Jak ovlivní mezinárodní sankce Rusko, svět a kryptotrhy?

5
(6)

Zprávy a souhrny

Denisa Falta
Denisa Falta
Původem vystudovaná ekonomka, se zkušenostmi z bankovnictví, neziskovek a později s vlastním podnikáním. Přes sci-fi, zejména utopické a dystopické romány, jsem se dostala až ke kryptoměnám a blockchainu. Na nich mě fascinuje možnost sledovat v přímém přenosu to, co by dřív bylo považováno za sci-fi.

„Rusko začíná dnes vykazovat známky platební neschopnosti, takže už směřuje k bankrotu. Dnes má totiž vyplácet úrok na svém dluhu, ale cizinci zřejmě žádné peníze neuvidí. Od pondělí pro ně platí v Rusku zákaz výplaty peněz. To je ovšem částečná platební neschopnost, ať už je zdůvodněná jakkoli. Rusko tedy míří ke krachu.“ Lukáš Kovanda

Mezinárodní sankce na Rusko

Na Rusko byly uvaleny mezinárodní sankce, které vedly k prudkému propadu akciových trhů a také k pádu národní měny. Pod sankce se dostalo pět velkých ruských bank, včetně těch největších a státem podporovaných, jako jsou Sberbank a VTB. Byly rovněž vyloučeny ze systému SWIFT.

Mnoho Rusů, včetně těch, kteří žijí v zahraničí, nemohlo používat své ruské bankovní karty a přistupovat ke svým finančním prostředkům. Není náhoda, že trh s kryptoměnami ten den po celonárodním strachu a runu na banky vzrostl přibližně o 10 %.

Peníze uložené v bance nejsou vaše peníze, patří vládě a bance. Pokud si své kryptoměny bezpečně uložíte do offline peněženky a budete mít privátní klíč, bude váš kapitál mnohem více chráněn. Vaše peníze jsou vaše peníze, dokud jsou v kryptoměnách.

Historie se opakuje

Během krizí v Latinské Americe také byly lidem odebrány finanční prostředky, zmrazeny dolarové účty a zabaveny úspory na splacení vládního dluhu. Například v roce 1982 mexická vláda uzavřela všechny dolarové účty a automaticky převedla všechny prostředky na pesa. Lidé přišli přibližně o 30 % svých úspor kvůli výměně měny a poklesu hodnoty pesa.

Také argentinská vláda má za sebou historii zavádění restrikcí a politik. Například v roce 2001 byly na 90 dní zmrazeny všechny dolarové a pesové účty a lidé mohli provádět pouze malé výběry z pesových účtů. Později v roce 2008 vláda v důsledku velké finanční krize zabavila penzijní fondy.

Akceptace kryptoměn a finanční svoboda

Proto rychle rostoucí přijímání kryptoměn v Latinské Americe nepřekvapilo. Lidé tam chápou, jak důležitá je finanční svoboda.

Sankce způsobí ruské ekonomice obrovské škody, které teprve uvidíme.

Zmrazení rezerv ruské centrální banky ze strany Západu, které krach Ruska mocně přibližuje, je ovšem současně varováním Číně. Její ještě vyšší prioritou se teď stane odpojení od dolaru. Aby, bude-li chtít napadnout Tchaj-wan, nemohl Západ také zmrazit její rezervy. Role dolaru coby rezervní měny tudíž oslabí, naopak posílí role zlata a případně také kryptoměn. Obchodníci s nimi registrují v těchto dnech zvýšený zájem ze strany Rusů nebo Ukrajinců, jejichž ekonomiky v důsledku zmrazení rezerv, sankcí a války kolabují. L. Kovanda

Rusové převáděli a budou převádět své prostředky do kryptoměn, nárokovat si vlastnictví nad svými prostředky a odpojovat tak zkorumpovanou a represivní vládu od svých peněz.

Krach Ruska navíc může přijít ještě rychleji, než se mohlo zdát. Obchodníci se surovinami po celém světě, včetně Číny, totiž přestávají nakupovat podstatnou část ruské ropy. Ta sice zatím nepodléhá žádným přímým sankcím Západu, avšak obchodníci se obávají, že jim brzy podléhat bude, pročež se ji už teď zdráhají kupovat. A to přesto, že je nabízena v rekordní slevě. 

Cena barelu severomořské ropy Brent v korunách ostatně dnes prvně v historii překonala metu 2500 korun, a dokonce 2600 korun, plyne z dat Bloombergu. Pohonné hmoty v ČR tudíž brzy vyletí nad úroveň 40 korun za litr.

Historicky rekordní je ovšem dnes nejen korunová cena ropy, ale též eurová cena plynu v EU (cena plynu se často vyvíjí v určitém tandemu s ropou) a aby toho nebylo málo ještě i cena dolarová uhlí v EU. To je obrovská inflační nálož pro příští měsíce a léta. Navíc únorová inflace v eurozóně, ještě „předválečná“, překonala podle dnešních dat Eurostatu očekávání a je též historicky rekordní – 5,8 procenta.

Euro se kvůli tomu podle Deutsche Bank ocitá v inflační spirále a Evropská centrální banka by měla na jeho podporu intervenovat (stalo by se tak prvně po 11 letech). Čím je totiž nyní ropa dražší, tím je euro slabší vůči dolaru, což jej právě vrhá do spirály. V ní je i česká koruna, a dokonce ještě víc. L. Kovanda

Závěr

To my běžní lidé dáváme moc jiným lidem, kteří páchají hrůzy. A jsme to také my, běžní lidé, kdo má nyní možnost tuto moc odebrat.

(Kurzíva – Lukáš Kovanda pro Newstream.cz)

Přidejte se také na náš oficiální discord server KRYPTOMAGAZIN CZ


Byl pro vás tento článek přínosný a dobře napsaný?

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 6

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře

Reklama: