Soul plánuje spustit svou vlastní kryptoměnu

0
(0)

Starosta jihokorejské metropole Soul oznámil, že má v plánu spustit vlastní kryptoměnu. Za cíl si klade podporu a rozvoj Blockchainu a kryptoměn v Jižní Korei. Technologie chce využít také v administrativě a veřejných službách.

Starosta hlavního města Korejské republiky Park Won-soon oznámil 30. března, že plánuje spustit vlastní městskou kryptoměnu s názvem S-coin. Podobným směrem se již dříve vydalo například Estonsko. Starosta Soulu se dle svého prohlášení hodlá podílet také na legislativních a právních záležitostech a za cíl si klade především vytvoření lepšího prostředí pro vývoj Blockchainu a digitálních měn.

Čtěte také: Huobi spouští novou pobočku v Jižní Korei

“Soul je světovou špičkou v oblasti informatiky a komunikací. Rovněž je jedním z měst, které vede čtvrtou průmyslovou revoluci. Myslím tedy, že je na místě tyto technologie dále podporovat a studovat,” řekl Park Won-soon. Mimo jiné také zmínil, že je potřeba se v otázce vlastní kryptoměny zaměřit především na legislativní stránky a připravit institucionální a právní podporu. Podle deníku The Hankyoreh je spuštění S-coinu naplánováno na konec dubna tohoto roku.

Estcoin: Významný krok k digitalizaci, nebo nešťastný omyl?

Blockchain a kryptoměny nacházejí podporu také v jiných zemích. Podobným krokem jako Soul se dříve vydalo také například Estonsko, které v minulém roce představilo návrh první vládou podporované kryptoměny, nebo konkrétněji kryptotokenů, Estcoin. Tokeny mají být k dispozici prostřednictvím ICO a návrhem bylo, aby se Estcoin stal národní virtuální měnou. Má to být významný krok v oblasti digitalizace elektronického občanství, ve kterém je Estonsko jasně ve vedení a o kterém se nám “doma” může zatím nejspíše jen zdát.

Projekt však narazil na řadu problémů a jeho budoucnost zatím není úplně jasná. Jednou z otázek je například, jak bude řešeno vydávání tokenů po skončení ICO. Rovněž není zatím jasné, zda bude do projektu zapojen také blockchain a ani jak naloží estonská vláda s penězi z ICO. V otázce jsou investice do soukromého i veřejného sektoru.

Kromě toho se Estonská centrální banka na adresu Estcoinu nevyjadřuje příliš kladně a nazývá ji nešťastným omylem. A neméně negativně se k estonskému experimentu staví také prezident Evropské centrální banky Mario Draghi. Ten odmítá jakoukoliv možnost státem podporované kryptoměny v rámci Evropské unie. Jasně prohlásil, že: “Měnou eurozóny je euro.”

Regulace mohou představovat problém

Dalším problémem pro S-coin může být také přísný postoj země vůči digitálním měnám. Koncem ledna vešly v platnost regulace, které zakazují transakce kryptoměn mezi anonymními účty, ačkoliv původním plánem jihokorejské vlády bylo kryptoměny zakázat úplně. Park Won-soon však naznačuje, že by se situace mohla do budoucna změnit a to ve prospěch digitálních měn a blockchainu. V rozhovoru mluví o možnosti volnějšího regulačního prostředí.

Závěr

Zdá se, že i přes regulační nástrahy země a problémy, které doprovází estonský projekt Estcoin, neztrácí starosta jihokorejské metropole naději. Park Won-soon dále mluví také o potenciálu využití technologie blockchainu a kryptoměn například v administrativě, veřejné dopravě a dalších infrastrukturách. V listopadu minulého roku oznámila metropolitní vláda v Soulu spolupráci se společností Samsung SDS, s cílem do roku 2022 vypracovat strategii pro inovace na bázi blockchainu v Soulu, zaměřené na sociální péči, veřejnou bezpečnost a dopravu. Cílem projektu je také zvýšit transparentnost vládních služeb.

Počet státních kryptoměn a nebo alespoň iniciativ tímto směrem roste. Některé jsou od začátku problémové, jako třeba Petro. Jiné docela slibné, ovšem otázkou je, zda není státem regulovaná kryptoměna už příliš velký krok od původní myšlenky za vznikem kryptoměn – decentralizace. Co myslíte? Mají státní kryptoměny šanci a měly by být zaváděny, nebo je to jen jiná forma fiatu?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 0 / 5. Počet hlasujících 0

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img