Nyní je již takřka jisté, že západ chce Rusko odstřihnout od mezinárodního platebního systému SWIFT. Pro ruskou ekonomiku to bude samozřejmě mít tragické důsledky, protože budou z podstatné části zcela mimo mezinárodní obchod. Skoro jako by Rusko v tomto ohledu přestalo existovat. Proto je naprosto jisté, že ruská ekonomika padne do těžké recese.
Už se ale moc nemluví (až na výjimky) o tom, jak to ovlivní všechny ostatní. Což potom není moc pragmatické. Ekonomické sankce se totiž vrací jako bumerang, takže dopadnou i na nás (EU). Na to si právě v článku zkusíme odpovědět.
Rusko čeká neodvratně těžká recese
Rusko se v návalu sankcí těžké recese už nevyhne. Některé sankce jsou spíše symbolické, k čemuž patří zmražení majetku ruského prezidenta a členů jeho administrativy. Ovšem to neplatí u odstřižení od SWIFT a zmrazení rezervních aktiv ruské centrální banky. Konkrétně tyhle sankce budou mít na Rusko velmi negativní dopady.
Především probíhající zmrazení dolarových aktiv má za následek doslova kolaps rublu. Z grafu vyplývá, že ke koupi jednoho dolaru je třeba zhruba 104 rublů – dost se to mění, trh je velmi volatilní. Hodnota měny se v posledních dnech propadla o desítky procent. Díky čemuž ruští střadatelé přišly o hodně úspor, zatímco dlužníci si u dlouhodobých fixací mohou mnout ruce. Ruská centrální banka samozřejmě intervenuje, ale pokud jejich národní měna naprosto zkolabuje, budou jejich intervence úplně k ničemu.
Zmrazení rezerv se týká zhruba 650 miliard USD (zdroje se v částce mírně liší). To není malý objem, který by ruskou centrální banku samozřejmě těžce poškodil. Nyní je jistota, že ruská centrální banka přijde o aktiva, která drží na západě. Nepřijde ale o vše. Banka totiž drží podstatnou část například ve zlatě, které je deponováno v Rusku. Čili nemohou přijít o něco, co mají u sebe v trezoru. I tak je to pro centrální banku problém, protože nemůže tolik rubl podpořit.
Ruská centrální banka se snaží situaci řešit alespoň skrze základní úrokové sazby, které jsou nyní na úrovni z roku 2014. I tehdy měl rubl v důsledku západních sankcí velké problémy. Tentokrát tamní měnová autorita schválila zvýšení sazeb o 10,5 procentního bodu, čili z 9,5 % na 20 %. Jedná se o vskutku šílené jednorázové zvýšení. Něco podobného si ovšem nemůže každý stát dovolit, protože se v tomto ohledu manévrovací pole centrální banky odvíjí od veřejného dluhu.
Rusové si ovšem dlouhodobě drží veřejné finance v dobrém stavu. Je faktem, že v kontrastu se západními zeměmi je jejich zadlužení velmi nízké. Pokud by bylo Rusko stejně zadlužené jako před miléniem, obdobné zvýšení sazeb by je úplně položilo. Ale tady pozor, to neznamená, že růst základních sazeb na 20 % Rusko nepoškodí. Na jednu stranu si tím brání měnu, ale na stranu druhou táhnou svou ekonomiku ještě více do ekonomické recese. Vždy tu probíhá jakýsi trade off.
Odstřižení od SWIFT – důsledky pro Rusko
Další rána je v podobě plánovaného odstřižení Ruska od platebního systému SWIFT. Tam osobně vidím vůbec největší negativní dopad pro Rusko, ale i pro nás (EU). Nikdo totiž vůbec neřekl, jak vlastně budeme platit Rusku za ropu, plyn a další komodity. Přitom to je stěžejní otázka, která by měla být zodpovězena.
