[Osobnost] Albert Einstein • 5 citátů a několik zajímavostí ze života slavného vědce

5
(1)
Kytka
Kytkahttps://kryptohodler.cz/
Člen týmu KM od začátku roku 2018. Zástupce hodlerské komunity, zakladatel webu KryptoHodler.cz. Autor se zaměřením na zajímavé novinky z kryptosvěta, propagátor finanční svobody a osobního rozvoje. Kytka je oddaný šiřitel "semínek" pozitivního přístupu k životu a snahy o změnu k lepšímu.

Albert Einstein je jedním z největších vědců všech dob a beze sporu byl génius. V odborných knihách a časopisech si jistě můžete přečíst velmi profesionálně a vědecky zpracovaná pojednání o životě a především pak díle Alberta Einsteina. My se vám v dnešním článku pokusíme přiblížit Einsteinovo myšlení prostřednictvím jeho citátů, protkaných tu a tam nějakou informací či zajímavostí. Udělejte si pohodlí, je tady další díl ze série odpočinkových článků o významných osobnostech.

V minulém díle jste četli: Jeff Bezos, nejbohatší člověk na světě, disponuje bohatstvím v hodnotě asi 112 miliard dolarů, což by téměř stačilo na zaplacení státních dluhů České republiky a Slovenska.

1. Atomová bomba

„Nevím, čím se bude bojovat ve třetí světové válce, ale ve čtvrté to budou klacky a kameny.“

Jak jinak začít článek, ve kterém se chceme alespoň trochu přiblížit způsobu myšlení Alberta Einsteina, než popisem doby, ve které žil. Einstein byl žid, který se narodil v Německu v době, kdy se zde chystalo jedno z nejzrůdnějších období lidských dějin. Přestože bývá často spojován s atomovou bombou, on sám to popřel.

Po útěku před Hitlerem žil v Princetonu a projektu „Manhattan“ v Los Alamos se neúčastnil. Byl pacifistou a jeho jediným podílem na atomové bombě byl fakt, že podepsal dopis prezidentovi Rooseveltovi, kde se zdůrazňovala nezbytnost vývoje atomové bomby. K tomu ho prý donutila představa, že by se k využití přeměny hmoty na energii způsobem, představujícím strašlivé nebezpečí pro lidstvo, mohli Němci dostat jako první.

2. Teorie relativity

„Samotáři mají čas přemýšlet, hledat pravdu, poddávat se zvědavosti. Buďte samotář a váš život bude mít význam.“

Albert Einstein prožil své nejplodnější období jako úředník na patentním úřadě. V té době ještě nebyl vědcem ani profesorem. Své teorie a články tak publikoval jako naprosto neznámý autor. Paradoxně se právě tomuto období Einsteinova života přisuzují superlativy jako „zázračný rok”, apod.  On sám se jistě musel cítit zneuznaně. Ačkoli však skutečně platí, že tento klid a neznámost mu umožnila nerušeně bádat.

V samotě vytvořil např. svoji speciální teorii relativity (rok 1905). Tato teorie spojuje prostor a čas do jednoho pojmu – časoprostoru. Říká, že čas a prostor jsou vzájemně propojeny, a tak je např. možné, že se vámi naměřený čas mění v závislosti na tom, jakou rychlostí se pohybujete. Té se říká speciální, protože platí jen ve speciálním případě – při konstantní rychlosti. Na rozdíl od obecné teorie relativity, kterou dokončil o 10 let později, tato ještě nezahrnovala gravitaci.

3. Zatmění Slunce

„Žádné množství pokusů nikdy nemůže dokázat, že jsem měl pravdu. Jediný pokus však kdykoliv může dokázat, že jsem se mýlil.“

Einstein si uvědomoval, že platnost své obecné teorie relativity, na které tak dlouho a usilovně pracoval, musí také nějak dokázat v praxi. K tomu mu měli pomoct astronomové. Pokud je gravitace ve skutečnosti zakřivením časoprostoru, mělo by být možné tento fakt dokázat mírným zakřivením světelného paprsku v důsledku gravitace Slunce, které je právě v zamění, díky čemuž bude možné tento jev vyfotit, aniž by splynul v záři hvězdy.

4. Nekonečnost

„Pouze dvě věci jsou nekonečné. Vesmír a lidská hloupost. U té první si tím však nejsem tak jist.”

Einstein byl do jisté míry podivín. Už na škole se odmítá přizpůsobit zaběhlým pravidlům a naráží na řadu lidí, u kterých nebyl příliš oblíbený pro svou upřímnost a inteligenci, která nebyla ochotná pouze opakovat látku. Další věc je, jak dlouho tehdejším matematikům a fyzikům trvalo vůbec přijmout jeho teorii relativity a docenit její přínos pro vědu jako takovou.

Faktem je, že ve své době šlo o velmi kontroverzní teorii, která nejprve nebyla vědeckou obcí přijata. A to ani v době, kdy dostal Nobelovu cenu za fyziku. Tu obdržel v roce 1922 za objev zákona fotoelektrického jevu a jako uznání za rozvoj teoretické fyziky. Zajímavostí je, že on sám by svoji slavnou teorii raději nazýval „teorie invariantů“.

5. Pravda

„Kdo chce říci pravdu, ať přenechá eleganci svému krejčímu.”

Tento citát nám přibližuje osobnost Alberta Einsteina jako neobyčejně charakterního člověka. Zajímala ho pravda a nehodlal řešit cokoli jiného. Nezabýval se tím, jak budou jeho odvážné teorie přijaty. Zřejmě byl typem člověka, který by vám řekl pravdu do očí, aniž by se nechal odradit důsledky, které to může mít. Vlastně asi rád tak trochu šokoval lidi, o čemž svědčí jeho rozcuchaný zjev, slaměný klobouk, výjevy s vyplazeným jazykem, atd.

Mezi další zajímavosti patří třeba jeho vegetariánství, odmítl totiž jíst těla mrtvých zvířat. Další nepochybně zajímavou okolností je jeho mozek. Ten se totiž zachoval k dalšímu zkoumání, kde bylo zjištěno, že mu jedna oblast mozku chyběla a byla nahrazena nárůstem temenního laloku asi o 15 %. Ten je zodpovědný za prostorové vnímání a matematické myšlení.

Závěr

Albert Einstein je jedním z největších vědců všech dob a byl také velice zajímavou osobností. V tomto článku jsme pouze velmi omezeně, prostřednictvím pěti citátů a hrstky zajímavostí, nastínili jeho osobnost a přínos pro lidstvo, který po sobě nepochybně zanechal.

-Kytka

Co číst dále?

7 úspěšných osobností, které nedokončily školu

Zdroje:
https://citaty.net/
https://azcitaty.cz/
https://www.scienceworld.cz/
https://cs.wikipedia.org/
https://cs.wikipedia.org/

Klikni na hvězdičky pro hodnocení!

Průměrné hodnocení 5 / 5. Počet hlasujících 1

Buď první kdo článek ohodnotí

Přihlásit k odběru
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Zpětná vazba na text v článku
Zobrazit všechny komentáře
spot_img