Význam kryptoměn v rusko-ukrajinské válce

4.5
(2)
Redakce Kryptomagazin
Redakce Kryptomagazinhttps://kryptomagazin.cz/
Redakce kryptomagazín je tým autorů z našeho portálu kryptomagazin.cz Tento tým publikuje především návody a vzdělávací články.

Kryptoměny byly často spojovány s dark webem a dalšími nelegálními aktivitami. Ve skutečnosti však mají mnoho dalších využití než jen jako měna pro nelegální transakce. Nyní se však během konfliktu s Ukrajinou  stávají údajně důležitým nástrojem v arzenálu Ruska.

Válka zuří dál

Kryptoměny jsou formou digitální měny, která je zašifrovaná a nelze ji neomezeně tisknout. Jsou také chráněny kryptografií, takže k nim nikdo nemá neoprávněný přístup. Mají obvykle podobu tokenů, které prodávají společnosti nebo jednotlivci, aby získali finanční prostředky pro své projekty. Bohužel někdy i životní styl…

Krypto je zkrátka alternativou k tradičním penězům, která přináší výhody, jako je větší anonymita, bezpečnost a kontrola nad prostředky.

Hlavním důvodem, proč Rusko během tohoto konfliktu začalo používat kryptoměny, byla snaha vyhnout se sankcím uvalenými Spojenými státy na ruský finanční systém, které byly zavedeny po anexi Krymu v roce 2014.

Kryptoměny jako mocný nástroj v ruské výzbroji

Bitcoin je mocný nástroj v ruském arzenálu. Lze jej použít k obcházení sankcí a financování vojenských operací. Je to tedy způsob, jak se vyhnout dohledu, regulaci a sankcím zároveň. BTC umožňuje také takřka anonymní a nezastavitelné transakce, což může být užitečné pro podporu válečného úsilí.

Decentralizovaná povaha blockchainů je činí odolnými vůči cenzuře nebo kontrole ze strany jakéhokoli jednotlivého subjektu; namísto toho musí všichni uživatelé odsouhlasit změny předtím, než se stanou součástí veřejné účetní knihy (blockchainu) – což znamená, že žádný jednotlivý uživatel nemůže manipulovat s minulými záznamy, aniž by si toho okamžitě nevšimli i všichni ostatní.

Bitcoin a Rusko: Revoluce pro kryptoměny

Ačkoli mnoho lidí nakupuje bitcoin (a další digitální aktiva) jednoduše jako investici, existují i další způsoby, jak je lze využít. Pokud jde například o obcházení sankcí a státních nařízení. Používání kryptoměn umožňuje lidem v zemi s přísnou kontrolou kapitálu – jako je Rusko – provádět transakce, aniž by potřebovali povolení nebo souhlas úřadů.

To znamená, že pokud byste si chtěli koupit něco ze země, která uvalila taková omezení na ekonomiku vašeho národa (např. Ukrajina), ale vaše vláda by vám nedovolila utrácet peníze za hranicemi země bez jejího předchozího souhlasu, pak by používání kryptoměn mohlo pomoci tato omezení obejít a přitom poměrně snadno nakupovat!

Ukrajinská vláda se pokusila využít kryptoměny jako jednu ze svých strategií. Zůstává však nejasné, zda to bude dlouhodobě účinné. Hlavní překážkou, které Ukrajina v současné době čelí, je skutečnost, že její ekonomika je do značné míry závislá na vývozu do Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu.

Závěr

Kvůli nedostatečnému přístupu na zahraniční úvěrové trhy je pro Ukrajinu obtížné nakupovat cokoli mimo své hranice, pokud nemá po ruce dostatečné rezervy tvrdé měny nebo zlata. V neposlední řadě také Ukrajina vybírala prostředky na pomoc v kryptoměnách, takže jí podporovatele z celého světa mohli posílat příspěvky bez větších poplatků rovnou z obýváku.

Jsme nově také na sociální síti LinkedIn. Máte-li jakýkoli dotaz týkající se kryptoměn, neváhejte se přidat do naší diskuzní skupiny na Facebooku. Nezapomeňte se také připojit na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde naleznete další zajímavý obsah. Máme také Youtube kanál, kde můžete dát odběr, aby vám neuteklo žádné video nebo stream. Podporu nám můžete vyjádřit skrze Patreon ZDE.

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 4.5 / 5. Počet hlasujících 2

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img