou v Ethereu (ETH):

“Pingy jsou vzácné, ale když se objeví, znamená to zpravidla jednu ze dvou věcí: někdo panicky prodává, nebo je někdo kompromitován. Když jsem viděl oznámení pro #1584, okamžitě jsem věděl, že jde o to druhé.”

Podle záznamů tržiště NFT OpenSea byly dnes skutečně BAYC #1584 i MAYC #13168 a MAYC #13169 převedeny z adresy s27 na jinou adresu – doslova zadarmo.

Quit dále zjistil, že s27 nejenže převedl své cenné NFT na podvodníka, ale byl také iniciátorem obchodu. Jak se ukázalo, s27 použil Swap.Kiwi, blockchainovou službu, která umožňuje sběratelům vyměnit určité NFT za jiné, pokud možno stejné nebo vyšší hodnoty, podobně jako obchodní karty. Ale jako obvykle to mělo háček.

Udělejte si vlastní průzkum

Dalším vyšetřováním Quit vystopoval NFT podvodníka, které s27 obdržel po provedení výměny. Všechny se tvářily jako pravé žetony BAYC, ale jen na první pohled.

Ve skutečnosti lze “zelenou fajfku”, kterou Swap.Kiwi používá k ověření, zda jsou tokeny skutečně pravé, snadno zfalšovat pomocí jednoduchého editoru obrázků – a přesně to podvodník udělal. V podstatě si stáhl několik “jpegů” zobrazujících několik drahých opic BAYC a přidal k nim falešný vodoznak, aby se při zobrazení na Swap.Kiwi jevily jako pravé.

Hlubší pohled do podvodníkovy peněženky by samozřejmě odhalil, že jeho tokeny jsou všechno, jen ne pravé, i když spousta uživatelů kryptoměn takové postupy bohužel často zanedbává.

Krátce po obdržení BAYC a dvou NFT MAYC je podvodník prodal za 98,85 ETH (aktuálně asi 350 000 USD), 23 ETH (81 000 USD) a 25,25 ETH (90 000 USD), v době psaní článku v celkové hodnotě 521 000 USD. Tyto nabídky však byly nižší než jejich odpovídající minimální ceny, což podle Quita řadí potenciální ztrátu s27 do oblasti 570 000 USD.

Mezitím se zdá, že se držitelé NFT stávají hlavním cílem podvodníků všeho druhu, kteří pro své snahy zase vymýšlejí stále vynalézavější schémata. Uživatelé kryptoměn objevili novou vlnu podvodů s NFT na platformě Discord právě včera, 4. dubna. A je velmi nepravděpodobné, že by zlí aktéři plánovali svou aktivitu v dohledné době utlumit.

Závěr

Vždycky je potřeba vše ověřit, než se pustíte do obchodu. U NFT to platí stejně tak jako u kryptoměn. Neváhejte se přidat také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 7

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
2 Komentáře
nejstarší
Nejnovější S nejvíce hlasy
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
Libor

upřímně, se divim,že něco takového ma vubec cenu

Jan

Rekl bych ze nekdo lehce nabyl, lehce pozbyl…

spot_img