Výsada bohatství a nových technologií může pro lidstvo znamenat spásu, ale i zhoubu

2

Být bohatý je výsada. Možná to dost často a dost nahlas neříkám, resp. nepíšu, ale vždy na to myslím. Každý by neměl být bohatý. Mít skutečně hodně peněz by mělo být privilegium. Mělo by tě zavázat k tomu, že své bohatství využiješ nejen pro svůj prospěch. Musíš ho využít k tomu, že uděláš něco dobrého. Pokud nemáš nějaký nesobecký cíl, tak raději ani bohatství nehledej. Přidej se k těm, kteří si jen stěžují a napiš mi do komentáře, že píšu blbosti. Lidstvo neobohatíš.

Jsou lidé zvrácení, nebo se mi to jen zdá?

Občas je mi z lidí zle. Proč jsou lidi někdy jako mimořádně odporné kreatury? Žijeme ve světě, kde se nemálo lidí raduje z cizí bolesti. Nevadí, že myslíme především na sebe, i když se tváříme, že to tak není. Ale proč se konečně nenaučíme soucitu k druhým? Proč ničíme své okolí a šíříme kolem sebe tolik nenávisti a bolesti?

Říkáme si sapiens, tedy že jsme moudří. Přitom si ničíme vlastní planetu, kterou nutně potřebujeme k životu. Ničíme přírodu a hubíme ostatní živé tvory i rostliny. Myslíme si, že klíčem k bohatství je neustálý růst. A tak stále jen rosteme a je nás stále víc a víc. Tento článek možná sklidí hodně hejtů. Lidi nemají rádi, když někdo poukazuje na chyby, kterých se dopouští.

Technologie je šance i riziko

Máš rád nové technologie a doufáš, že přinesou změnu k lepšímu? Není divu, že hledáme spásu v technologiích, když je kolem nás tolik chyb a systémových poruch. Nové technologie, blockchain, kryptoměny, decentralizace, robotizace, umělá inteligence, internet, internet věcí, pokrok v medicíně… Je spousta dalších úžasných věcí, které nám mohou pomoci.

Jenže my se musíme poučit z minulosti, jinak se to nestane. Albert Einstein udělal mnoho, pro tento náš pokrok. Nejsem sice vědec a opravte mne, jestli se mýlím, ale bez jeho objevů bychom rozhodně v mnoha oblastech nebyli tam, kde jsme. Přesto se on sám nedočkal opravdové změny k lepšímu. Chtěl dělat vědu, pozorovat zatmění slunce a dokazovat své úžasné teorie.

Byl však nucen pozorovat jiné zatmění, zatmění mysli. Lidé ztratili rozum, postavili armády, vedli války a sami na sebe použili tu nejstrašnější zbraň, jakou kdy dokázali vyrobit. Neumíme si ani představit, co onen původně úžasný fyzikální objev dokázal způsobit. Technologie lidem posloužila k tomu, aby se mohli zabíjet novým, příšernějším způsobem. Nakonec byl on sám obviňován z toho, že za to může.

Lidstvo v ohrožení

Máme sílu a moc na to, že můžeme čelit i těm největším predátorům. Doslova ovládáme celý svět. Téměř vše se děje podle toho, jak si to přejeme. Máme spoustu vymožeností, zprávy, supermarkety, družice, školy… A jsme jak smyslů zbavení. Odkládáme den, kdy konečně začneme spolupracovat na nápravě toho, co jsme napáchali. Politikaříme. Naše civilizace pomalu směřuje do záhuby. Přál bych si, abychom se vzpamatovali dříve, než bude pozdě. Snažím se začít u sebe, i když někdy je to těžké.

Bohatství není jen brát

Skutečně bohatý člověk je ten, který má nejen peníze, ale našel svou svobodu a své místo, smysl. Peníze ti dají volnost, ale k tomu patří také zodpovědnost. Kdo má dost peněz nebo moci na to, aby mohl udělat alespoň něco dobrého, měl by to udělat. Použij svou moc k tomu, aby zvířata nemusela trpět, aby příroda zůstala zachována, aby lidé neumírali hladem, aby naše vlastní děti nevyrůstaly ve vězení, které jsme stvořili my sami. Věřím, že to můžeš být právě ty, kdo to pochopí.
-Kytka

Co číst dále?

Někdy stačí ke štěstí jen velmi málo. Není právě v tom to největší bohatství?

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
MichalRob Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Rob
Host
Rob

Úžasný článek! Vida, že k osvětě myšlení pomalu dochází. Tento text je toho důkazem. Nepřestávám být optimistou, ikdyž proces kolektivního rozjasnění mysli je pomalejší, než bych si třeba přál. Souhlasím s každým slovem. A je veliká pravda, že s bohatstvím by měla přicházet zodpovědnost. Sám jsem o tom kdysi psal. Máme mnoho podobných myšlenek. Děkuju.

Michal
Host
Michal

Skvělý článek, díky! Každý musíme začít u sebe, předávat to svým dětem, inspirovat ostatní a doufat, že není pozdě…