Důsledky pro Rusko jsou samozřejmě velmi tvrdé. Ruské HDP je z podstatné části tvořeno právě exportem komodit jako je ropa a plyn – až ze 70 % míří dodávky plynu do zbytku Evropy. Pokud západní obchodní partneři nebudou moci platit, jejich ekonomika bude těžce tratit. Asi těžko najdou Rusové náhradu za ztracené obchodní partnery. Jedině, že by Čína tvořila přebytečné rezervy, ale to se zdá nepravděpodobné.
Spousta exportních odvětví se dostane do těžkých problémů a mnoho ruských podniků jednoznačně čeká pád. Exportní odvětví jsou pro každou ekonomiku velmi důležitá, protože spolu s nimi krachují i ostatní odvětví. Občané Ruska budou mít i problémy se zahraničním účty – jejich debetními kartami doma prostě nic nezaplatí.
Nesmíme zapomínat i na ono zadlužování. Pokud ztratí Rusko velkou část svých příjmů z prodeje plynu a ropy, bude možná muset zase sáhnou po dluhovém financování. Kdo si ale jejich dluhopisy koupí? Půjde je vůbec na západě koupit? Jaký na nich bude úrok?
Důsledky sankcí pro Evropu
Odpojení Ruska od SWIFT se nám samozřejmě vrátí jako bumerang. Ekonomické sankce už se vlastně negativně projevují, třeba na akciích rakouské Raiffeisenbank, která měla podstatnou část aktiv právě v Rusku. Týká se to ovšem úplně všech – fyzických osob, podniků, státu. Nikdo nemůže poslat do Ruska peníze. A z Ruska platí to též nepůjde. Čili se jakékoliv obchodní vazby zcela zpřetrhají.
Možná si říkáte, že nám to může být fuk. Pro mnohé firmy to ale může znamenat vážně problémy. Dotkne se to ovšem úplně všech, protože když nebudeme moci platit za plyn a ropu, žádná ropa a plyn z Ruska nebude. To automaticky znamená zase akcelerující inflaci, růst nákladů pro domácnosti a podniky. Obzvlášť pro energetické náročné podniky může být pokračující růst cen energií likvidační. Čili nám hrozí další energetická krize. Nemluvě o rostoucí nezaměstnanosti.
Ideálním příkladem je cenový vývoj ropy Brent v období ropné krize, která se vyznačuje agresivním růstem ceny. Tehdy během několika let vzrostla cena ropy o stovky procent. Čeká nás nyní něco podobného? Možná ano. I když doufám, že se to nestane.
Mimo jiné není odstřihnutí Ruska od SWIFT ani tak úplně výhodné pro Spojené státy. Obchod ropy totiž probíhá v amerických dolarech. Jejich měna je právě díky tomu už odnepaměti silná.
Proto si osobně nemyslím, že odstřižení Ruska od SWIFT bude na dlouhou dobu. Je to totiž politické rozhodnutí a vyhraje ten politik, který slíbí, že inflaci dostane pod kontrolu. Navíc ono asi úplně stačí, když Rusko bude odstřižené byť jen na několik měsíců, aby to způsobilo těžké ekonomické ztráty.
Jistým paradoxem by pak bylo, že po znovupřipojení Ruska ke SWIFT by chtěl v Rusku nakupovat každý. Díky nízké hodnotě rublu by bylo cokoliv z Ruska levné.
Má Rusko alternativu ke SWIFT?
Rusko a Čína samozřejmě nepoužívají SWIFT úplně rádi. Ovšem nemají jinou možnost, protože ho využívají všichni jejich obchodní partneři. Nemají tudíž moc na vybranou. Leč Rusko vyvíjí svůj vlastní systém. A Čína koneckonců taky. A jakmile dojde k úplnému odstřižení, Rusko je donuceno pokračovat v jeho vývoji.
Závěrem
Jak už jsem konstatoval, Rusko samozřejmě bude po ekonomické stránce hodně trpět. Mnoho jejich podniků čeká krach a úspory Rusů už nyní z podstatné části zmizely. Pro ně těžká recese jistotou. Nicméně nám se to samozřejmě vrátí jako bumerang, nejvíce v podobě horentní inflace, která už nyní není v Evropě zrovna nízká. Riziko stagflace je proto bohužel naprosto reálné.
Odstřižení od SWIFT bude mít za následek (kromě toho, že se USA střelí do vlastní nohy) růst zájmu o krypto, kterým lze toto částečně obejít.
Jestli se nepletu tak chtějí odstřihnout jen některé banky, pro platby za komodity si ponechali vrátka otevřený..
Přesně, odpojení od SWIFTu je jen „divadlo“ pro lidi. A navíc největší banky ani od SWIFTu neplánují odpojit, takže v podstatě nulový efekt. A i kdyby nakonec přeci jen je odpojili od SWIFTu komplet, tak Rusko už má vyvinutý vlastní system SPFS na který jsou napojeny banky ze Švýcarska, Německa, atd… a ještě mají i zálohu v Čínském systému CIPS (obdoba SWIFT) do kterého je napojeno pár desítek bank v Rusku. Takže SWIFT opravdu nic neřeší a je to v médiích prezentováno asi jen pro lidi aby ti měli pocit že jako západ na Rusko tlačí. Daleko vic tak Rusku zatopí když s nimi přeruší obchod veškeré zahraniční společnosti jedna po druhé než nějaké prázdné řeči o SWIFTu…
Ono to tak jednoduché není, SWIFT jen tak nenahradí, ty jiné zmíněné alternativy jsou totálně minoritní, takže to opravdu pocítí to se neboj. Seznam bank se může postupně rozšiřovat…
Celé je to dost bezzubé opatření. Od SWIFT má být odstřiženo těchto 7 bank: VTB, Bank Rossiya, Otkritie, Novikombank, Promsvjazbank, Sovkombank a VEB.RF. Platby za ropu, plyn a komodity to pochopitelně nijak neohrozí, ty pojedou dál přes banku vlastněnou Gazpromem. Běžní rusové tuhle sankci sice pocítí, velcí giganti ale ne. Je to jen taková pohádka pro veřejnost, aby měla pocit že EU něco dělá.
Na Jardův pohled jsem čekal i když jsem věděl, že se mi pravděpodobně potvrdí jen to, co je vlastně zcela jasné, ale to důkladnější rozebrání situace je potřeba i tak. A když jsme u té reality… představte si co přijde, až skončí i tato, pro změnu válečná, krizovka… ta „tlaková vlna“ bude mít asi neskutečně obří rozměry a obávám se, že těch velkých konfliktů/krizí (i válečných) bude více 😕
Přesně tak.
A z Ruska platí to též nepůjde…To plati v clanku asi byt nema. At se dari
Tak či tak, Rusko a Čína budú pracovať na alternatíve voči swiftu. Swift je pre nich dlhodobo veľmi rizikový a neistý / kedykoľvek môžu byť odpojený ak si to USA a spol. zmyslí, proste sa to dá používať ako zbraň proti nim /. A so swiftom by padla aj dominancia USD a sankčná ekonomická politika USA by stratila na sile. Myslím, že ani krátkodobé odstavenie a znovu pripojenie ku swiftu už nezmení ich snahu poslať swift a USD na odpočinok.
Poslat $ na odpočinek = dobrat se nové světové války…
Na alternativě vůči SWIFTu pracují již nejmíň (!) deset let. A výsledkem je co? – systém SPFS, který zahrnuje nějakých dvacet bezvýznamných bank. Totiž nahradit něco, co funguje na globální úrovni, není v moci jedné země. Ani dvou zemí, obzvláště, pokud mají trochu rozdílné představy (Čína se nehodlá vzdát snu o digitálním jüanu jako celosvětovém platidlu).
SWIFT není až tak zásadní. Mnohem horší je zmrazení 2/3 rezerv ruské centrální banky. K tomu přidejte ohromný exodus západních firem. Včera Rusko přestalo vyplácet zahraničním věřitelům úroky ze státního dluhu – to se ve finančních kruzích rovná státnímu bankrotu.
Díky za článek. Konečně objektivní článek bez zbytečných osobných zaujatých komentářů typu „jak je Rusko strašné a Ukrajina hrozně trpí“. Takto neutrální články jsou super. Osobní pocity do článků podle mě nepatří, takže za mě článek super!